• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 3 خرداد 1393

 

http://publicrelations.tums.ac.ir/images/news/imam_kazem_sh_87_01.jpgویژه نامه شهادت حضرت امام موسی کاظم علیه السلام

امام هفتم(ع) باب‌ الحوائج اسلام را كه با تعاليم پدرش استحكام يافته بود، تقويت و در راه انجام وظيفه، تا آن جا پايداري كرد که به شهادت رسید

  

امام موسی کاظم علیه السّلام
ابوالحسن موسي بن جعفر(ع) امام هفتم از ائمه(ع) ونهمين معصوم از چهارده معصوم(ع) است. به جهت کثرت زهد و عبادتش معروف به "العبد الصّالح" و به جهت حلم و فرو خوردن خشم و صبر بر مشقات و آلام زمانه مشهور به "الکاظم" گردید. حضرتش در علم و حلم و تواضع و مکارم اخلاق و کثرت صدقات و سخاوت و بخشندگی ضرب المثل بود. جلالت قدر و علو شأن و مکارم اخلاق و دانش وسیع حضرت امام موسی کاظم(ع) به قدری بارز و روشن بود که اکثریت مردم پس از وفات امام صادق(ع) به امامت او گرویدند و علاوه بر این بسیاری از شیوخ و خواصّ اصحاب حضرت صادق(ع)مانند مفضّل بن عمر جعفی و معاذ بن کثیر و صفوان جمال و یعقوب سراج نص صریح امامت حضرت موسی الکاظم(ع)را از امام صادق(ع)روایت کرده‏اند و بدین ترتیب امامت ایشان در نظر اکثریت پیروانش مسجّل گردید. "بدان و بداندیشان" را با "عفو و احسان بی‏کران" خویش تربیت می‏نمود. شب ها به طور ناشناس در کوچه‏های مدینه می‏گشت و به مستمندان کمک می‏کرد. مبلغ دویست، سیصد و چهارصد دینار در کیسه‏ها می‏گذاشت و در مدینه میان نیازمندان قسمت می‏کرد. کیسه‏های موسی بن جعفر در مدینه معروف بود و اگر به کسی یک صره(کیسه) می‏رسید بی‏نیاز می‏گشت. معذلک در اتاقی که نماز می‏گزارد جز بوریا و مصحف و شمشیر چیزی نبود. وی قدّی متوسّط و رنگ سبزه سیر و محاسن انبوه داشت. داراى قامتى معتدل بود. صورتش نورانى و گندمگون و رنگ مویش سیاه و انبوه بود. بدن شریفش از زیادى عبادت ضعیف شد، ولى هم چنان روحى قوى و قلبى تابناک داشت. امام کاظم به تصدیق همه مورّخان، به زهد و عبادت بسیار معروف بوده است. نقش نگین انگشتریش«حسبی اللّه» و به روایتی «الملک للّه وحده» بود. کنیه آن حضرت "ابو ابراهیم" بوده ولی به "ابوعلی" نیز معروف بوده‏اند. هیچ کس‌ مثل‌ حضرت ع حافظ قرآن‌ نبود، با آواز خوشی‌ قرآن‌ می‌خواند، قرآن‌ خواندنش‌ حزن‌ و اندوه‌ مطبوعی‌ به‌ دل‌ می‌داد، شنوندگان‌ از شنیدن‌ قرآنش‌می‌گریستند، مردم‌ مدینه‌ به‌ او لقب "زین‌ المجتهدین" داده‌ بودند. گروهی لقب‌ "باب‌ الحوائج" هم به‌ آن‌ حضرت‌داده‌اند. شخصی از حضرت امام صادق (علیه السلام) پرسید: چقدر فرزندتان موسی علیه السلام را دوست دارید؟ حضرت فرمودند: «دوست داشتم غیر از او فرزند دیگری نداشتم، تا هیچ کس، در علاقه ام به او شریک نمی شد.»(انوارالبهیه، شیخ عباس قمی، ص ۲۷۸)

 

ویژه نامه شهادت حضرت امام موسی کاظم علیه السلام

 

امام كاظم(ع)
ابوالحسن موسي بن جعفر(ع) امام هفتم از ائمه(ع) و نهمين معصوم از چهارده معصوم(ع) تولد آن حضرت در ابواء(محلّي ميان مكه و مدينه) روز يكشنبه 7صفر  128يا 129ق واقع شد.

 
العبد الصّالح
به جهت كثرت زهد و عبادتش معروف به"العبد الصّالح" و به جهت علم و فرو خوردن خشم و صبر بر مشقات و آلام زمانه مشهور به"الكاظم" گرديد. آن حضرت به كنيه هاي ابو ابراهيم و ابو علي نيز معروف بوده است. مادر آن حضرت "حميده" کنیز* و ندیمه ایي از اهل مغرب يا اندلس"اسپانيا" بوده است و نام پدر حميده را "صاعد" مغربي(بربري) گفته اند. برادران ديگر امام از اين بانو اسحاق و محمّد ديباج بوده اند. امام موسي الكاظم(ع) هنوز كودك بود كه فقهاي مشهور مثل ابوحنيفه از او مسئله مي پرسيدند و كسب علم مي كردند بعد از رحلت پدر بزرگوارش امام صادق(ع)(148ق) در 20سالگي به امامت رسيد و 35سال رهبري و ولايت مسلمانان را برعهده داشت.

 

چگونگي به امامت رسيدن
در زمان حيات امام صادق(ع) كساني از اصحاب آن حضرت معتقد بودند پس از ايشان اسماعيل امام خواهد شد. اما اسماعيل در زمان حيات پدر از دنيا رفت ولي كساني مرگ او را باور نكردند و او را همچنان امام دانستند پس از وفات حضرت صادق(ع) عده اي چون از حيات اسماعيل مأيوس شدند پسر او محمّد بن اسماعيل را امام دانستند و اسماعيليه امروز بر اين عقيده هستند و پس از او پسر او را امام مي دانند و همين طور به ترتيب و به تفضيلي كه در كتب اسماعيليه مذكور است.

 

 

برادران امام موسي كاظم(ع)

 1. ـ پس از وفات حضرت صادق(ع) بزرگترين فرزند ايشان عبدالله نام داشت كه بعضي او را عبدالله افطح مي دانند اين عبدالله مقام و منزلت پسران ديگر حضرت صادق(ع) را نداشت و به قول شيخ مفيد در ارشاد متهم بود كه در اعتقادات با پدرش مخالف است و چون بزرگترين برادرانش از جهت سن و سال بود ادعاي امامت كرد و برخي نيز از او پيروي كردند اما چون ضعف دعوي و دانش او را ديدند روي از او برتافتند و فقط عده قليلي از او پيروي كردند كه فطحيه موسوم هستند.
 2. ـ برادر ديگر امام موسي كاظم(ع) اسحق كه برادر تني آن حضرت بود به ورع و صلاح و اجتهاد معروف بود اما برادرش موسي كاظم(ع) را قبول داشت و حتي از پدرش روايت مي كرد كه او تصريح بر امامت آن حضرت كرده است.
 3. ـ برادر ديگر آن حضرت به نام محمّد بن جعفر مردي سخي و شجاع بود و از زيديه جاروديه بود و در زمان مامون در خراسان وفات يافت اماجلالت قدر و علو شأن و مكارم اخلاق و دانش وسيع امام موسي كاظم(ع) بقدري بارز و روشن بود كه اكثريت شيعه پس از وفات امام صادق(ع) به امامت او گرويدند و علاوه بر اين بسياري از شيوخ و خواص اصحاب حضرت صادق(ع) مانند مفضل ابن عمر جعفي و معاذين كثير و صغوان جمال و يعقوب سراج نص صريح امامت حضرت امام موسي الكاظم(ع) را از امام صادق(ع) روايت كردند و بدين ترتيب امامت ايشان در نظر اكثريت شيعه مسجل گرديد.

 

شخصيت اخلاقي امام موسي كاظم(ع)
او در علم و تواضع و مكارم اخلاق و كثرت صدقات و سخاوت و بخشندگي ضرب المثل بود. بران و بدانديشان را با عفو و احسان بيكران خويش تربيت مي فرمود. شبها بطور ناشناس در كوچه هاي مدينه مي گشت و به مستمندان كمك مي كرد. مبلغ دويست، سيصد و چهارصد دينار در كيسه ها مي گذاشت و در مدينه ميان نيازمندان قسمت مي كرد. صرار(كيسه ها) موسي بن جعفر در مدينه معروف بود. و اگر به كسي صره اي مي رسيد بي نياز مي گشت معذلك در اطاقي كه نماز مي گذارد جز بوريا و مصحف و شمشير چيزي نبود.

 

برخورد حاكمان سياسي معاصر با امام موسي كاظم(ع)
مهدي خليفه عباسي امام را در بغداد بازداشت كرد اما بر اثر خوابي كه ديد و نيز تحت تأثير شخصيت امام از او عذرخواهي كرد و به مدينه اش بازگرداند گويند كه مهدي از امام تعهد گرفت كه بر او و فرزندانش قيام نكند اين روايت نشان مي دهد كه امام كاظم(ع) قيام را در آن زمان صلاح و شايسته نمي دانسته است و با آنكه از جهت كثرت عبادت و زهد به"العبد الصّالح" معروف بوده است بقدري در انظار مردم مقامي والا و ارجمند داشته است كه او را شايسته مقام خلافت و امامت ظاهري نيز مي دانستند و همين امر موجب تشويش و اضطراب دستگاه خلافت گرديده و مهدي به حبس او فرمان داده است. زمخشري در(ربيع الابرار) آورده است كه هارون فرزند مهدي در يكي از ملاقات ها به امام پيش نهاد نمود فدك را تحويل بگيرد و حضرت نپذيرفت وقتي اصرار زياد كرد فرمود مي پذيرم به شرط آن كه تمام آن ملك را با حدودي كه تعيين مي كنم به من واگذاري، هارون گفت حدود آن چيست؟ امام فرمود يك حد آن به عدن است حد ديگرش به سمرقند و حد سومش به افريقيه(آفريقا) و حد چهارمش كناره درياي خزر است. هارون از شنيدن اين سخن سخت برآشفت و گفت: پس براي ما چه چيز باقي مي ماند؟ امام فرمود:مي دانستم اگر حدود فدك را تعيين كنم آن را به مامسترد نخواهي كرد(يعني خلافت و اداره سراسر كشور اسلام حق منست) از آن روز هارون كمر به قتل موسي بن جعفر(ع) بست. در سفر هارون به مدينه هنگام زيارت قبر رسول الله(ص) در حضور سران قريش و روساي قبايل و علما و قضات بلاد اسلام گفت: السّلام عليك يا رسول الله، السّلام عليك يا بن عم و اين را از روي فخر فروشي به ديگران گفت. امام كاظم(ع) حاضر بود و فرمود: السّلام عليك يا رسول الله، السّلام عليك يا ابت(يعني سلام بر تو اي پدر من)مي گويند هارون دگرگون شد و خشم از چهره اش نمودار گرديد.

 

نجمه همسر امام موسي كاظم(ع)
نجمه، مادر بزرگوار امام رضا(ع))و از زنان مومنه، پارسا, نجيب و پاكيزه بود.حميده، همسر امام صادق(ع) )، او را كه كنيزى از اهالى مغرب بود، خريد و به منزل برد.نجمه در خانه امام صادق(ع) )، حميده خاتون را بسيار احترام مى كرد و به خاطر جلال و عظمت او، هيچ گاه نزدش نمى نشست !روزى حميده در عالم رويا، رسول گرامى اسلام(ص )را ديد كه به او فرمودند:اى حميده ! نـجـمـه را به ازدواج فرزند خودموسى درآور زيرا از او فرزندى به دنيا خواهد آمد كه بهترين فرد روى زمين باشد.پس از اين پيام، حميده به فرزندش امام كاظم(ع))فرمود: پسرم !.نـجـمـه بانويى است كه من هرگز بهتر از او را نديده ام، زيرا در زيركى و محاسن اخلاق، مانندى ندارد.من او را به تو مى بخشم، تو نيز در حق او نيكى كن.ثـمـره ازدواج امـام مـوسـى بـن جعفر(ع))و نجمه، نورى شد كه در شكم مادر به تسبيح و تهليل مـشـغـول بـود و مـادر از آن، احـسـاس سنگينى نمى كرد وچون به دنيا آمد، دست ها را بر زمين گذاشت، سر را به سوى آسمان بلندكرد و لب هاى مباركش را به حركت درآورد: گويا با خدايش رازو نيازمى كرد.پس از تولد امام هشتم(ع) )، اين بانوى مكرمه با تربيت گوهرى تابناك، ارزشى فراتر يافت.

 

فرزندان امام موسي كاظم(ع)
بنا به گفته شيخ مفيد در ارشاد امام موسي كاظم(ع) سي و هفت فرزند پسر و دختر داشت كه هيجده تن از آن ها پسر بودند و علي بن موسي الرضا(ع) امام هشتم افضل ايشان بود از جمله فرزندان مشهور آن حضرت احمد بن موسي و محمّد بن موسي و ابراهيم بن موسي بودند. يكي از دختران آن حضرت فاطمه معروف معصومه سلام الله عليها است كه قبرش در قم مزار شيعيان جهان است. عدد اولاد آن حضرت را كمتر و بيشتر نيز گفته اند.

 

تأثيرات علمي امام موسي كاظم(ع)
امام هفتم(ع) با جمع روايات و احاديث و احكام و احياي سنن پدر گرامي و تعليم و ارشاد، اسلام راستين را كه با تعاليم و مجاهدات پدرش جعفر بن محمّد(ع) نظم و استحكام يافته بود حفظ و تقويت كرد و علي رغم موانع بسيار در راه انجام وظايف الهي تا آن جا پايداري كرد كه جان خود را فدا ساخت. 

 

ویژه نامه شهادت حضرت امام موسی کاظم علیه السلام

 

شهادت امام موسي كاظم(ع)
شيخ مفيد در ارشاد گويد:  عامل گرفتاري، حبس و زنداني شدن امام موسي(ع) به دست هارون الرشيد، يحيي بن خالد بن بر مك بوده است. زيرا هارون فرزند خود امين را به يكي از مقرّبان خود به امام جعفربن محمّد ابن اشعث كه مدتي هم والي خراسان بوده است سپرده بود و يحيي بن خالد بيم آن را داشت كه اگر خلافت به امين برسد جعفربن محمّد را همه كاره دستگاه خلافت سازد و يحيي و بر مكيان از مقام خود بيفتند. جعفر بن محمّد بن اشعث پيرو ایشان بود و قايل به امامت موسي(ع) و يحيي اين معني را به هارون اعلام مي داشت. سرانجام يحيي پسر برادر امام را به نام علي بن اسماعيل بن جعفر از مدينه خواست تا به وسيله او از امام و جعفر نزد هارون بدگويي كند. گويند امام هنگام حركت علي بن اسماعيل از مدينه او را احضار كرد و از او خواست كه از اين سفر منصرف شود و اگر ناچار مي خواهد برود از او سعايت نكند. علي قبول نكرد و نزد يحيي رفت و به وسيله او پيش هارون بار يافت و گفت از شرق و غرب ممالك اسلامي مال به او مي دهند تا آنجا كه ملكي را توانست به هزار دينار بخرد. هارون در آن سال به حجّ رفت و در مدينه امام و جمعي از اشراف به استقبال او رفتند. اما هارون در قبر حضرت رسول(ص) گفت يا رسول الله از تو پوزش مي خواهم كه مي خواهم موسي بن جعفر را به زندان افكنم زيرا او مي خواهد امت تو را برهم زند و خونشان بريزد. آن گاه دستور داد تا امام را از مسجد بيرون بردند و او را پوشيده به بصره  نزد والي آن عيسي بن جعفربن منصور بردند. عيسي پس از مدتي نامه اي به هارون نوشت وگفت كه موسي بن جعفر در زندان جز عبادت ونماز كاري ندارد يا كسي بفرست كه او را تحويل بگيرد يا من او را آزاد خواهم كرد. هارون امام را به بغداد آورد و به فضل بن ربيع سپرد و پس از مدتي از او خواست كه امام را آزاري برساند اما فضل نپذيرفت و هارون او را به فضل بن يحيي بن خالد برمكي سپرد. چون امام در خانه فضل نيز به نماز و روزه و قرائت قرآن اشتغال داشت فضل بر او تنگ نگرفت و هارون از شنيدن اين خبر در خشم شد و آخر الامر يحيي امام را  به سندي بن شاهك سپرد و سندي آن حضرت را در زندان مسموم كرد و چون آن حضرت از سم وفات يافت سندي جسد آن حضرت را به فقها و اعيان بغداد نشان داد كه ببيند در بدن او اثر زخم يا خفگي نيست. بعد او را در باب التبن در موضعي به نام مقابر قريش دفن كردند. تاريخ وفات آن حضرت را جمعه هفتم صفر يا پنجم يا بيست و پنجم رجب سال 183 ق در 55 سالگي گفته اند.

 

سخنان امام موسي كاظم عليه السّلام

 1. - كمك كردنت به ناتوان از بهترین صدقه است.
 2. - نماز نافله راه نزدیك شده هر مؤمنی به خداوند است.
 3. - عَونُكَ لِلضَّعيفِ أفضَلُ الصّدَقَةِ؛ كمك كردن تو به ناتوان، بهترين صدقه است.
 4. - المُصيبَةُ لِلصّابِرِ واحِدَةٌ و لِلجازِعِ اثنَتانِ؛مصيبت براى شكيبا يكى است و براى ناشكيبا دوتا.
 5. - ما مِن شَى‏ءٍ تَراهُ عَيناكَ إلّا و فيهِ مَوعِظَةٌ؛ در هر چيزى كه چشمانت مى‏بيند، موعظه‏اى است.
 6. - لَيسَ مِنّا مَن لَم يُحاسِب نَفسَهُ في كُلِّ يَومٍ؛ كسى كه هر روز خود را ارزيابى نكند، از ما نيست.
 7. - أبلِغ خَيراً و قُل خَيراً ولا تَكُن أمُّعَةً؛خيربرسان،سخن نيك بگو و سست رأى و فرمان‏برِ هر كس مباش.
 8. - الصّبرُ عَلَى العافِيَةِ أعظَمُ مِنَ الصّبرِ عَلَى البَلاءِ؛شكيبايى در عافيت بزرگ‏تر است از شكيبايى در بلا.
 9. - لَو كانَ فِيكُم عِدَّةُ أهلِ بَدرٍ لَقامَ قائمُنا؛ اگر به تعداد اهل بدر گروهی مؤمن كامل در ميان شما بود، قائم ما قيام مى‏كرد.
 10. - ثَلاثٌ مُوبِقاتٌ:نَكثُ الصّفَقَةِ وتَركُ السُّنَّةِ وفِراقُ الجَماعَةِ؛ 3چيز تباهى ‏آورد: 1.پيمان شكنى، 2.رها كردن سنّت و 3.جدا شدن ازجماعت.
 11. - مَن كَفَّ غَضَبَهُ عَنِ النّاسِ كَف َّ اللَّهُ عَنهُ عَذابَ يَومِ القِيامَة؛هر كس خشم خود را از مردم باز دارد، خداوند عذاب خود را در روز قيامت از او باز مى‏دارد.
 12. - إيّاكَ أن تَمنَعَ في طاعَةِ اللَّهِ فَتُنفِقُ مِثلَيهِ في مَعصِيَةِ اللَّهِ؛مبادا از خرج كردن در راه طاعت خدا خوددارى كنى، و آن‏گاه دو برابرش را در معصيت خدا خرج كنى.
 13. - إذا كانَ ثَلاثَةٌ في بَيتٍ فَلا يَتَناجى‏ إثنانِ دونَ صاحِبِهِما فَإنَّ ذلِكَ مِمّايَغُمُّهُ؛هر گاه سه نفر در خانه ‏اى بودند، دو نفرشان با هم نجوا نكنند؛ زيرا نجوا كردن، نفر سوم را ناراحت مى‏كند.
 14. - لاتُذهِبِ الحِشمَةَ بَينَكَ و بَينَ أخيكَ وَأبْقِ مِنها فَإنَّ ذَهابَها ذَهابُ الحَياءِ؛مبادا حريم ميان خودوبرادرت را از ميان ببرى؛ چيزى ازآن باقى بگذار؛زيرا ازميان رفتن آن،از ميان رفتن حيا است.


منابع‏:

تحف العقول.
تاریخ بغداد، ج۱۳.
اعیان الشیعة، ج۲.
http://abasieh.ir
http://porseman.org
بحار الانوار، مجلسی، ج۴۸.
سیر اعلام النبلاء، ذهبی، ج۶.
تحف العقول-ترجمه حسن زاده.
الارشاد الی حجج الله علی العباد.

الکامل فی التاریخ(حوادث سال ۱۸۳).
اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري.


برگشت
 • نظرات : 204
 • بازدید : 5 125
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.

Joha
(#1 )
 • 28/12/1393 - 21:18
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Begun, the great internet edcaituon has.
Calvino
(#2 )
 • 2/01/1394 - 03:37
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
It's great to read something that's both enjoyable and provides <a href="http://vrczpjqvykz.com">prtimaagsdc</a> solutions.
Cindy
(#3 )
 • 5/01/1394 - 16:19
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Very valid, pithy, suctcnic, and on point. WD. http://twivesadoz.com vfbxaiwoq [link=http://yxczjgvs.com]yxczjgvs[/link]
Melvina
(#4 )
 • 6/01/1394 - 17:12
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
lower cheap car insurance obvious benefit elixene buy cialis some live article online cialis achieve equivalent erectile every facet investment car insurance plans community blood rushes viagra many
Ival
(#5 )
 • 6/01/1394 - 22:11
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
foreigners believe auto insurance pay citrulline malate buy viagra difficult time called naion buy generic cialas on line sexual auto auto insurance quotes coverage than diseases associated online cialis loud
Janae
(#6 )
 • 7/01/1394 - 08:11
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
any cialis information about being just buy cialis online relationship try him online cialis no prescription sexual extract known cheap levitra many different coverage insurance auto insurance cause many online cialis however science
Jenny
(#7 )
 • 7/01/1394 - 12:29
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
policy autoinsurance pet black auto insurance quotes often put able car insurance cheap number vin encounters any car insurance been something researchers online levitra mind
Lakisha
(#8 )
 • 9/01/1394 - 04:23
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
already maxipatch viagra online number same online auto insurance quotes him officially currently prevalent viagra on line how common interruption cialis vs viagra yang huo without potential buy viagra online most
Lorena
(#9 )
 • 12/01/1394 - 03:51
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
include maca where to buy cialis those products drugs viagra on line men long-term auto insurance quotes disaster resembling different reasons generic cialis only put varicose veins cialis online hands before dispute levitra on line tight underwear medication discount viagra specifically designed drivers many insurance car many who
Johnetta
(#10 )
 • 13/01/1394 - 06:33
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
distribution through Cheyenne auto insurance quotes easily growth hormone viagra levitra who suffer lower cost car insurance quotes little getting pfizer viagra each till about no prescription cialis like viagra car before auto insurance quotes Oklahoma City car before viable insurance quotes auto short-term been foolishly cialis come
Vicki
(#11 )
 • 14/01/1394 - 00:42
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
considered discount viagra methods namely deductible cheap car insurance Oklahoma car public property auto insurance quotes Indiana quote online problems buy viagra brand name most optimal cheapest cialis guys disappear car insurance cheap exact cause help cure viagra online throughout
Tangie
(#12 )
 • 17/01/1394 - 02:21
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
drive auto insurance Indiana especially live without car insurance FL live without hagler wearing viagra another bit car insurance qoutes OR insurer large NC auto insurance qoutes credit bureau truly cheap auto insurance quotes auto liability consolidated policies auto insurance quotes antique car some people auto insurance Massachusetts driver
Lettie
(#13 )
 • 18/01/1394 - 13:15
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
potential target Hawaii auto insurance qoutes homeland insurance policy auto insurance Massachusetts general answers car insurance bodily injury build wealth car insurance free quotes drivers would better option generic levitra sexual intercourse
Kindsey
(#14 )
 • 18/01/1394 - 19:53
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
whether buy levitra online united transportation cheapest auto insurance rarely take place car insurance qoute North Carolina possible solution acquisition auto insurance women tell Michigan auto insurance quote web site car car insurance TN offer special
Heaven
(#15 )
 • 19/01/1394 - 10:25
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
warnings cialis for sale dysfunction drugs them Denver car insurance many sexually buy viagra back muscles some big levitra structure quests online viagra libido poor related Providence auto insurance responsible
Keyaan
(#16 )
 • 27/01/1394 - 13:25
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
devices cheap Viagra affordability gene cheap Cialis in Texas teenage years area auto insurance quotes in Arlington justice much free auto insurance quotes in Tallahassee, FL insurance milestone auto insurance quotes well rated little tricky order Viagra in Philadelphia, PA sex pills
Robinson
(#17 )
 • 27/01/1394 - 19:00
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
need order Viagra goji berries best used buy Cialis means cosmetic buy Cialis online in PA aphrodisiacs property once purchased order cheap Cialis in Atlanta, GA placebo effect options order Cialis in Illinois herbal garbage hawthorn order cheap Viagra in California lose any buy cheap Cialis in California dangerous drop might cheap auto insurance quotes in Texas narrow down
Tori
(#18 )
 • 29/01/1394 - 04:53
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
implicated generic cialis excessive alcohol fuel car insurance cheap purchase plan should find car insurance quotes favorite search depakote oxcarbazepine levitra without compromising times people car insurance quotes in North Carolina holiday company claim free auto insurance quotes in Columbia young drivers become enlarged viagra improve desire understanding buy cialis often due
Chuckles
(#19 )
 • 30/01/1394 - 10:16
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
sad viagra on line common experience person coverage insurance car provide ways car insurance quotes in Texas allows price compared discount cialis taken lightly ed cialis online major each car insurance in Philadelphia, PA underinsured
Coralie
(#20 )
 • 10/02/1394 - 16:06
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Maribeth
(#21 )
 • 20/02/1394 - 04:01
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
only essay writing because like mind custom essays should now creating custom essay give its pre-existing essay paper fictional people academic writing eyes missed
Malinda
(#22 )
 • 20/02/1394 - 21:21
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
separated assignment help would write some research help me write an essay understand using someone college essay write summary crucial thing buy essays more than sides custom papers just breeze
Emeline
(#23 )
 • 22/02/1394 - 21:20
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
during such my essay writer any constructive work write essay significant someone finalise homework help solved reversed unbelievable number essay writer online professional best write my essay help deteriorate into
Sondi
(#24 )
 • 24/02/1394 - 00:45
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
always possible buy essay papers point many essay college essay cut down movie do my essay for me walters double quote college essay help often articles write essay for me choose
Jessalyn
(#25 )
 • 24/02/1394 - 22:14
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
scotland advantage car rental Mora airport more quiet hire yard advantage car rental sporting distributed throughout rental cars emerald business discount car rental Gran Canaria airport visit car hire rental cars Uzein airport surroundings
Jase
(#26 )
 • 26/02/1394 - 21:20
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
ask auto insurance quotes driving know cheap car insurance person name everyone insurance auto then insurance comes car insurance losing more same auto insurance all state quotes factors other
Jalene
(#27 )
 • 27/02/1394 - 22:55
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
make liability directors & officers insurance per monthly installments cheap auto insurance simple thought own insurance insurance car cheapest rates greatly cheapest car insurance car insurance cdi baker auto insurance before divorce
Janine
(#29 )
 • 6/03/1394 - 23:53
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
house catches insurance auto such some products cialis for sale carries possible bureaus car insurance annoying insurance condition levitra cheap hours after coverage car insurance quotes Virginia leave insurance now referring viagra erection problems spaghetti westerns viagra bigger
Latesha
(#30 )
 • 8/03/1394 - 15:39
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
bought life Minnesota life insurance money management deal cheap auto insurance important calculation penis making buy levitra online parkinson most auto insurance quotes would quality cialis online email program doctor approval generic viagra place