• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 24 تیر 1394
                            

عید فطر؛ عید پایان یافتن رمضان نیست. عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است. چونان ققنوس که از خاکستر خویش دوباره متولد می شود. رمضان کوره ای است که هستی انسان را میسوزاند و آدمی نو با جانی تازه از آن سر بر میآورد. فطر شادی و دست افشانی بر رفتن رمضان نیست، بر آمدن روز نو، روزی نو و انسانی نو است. بناست که رمضان با سحرها و افطارهایش. با شب های قدر و مناجات هایش از ما آدمی دیگر بسازد. اگر در عید فطر در نیابیم که از نو متولّد شده ایم؛ اگر تازگی را در روح خود احساس نکنیم؛ عید فطر، عید ما نیست.

 
عید فطر، روز جشن همه مسلمانان، به خصوص روزه دارانی است که بخوبی به وظیفه الاهی و بندگی خود عمل کرده و باید منتظر دریافت پاداش باشند. صحنه نماز عید فطر و حضور در مساجد، یادآور صحنه قیامت و حضور در پیشگاه عدل الاهی و دریافت پاداش بهشت است. مسلمانان جهت حضور در درگاه احدیّت باید با لباس، بدن و روحی پاک و آراسته به ملاقات خداوند و دیدار یکدیگر بروند. در این روز لازم است در صورت امکان از لباس های نو و تازه و یا از لباس های تمیز و مرتب استفاده کرد؛ تا بندگان از ملاقات با یکدیگر لذت برده و اسباب رضایت الاهی هم فراهم شود. از هر وسیله ای که باعث تنفر و جدایی می شود باید پرهیز نمود. امثال بوی بد دهان، بوی عرق و بوی پاها. بسیار مناسب و شایسته است که از عطر و گلاب استفاده شود تا فضای مساجد، شهر ها و کشور معطر گردد. سعی شود برای فرزندانمان لباس نو بخریم و آن ها را هم در شادی عید فطر سهیم کنیم تا آن را با حضوری شاد درک کنند. روز عید امام حسن مجتبی علیه السّلام لباس بسیار فاخری پوشید، وضع خود را آراسته کرد. عطر زد و سوار بر مرکب شد و در صورتی بسیار عالی از خانه خارج شد.
 


 در بین راه شخصی که یهودی بود و از شدت فقر و تنگدستی، لباس های مندرس پوشیده و لاغر و ضعیف بود و وضع اسفناکی داشت به او برخورد کرد و حضرت را متوقف کرد و گفت: من از جدّت رسول خدا صلّی الله علیه و آله شنیدم که می فرمود: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است، در حالی که من دنیا را چون بهشتی پرنعمت برای تو که مؤمن هستی می بینم و برای خودم که کافر هستم به مانند زندانی که از سختی آن در معرض هلاک هستم! حضرت در پاسخ او فرمود: اگر از آنچه خدا برای آخرت من مهیا کرده خبر داشتی؛ می فهمیدی که من قبل از انتقال به آن جهان، در زندان بسر می برم و اگر از آنچه خدا از آتش جهنم و عذاب سخت برایت آماده کرده، خبر داشتی؛ می فهمیدی که اینک با این همه فقری که داری در بهشتی زندگی می کنی که بسیار پرنعمت و وسیع می باشد.(شمس الدین، شنیدنی های تاریخ، ص 137).

البته باید به این نکته توجه داشت که شرط آراستگی ظاهری، صفای دل و روح، عبودیت و بندگی و طهارت باطنی است. اگر کسی ظاهرش آراسته باشد؛ ولی باطنی آلوده داشته باشد؛ این گرگی در لباس میش است.گویند شغالی، چند پرِ طاووس بر خود بست و سر و روی خویش را آراست و به میان طاووسان درآمد. طاووس ها او را شناختند و با منقار خود، بر او زخم ها زدند. شغال از میان آنان گریخت و به جمع همجنسان خود بازگشت؛ امّا گروه شغالان نیز او را به جمع خود راه ندادند و روی خود را از او برمی گرداندند. شغالی نرمخوی و جهاندیده، نزد شغال خودخواه و فریبکار آمد و گفت: «اگر به آنچه بودی و داشتی قناعت می کردی، نه منقار طاووسان بر بدنت فرود می آمد و نه نفرتِ همجنسانِ خود را بر می انگیختی. آن باش که هستی و خویشتن را بهتر و زیباتر و مطبوع تر از آنچه هستی، نشان مده که به اندازه ی بود، باید نمود»(مجله حدیث زندگی، شماره 4، مهر و آبان 82).

 

اعلام میزان زکات فطره امسال از سوی مراجع تقلید

در آستانه عید سعید فطر، چهار تن از مراجع عالیقدر نظر خود را درباره میزان فطریه امسال اعلام نمودند.حضرات آیات لطف‌الله صافی گلپایگانی، شبیری زنجانی، ناصر مکارم شیرازی و نوری همدانی در آستانه عید سعید فطر، نظر خود را درباره میزان فطریه امسال اعلام کردند.

 


 

اطلاعیه دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی پیرامون مبلغ فطریه

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران محترم، به اطلاع مؤمنین گرامی می‌رساند؛ با توجه به این‌که قیمت گندم در شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد، لذا روزه‌داران عزیز لازم است قیمت سه (۳) کیلوگرم گندم یا برنج (قوت غالب) را بر طبق قیمت محلّ زندگی خود محاسبه نموده و به عنوان فطریّه پرداخت نمایند.

 


 

اعلام نظر دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی درباره زکات فطره و کفاره

حجت الاسلام کاظمی عضو واحد استفتائات دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی، درباره مبلغ زکات فطره در سال جاری گفت: بر اساس بررسی های انجام شده زکات فطره برای هر نفر ۶۰۰۰تومان است.

 

نحوه محاسبه مبلغ زکات فطره

هر شخص باید براى خودش و کسانى که نان‌خور او هستند، هر نفر یک صاع از خوراکی‌هاى رایج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، کشمش، برنج و مانند اینها، به مستحقّ بدهد و اگر پول یکى از اینها را هم بدهد کافى است، وزن هر صاع بنا بر نظر معظمٌ له، به حساب گندم حدود سه کیلو و ششصد گرم است که مومنین می توانند قیمت آن را حساب کنند و به مستحقین برسانند. دفتر معظمٌ له مبلغ ۶۰۰۰ تومان را بابت فطریه هر نفر به حساب گندم و مبلغ ۱۸۰۰۰ تومان را برای پرداخت زکات فطره به حساب برنج تعیین کرده است.

 

زمان پرداخت زکات فطره

کسی که نماز عید فطر می خواند باید فطریه را پیش از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد ولی اگر نماز عید نمی خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد.آمادگی دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی برای پاسخ گویی به سوالات مربوط به زکات فطره و همچنین دریافت این مبلغ از طریق بخش وجوهات سایت دفتر در مصرف زکات فطره همان مصارف زکات است ولی احتیاط مستحب آن است زکات فطره فقط به مصرف مساکین محلّ یعنی فقرایی که بسیار نیازمندند، برسد. دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی دام ظلّه تدابیر ویژه ای را در این راستا اتخاذ کرده تا زکات فطره روزه داران و مؤمنین را به مصرف نیازمندان برساند.

 

زکات فطره میهمان

میهمانی که فقط شب عید میهمان است، از آن جا که نان خور صاحب خانه به طور مطلق به حساب نمی آید، فطریه اش بر میزبان واجب نیست و باید خودِ میهمان، فطره خود را بدهد، البته اگر مدتی نزد وی می ماند بعید نیست نانخور صادق باشد.

 

مبلغ کفاره

کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز به‌حساب گندم ۹۰۰ گرم است که در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مبلغ ۱۵۰۰تومان به شخص مستحق داد تا به وکالت از او برای خودش این مقدار طعام بخرد. این مبلغ برای افطار عمدی ۹۰۰۰۰ تومان تعیین شده است.

 


 

میزان زکات فطره (فطریه) از سوی آیت الله مکارم شیرازی

بر اساس فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم در تهران مبلغ شش هزار تومان (۶۰۰۰تومان) و در شهرستان مبلغ پنج هزار تومان (۵۰۰۰تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان (۱۵۰۰۰تومان) اعلام شده است. براساس مسأله ۱۴۹۲رساله توضیح المسائل آیة الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از اینها را بدهد کافى است.

در ضمن بنابر فتوای معظّم له اگر کسى تنها در افطار شب عید فطر میهمان دیگرى باشد فطریه او به عهده خودش است.(خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ابنا، حجّةالاسلام کاظمی،عضو شورای استفتائات دفتر آیت الله العظمی شبیری زنجانی)

 


اعلام مبلغ زکات فطره و کفاره سال ۹۴ از سوی آیت الله نوری همدانی

بهتر آن است که فطریه از قوت غالب تهیه و پرداخت گردد.مبلغ زکات فطریه امسال برای کسانی که قوت غالب آنان گندم است، برای هر فرد ۶هزار تومان (سه کیلو گندم) تعیین شده است.افرادی که قوت غالب آنان برنج است، برای هر فرد ۱۸هزار تومان (سه کیلو برنج) زکات فطره پرداخت خواهند کرد.مبلغ کفاره افرادی که به هر دلیل توان روزه گرفتن نداشته و عذر موجه شرعی داشته‎اند، برای هر روز روزه‎خواری ۱۵۰۰تومان است که برای یک ماه در مجموع ۴۵هزار تومان خواهد بود.به محض اعلام نظر دیگر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره قدام به انتشار آن خواهد کرد.(حجت الاسلام والمسلمین محمد شمس، مدیر دفتر حضرت آیت‌ الله ‎العظمی نوری همدانی. خبرگزاری ابنا)

 

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/5/16/383037_877.jpg

واژه عید، از ریشه «عود» به معنای بازگشت و واژه «فطر» از فطرت به معنای سرشت است؛ بنابر این...

 

زیباساز

 


 

 


برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 1 172
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.