• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 8 بهمن 1396
موضوع : مناسبت ها

در برابر فضائل اهل بیت(ع)، همیشه این دغدغه خاطر برای برخی وجود دارد: نکند این همه فضائل نتیجه خوش بینی فوق العاده دوستان این مکتب باشد. آن ها چون به اهل بیت(ع) عشق می ورزند، همه چیز را از همین دریچه می‌بینند. از قدیم گفته اند: اگر در دیدهٔ مجنون نشینی//به غیر از خوبیِ لیلی، نبینی! * این جاست که برای اطمینان خاطر بیش تر، در منابع دیگران «فضایل برترین بانوی عالَم» را مشاهده می‌کنیم:

برترین بانوی جهان
پیامبر(ص) فرمود: برترین زنان بهشت خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمّد، و مریم دختر عمران، و آسیه دخترمزاحم(همسر فرعون) هستند.(۱)

بانوی بهشتی
پیامبر(ص) زیاد دخترش را می‌بوسید، روزی عایشه عرض کرد: شما زیاد فاطمه را می‌بوسید؟ پیامبر(ص) فرمود: در معراج هنگامی که جبرئیل مرا وارد بهشت کرد، از تمام میوه‌های بهشتی به من داد. از عصاره آن ها نطفه فاطمه در رحم خدیجه منعقد شد. هنگامی که مشتاق آن میوه‌های بهشتی می‌شوم، فاطمه را می‌بوسم و از بوی او بوی تمام آن میوه‌ها را که در آن شب خوردم استشمام می‌کنم.(۲)

مقام حضرت فاطمه(س) در پیشگاه خدا
«صحیح ترمذی» از پیامبر(ص)نقل می‌کند: فاطمه پاره تن من است، آن چه او را آزار دهد مرا آزار می‌دهد و آنچه او را به زحمت افکند مرا به زحمت می‌افکند».(۳)

مقام حضرت فاطمه(س) در نزد پیامبر(ص)
عایشه می‌گوید: هیچ کس را در سخن گفتن شبیه تر به پیامبر(ص) به جزء از فاطمه ندیدم. وی هنگامی که وارد بر پدر می‌شد به او خوش آمد می‌گفت. پیامبر(ص) در برابر دخترش فاطمه بر می‌خاست، دست او را می‌گرفت و می‌بوسید، و او را در جای خود می‌نشاند. (۴)

زهد و ایثار حضرت فاطمه(س)
پیامبر(ص) هنگامی که از سفر باز می‌گشت نخست به سراغ دخترش حضرت فاطمه(س) می‌آمد. مدّتی نزد ایشان می‌ماند. یک بار، برای دخترش دو دستبند نقره، یک گردنبند و دو گوشواره ساخته بودند. پرده ای هم بر در اطاقش آویخته بودند. هنگامی که پیامبر(ص) وارد شد و این منظره را دید، با غضب از اطاق بیرون آمد. در مسجد بر منبر نشست. حضرت فاطمه(س) دانست که ناخشنودی پیامبر(ص) به خاطر چیست؟ همه را نزد پدر فرستاد تا در راه خدا صرف کند. تا چشم پیامبر(ص) به آن ها افتاد سه بار فرمود:«فَعَلَتْ، فِداها اَبُوها».(۵) فاطمه آن چه را که می‌خواستم انجام داد، پدرش به فدایش باد.

مقام علمی حضرت فاطمه(س)
وقتی حضرت فاطمه(س) بیمار شد، ام سلمه از او پرستاری می‌کرد. روزی امام علی(ع) به دنبال کاری رفته بود، حضرت فاطمه(س) به ام سلمه فرمود: آبی بیاور تا غسل کنم. ام سلمه آب آورد، غسل کرد و فرمود: ای ام سلمه! من الان به ملکوت اعلا می‌شتابم.(۶) آری! ایشان از لحظه مرگش آگاه بود. از آن جا که هیچ کس لحظه مرگ را جز به تعلیم الهی نمی‌داند این نشان می‌دهد که از سوی خدا به او الهام می‌شد. آیاتی در این زمینه در سوره مریم و آل عمران وجود دارد که حضرت مریم(س) هم با فرشتگان خدا سخن می‌گفت.(۷)

کرامات حضرت فاطمه(س)
پیامبر(ص) چند روز غذایی نخورده بود. به منزل همسرانش سر زد. هیچ کدام غذایی نداشتند. سرانجام به سراغ دخترش آمد و فرمود: دخترم! غذایی داری؟ عرض کرد: نه! هنگامی که پیامبر(ص) خارج شد، زنی از همسایگان مقداری نان و گوشت برای حضرت فاطمه(س) هدیه آورد. حضرت(س) آن را گرفت و گفت: به خدا سوگند پیامبر(ص) را بر خود و فرزندانم مقدّم می‌دارم!. حسن و حسین را به سراغ پدر فرستاد و عرض کرد: فدایت شوم، چیزی خداوند برای ما فرستاده، و من آن را برای شما ذخیره کرده ام. پیامبر(ص) فرمود: بیاور. او ظرف غذا را آورد. هنگامی که پیامبر(ص) سر ظرف را برداشت مملو از نان و گوشت بود. حضرت فاطمه(س) که آن را دید در تعجب فرو رفت. فهمید این برکتی است از سوی خدا. شکر آن را به جا آورد و بر پیامبر(ص) درود فرستاد. پیامبر(ص) فرمود: دخترم! این را از کجا آورده ای؟عرض کرد: این از سوی خداست، خداوند به هر کس بخواهد، بی حساب روزی می‌دهد!. پیامبر(ص) شکر خدا را به جا آورد و این جمله را فرمود: اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِی … شکر می‌کنم خدایی را که تو را شبیه مریم قرار داد.(۸)

نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود!
پیامبر(ص) فرمود: نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود، فاطمه است!.(۹)

نام‌های حضرت فاطمه(س)
نام گذاری حضرت فاطمه(س) به وسیله خدا انجام گرفته است. «فاطمه» به معنای بازگرفتن کودک از شیر مادر است. پیامبر(ص) فرمود: او را فاطمه نام نهاده، زیرا خداوند او و دوستانش را از آتش دوزخ باز داشته است.(۱۰)

هدیه پیامبر(ص) به حضرت فاطمه(س)
هنگامی که آیه شریفه: و حق، نزدیکان را بپرداز!.(۱۱) نازل شد، پیامبر(ص) حضرت فاطمه(س) را صدا زد و سرزمین «فدک» را به او واگذار کرد.(۱۲)


 

پانویس:

* . گنجور

۱ . مستدرک الصحیحین، جلد ۲، صفحه ۴۹۷٫
۲ . ذخائر العقبی، صفحه ۳۶٫
۳ . مستدرک الصحیحین، جلد ۳، صفحه ۱۵۴٫
۴ . صحیح ترمذی، جلد ۲، صفحه ۳۱۹٫
۵ . الصواعق المحرقه، صفحه ۱۰۹٫
۶ . مسند احمد بن حنبل، جلد ۶، صفحه ۴۶۱٫
۷ . البتّه دلایل علمی آن حضرت(س) در نزد امامیه وضع دیگری دارد.
۸ . آل عمران، آیه ۳۷٫
۹ . میزان الاعتدال، جلد ۲، صفحه ۱۳۱٫
۱۰ . تاریخ بغداد، جلد ۲، صفحه ۳۳۱٫
۱۱ . اسراء، آیه ۲۶٫
۱۲ . درّ المنثور، ذیل آیه. میزان الاعتدال، جلد۲، صفحه ۲۸۸; کنزالعمّال، جلد۲، صفحه۱۵۸٫


برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 172
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.