• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 26 اسفند 1396


سفر یعنی یاد…
 سفر یعنی زندگی… سفر یعنی راهی شدن…
 سفر یعنی راهی شدن از وادی حیرت به وادی حیرت.
 سفر یعنی فرار از حیرت قرار و هم همراه شدن در آغوش باد در ثانیه‌ ثانیه‌های از سفر.
 سفر یعنی حرکت از معلوم به مجهول، به شرط آن که در مبدا، مقصد و مسیر مشخص شده باشد.
 تعریف‏ هاى متفاوتى در لغت از «سفر» ارائه شده: بیرون آمدن از شهر خود و به محل دیگر رفتن، پیمودن مسافت از مكانى به مكان دور طى مى ‏كند، آمده است.(۱) سفر؛ كشف حجاب و كنار زدن پرده. حجاب ‏هایى كه از جنس اعیان و اشیاى خارجى، مانند؛ عمامه را از سر، و نقاب را از صورت كنار زدن است.(۲) البته ماهیت سفر در منظر عالمان اخلاق و تربیت چنین است: از رهگذر سفر، آدمى از آن چه می ‏هراسد، رهایى می‏ یابد و به آن چه میل دارد، نایل می ‏شود. بر این اساس، سفر بازگیرنده و باز دهنده است:

 • هراس و اضطراب را از مسافر باز می ‏ستاند.
 • محبوب و مطلوب ‏هاى مسافر را به جای هراس و اضطراب او می ‏نشاند.

سفر به انسان می ‏آموزد كه چگونه از امور ناهنجار و ناخوشایند بپرهیزد و آن چه را كه مایه كمال و خرسندى است، جایگزین كند. این همه تحوّل جز با حرکت امکان پذیر نیست این یعنی سفر و به راستی کدام واژه کامل تر از مسافر شایسته فردی است که راهی سفر می شود؟ مسافری که هرگز نمی ایستد، درنگ را جایز نمی داند. چرا که او می داند زندگی بسان دوچرخه سواری است که اگر رکاب نزند، می ایستد. چرا که زندگی راه به سوی گذشته ندارد و او ایمان دارد؛ صفت گذشته در انسان صادق نیست چون جاری است و او می خواهد که در جریان و تکاپو باشد. رودی خروشان و چشمه ای جوشان در راه رسیدن به دریای آرامش ماندگار در پیش روی است. از همین منظر است که مهم‎ترین سفارش در سفر، مدارا و خوش‎اخلاقی است. این موضوع آن قدر مهم است که پیامبر(ص) فرمود: کسی که با هم سفر خود بیش تر مدارا کند پاداشش بیش تر و نزد خدای سبحان محبوب‎تر است.(۳) لذا مسافر با ایمان رو به سوی آینده دارد و مسافری شایسته است، زیرا:

 • مسافر در سفر از خواستن به شدن می رسد.
 • مسافر آرمان هایی بس بزرگ و ایده هایی شگفت در سر می پرواند.
 • مسافر هر روز به دنبال بهترین ها و برگزیده هاست و به کمتر از این هرگز قانع نیست.
 • مسافر انسانی برگزیده است که قدم در راه تحوّل می گذارد و از قدرت لایزال الهی توکّل می جوید.

این موارد همان چیزی است که به سفر معنا، مفهوم، غنا و تداوم می بخشد. او به واسطه حرکت در طبیعت آن چنان به عظمت وجود خدای خویش پی می برد و به درکی از خویشتن واقعی خود می رسد که با شکوه ترین های هستی را می خواهد. و به راستی کدام واژه کامل تر از مسافر، شایسته است برای مسافری که …….

هر سفرش آغاز یک راه است، نه پروازی میان مبدأ و مقصد
 گذاری نرم و آرام است، میان بودن و رفتن، شدن تا اوج انسانی
 سفر روییدن تک‌غنچه‌ای از آشنایی‌ها، سفر زندگی‌ساز است، روح آدمی در اثر کار و فعالیت‌های روزمره گرفتار خستگی و ملال می‌شود و نیازمند تجدید نشاط و شادابی است. تفریح، مسافرت و گشت‌و‌گذار در طبیعت، دید و بازدید، هدیه دادن و هدیه گرفتن از جمله اقداماتی است که موجب صفای روح و شادی و مسرت می‌شود. سفرها یا تفریحی هستند یا کاری اما هر سفر تجربه‌ای گران بهاست که نباید آن را کم‌ارزش شمارد. سفر كامل ترین نسخه برای آرامش روح است، زیرا از رهگذر سفر، آدمى از آن چه مى‏ هراسد، رهایى مى ‏یابد و به آن چه میل دارد، نایل مى‏ شود. این ویژگى مسافرت، نكته مهمى است. بی شك بخش وسیعی از تلاش های علمی بشر و كشف رازهای ناگشوده جهان طبیعت به منظور دسترسی به امكاناتی برتر برای رفاه بیش تر در زندگی و حفظ آرامش و نشاط حاصل سفر بوده است كه آرامش و آسایش واقعی را برای انسان به ارمغان آورده است. از سوی دیگر هم، مطالعات آكادمیك و تحقیقات پیرامون آرامش و اضطراب و عوامل و موانع هر یك، بخش قابل توجّهی از پژوهش های علوم انسانی را در زمینه واقعی حفظ آرامش و نشاط در سفر به خود اختصاص داده است. برای به دست آوردن راه هایی برای حفظ آرامش و نشاط مهمّ ترین عامل «سفر» است. اثر «سفر» در درمان بسیار بیش تر از دیگر راه ها است. لذا همه بر این باورند كه بدون شك:
 • سفر، موثّرترین درمان اضطراب و افسردگی، حفظ آرامش و نشاط است.
 • سفر، نیرویی است كه باید برای كمك به انسان در زندگی وجود داشته باشد.
 • سفر، زنگ امیدی است كه توانایی انسان را در برابر سختی های زندگی اعلام می دارد.

«آیا در زمین سفر نمی کنند تا بنگرند سرانجام کسانی که پیش از ایشان زندگی می کردند چگونه بود با این که آن گروه از ایشان قدرتمند تر بودند؟»(۴) قرآن، بزرگ ترین معجزه پیامبر(ص) که تمام آن چه را بشر برای هدایت نیاز دارد، بیان کرده، سفر را كامل ترین نسخه برای آرامش روح دانسته است. انسان را به سفر تشویق می‌کند و حتّی در بعضی آیات، انسان را در  ترک سفر سرزنش می‌کند. سفر سبب تعقل و اندیشه و بالا رفتن سطح آگاهی و بینش انسان است. یعنی همان عنصری که بی تردید سنگ بنا و شالوده رشد و توسعه زندگی انسان در ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … است. زیرا یک جامعه بسته و بی خبر از دیگر ملّت ها، هیچ زمینه رشد شایسته و بایسته ندارد و از تجربیات و دست آوردهای علمی، فکری و اجتماعی دیگران محروم است.(۵) اهداف سفر در اسلام:

 • سفر جهت دار
 • سفر براى كسب تجربه
 • سفر براى بازديد از آثار باستانى تمّدن‌ها 

«پیش از شما مللی بوند و رفتند، در اطراف زمین گردش کنید و ببینید که آنان که وعده های خدا را تکذیب کردند، چگونه هلاک شدند!»(۶) البته در قرآن مجید آیاتی هم وجود دارند که بعضی مومنین را از سفر منع می کند: «مومنان همگی نتوانند سفر کنند، از هر گروه ایشان دسته‌ای سفر نکنند تا در کار دین دانش اندوزند و چون بازگشتند قوم خویش را بیم دهند، شاید آنان بترسند».(۷) این آیه برای آموختن علم و دانش است. آیه این نکته را بیان می‌کند که برای مؤمنین سایر شهرهای غیر از مدینه جایز نیست که همگی به سوی جهاد بروند چرا که از شهری یک عده به سوی مدینه کوچ نمی‌کنند تا در آن جا احکام دین را یاد گرفته و عمل کنند و در مراجعت هم وطنان خود را با نشر معارف دین انذار نموده، آثار مخالفت با اصول و فروع دین را به ایشان گوشزد کنند، شاید بترسند و به سوی تقوی بگروند.(۸) پیامبر(ص): سه دعا بی‎تردید مستجاب است. دعای مظلوم، دعای مسافر و دعای پدر برای فرزندش.(۹) امام صادق(ع): هنگام بازگشت از سفر برای خانواده خود سوغات بیاورید، هرچند قطعه سنگی باشد.(۱۰)پانویس:

 1. محمّد معین، فرهنگ معین.
 2. راغب اصفهانى: سفر العمامة عن الرأس، و الخمار عن الوجه. البته کلمه؛ «سِفر»(به كسر سین) به معناى؛ «كتاب» آمده و جمع آن کلمه؛ «اسفار» است.
 3. فیض كاشانى، المحجة البیضاء و مفاتیح‎الحیاة، ص۱۸۴.
 4. سوره مبارکه فاطر، آیه ۴۴٫
 5. سوره مبارکه حج، آیه ۴۶٫
 6. سوره مبارکه آل عمران، آیه ۱۳۷٫
 7. سوره مبارکه توبه، آیه ۱۲۲٫
 8. تفسیر المیزان، ج۹، ص۶۴۱، ذیل آیه ۱۲۲ سوره توبه.
 9. مفاتیح الحیاة، ص ۱۷۷.
 10. همان، ص۱۸۳.

منابع:
 قرآن
 ویستا
  المیزان
 بحارالانوار
 غرر


برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 159
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.