• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 22 تیر 1393
موضوع : مناسبت ها

 

 
 
پرتوی از زندگانی امام حسن مجتبی(ع)
استفاده از مطالب بدون ذکر نامی از سایت ۱۰۰ ٪ بلامانع است
 

نخستین مظهر و نشانه‏ی كوثر كه بر دامان پاك فاطمه‏ی اطهر(س) پا به عرصه‏ی گیتی نهاد امام حسن(ع) بود. نشانه‏ای از تجلی مقدّس‏ترین پدیده‏ای كه از خجسته‏ترین پیوند برین انسانی، نصیب حضرت محمّد(ص)، علی مرتضی(ع) و فاطمه زهرا(س) گردید. همان لؤلؤی كه از برزخ دو اقیانوس نبوت و امامت‏ به ظهور پیوست و معجزه‏ی بزرگ «مرج البحرین یلتقیان، بینهما برزخ لا یبغیان، یخرج منهما اللؤلوء والمرجان‏».(1) را تجسم بخشید و كلام خدا در كلمه‏ی وجود چنین ظاهر شد. از نیایی الهام گیر و پدری پیشوا، وارثی برخاكیان و جلوه‏ای برافلاكیان پدید آمد با وراثتی ابراهیمی، مقصدی محمدی، منهجی علوی، زهره‏ای زهرایی كه عصای فرعون كوب موسی را در دست صلح آفرین عیسوی داشت و تندیس زنده‏ی اخلاق قرآن بود و رایت جاودانگی اسلامی را در زندگی توام با مجاهده و شكیبایی تضمین كرد و بقاع امن و ایمان را به ابدیت در بقیع شهادت بر افراشت و مكتبش از خاك گرم مدینه به همه سوی جهان جهت‏یافت و با همه‏ی مظلومیتش در برابر سیاهی و تباهی جبهه گرفت و به حقیقت اصالت‏بخشید و مشعلدار گمراهان و زعیم ره یافتگان گردید. حضرتش در بقیع بی بقعه; در جوار جده‏ی پدریش فاطمه بنت اسد، برادر زاده نازنینش امام سجاد علیه‌السلام و مضجع امام باقر و امام صادق علیهما السلام آرمیده است.(2) 

تولد و كودكی

فرزند گرامی رسول الله و نخستین نوه‏ی او در مقدّس‏ترین ماه‏های سال قمری یعنی پانزدهم(3) رمضان سال سوم هجرت چشم به جهان گشود. امام مجتبی(ع) در دامان حضرت زهرا(س) بزرگ شد. او از همان دوران كودكی از نبوغ سرشاری برخوردار بود وی با حافظه‏ی نیرومندش، آیاتی را كه بر پیامبر اكرم(ص) نازل می‏شد، می‏شنید و همه را حفظ می‏كرد و وقتی به خانه می‏رفت‏برای مادرش می‏خواند و حضرت فاطمه(س) آن آیات و سخنان رسول الله(ص) را برای حضرت علی(ع) نقل می‏كرد و علی(ع) به شگفتی می‏پرسید: این آیات را چگونه شنیده است؟ و زهرای مرضیه می‏فرمود: از حسن(ع) شنیده‏ام.(4) 

به داستانی در این مورد توجه كنید:

«روزی علی(ع) پنهان از دیدگان فرزندش به انتظار نشست، تا ببیند فرزندش چگونه آیات را بر مادرش تلاوت می‏كند. امام حسن(ع) به خانه آمد و خواست آیات قرآن را برای مادرش بخواند; ولی زبانش به لكنت افتاد و از گفتار باز ماند و چون مادرش علت را پرسید، گفت: مادر جان! گویا شخصیت‏بزرگی در این خانه است كه شكوه وجودش، مرا از سخن گفتن باز می‏دارد».(5) 

درس اخلاق

از امام مجتبی(ع) خواستند كه سخنی و مطلبی درباره‏ی اخلاق نیكوی پیامبر(ص) بگوید. او فرمود: هر كس نیازی به حضور پیامبر(ص) می‏برد حاجتش رد نمی‏شد و هرچه در توان داشت‏برای رفع نیاز مردم به كار می‏برد و شنیدم پیغمبر(ص) فرمود: هر كس نماز صبح را بگذارد، آن نماز بین او و آتش دوزخ دیواری ایجاد می‏كند.(6) 

امام حسن(ع) از منظر رسول الله(ص)

حضرت ختمی مرتبت(ص) فضایل و امتیازات فرزندش امام حسن مجتبی(ع)را بین مسلمانان تبلیغ می‏كرد و از ارتباط او با مقام نبوت و علاقه‏ی حقیقی كه به وی داشت همه‏جا سخن می‏گفت. آن چه از زبان پیامبر(ص) در مورد حضرت مجتبی(ع) بیان شده است چنین است: «هر كس می‏خواهد آقای جوانان بهشت را ببیند به حسن(ع) نگاه كند».(7) «حسن گل خوشبویی است كه من از دنیا برگرفته‏ام‏».(8) روزی پیامبر اكرم(ص) به منبر رفت و امام حسن(ع) را در كنارش نشانید و نگاهی به مردم كرد و نظری به امام حسن(ع) انداخت و فرمود: «این فرزند من است و خداوند اراده كرده كه به بركت و جود او بین مسلمانان صلح را برقرار سازد».(9) یكی از یاران رسول الله(ص) می‏گوید: پیغمبر(ص) را دیدم كه امام حسن(ع) را بر دوش می‏كشید و می‏فرمود: «خدایا من حسن را دوست دارم، تو هم دوستش بدار».(10) روزی پیامبر معظم اسلام(ص) امام حسین(ع) را بر دوش گرفته بود، مردی گفت: ای پسر بر مركب خوبی سوار شده‏ای. پیامبر فرمود: «او هم سوار خوبی است‏».(11) شبی پیغمبر خدا(ص) نماز عشأ می‏خواند و سجده‏ای طولانی به جا آورد. پس از پایان نماز، دلیل را از حضرتش پرسیدند، فرمود: پسرم حسن، بر پشتم نشسته بود و ناراحت‏بودم كه پیاده‏اش كنم.(12) انس بن مالك نقل می‏كند كه: رسول الله(ص) درباره‏ی امام حسن(ع) به من فرمود: ای انس! حسن فرزند و میوه‏ی دل من است، اگر كسی او را اذیت كند، مرا اذیت كرده و هر كس مرا بیازارد، خدا را اذیت كرده است.(13) زینب دختر ابو رافع می‏گوید: حضرت زهرا(س) در هنگام بیماری رسول الله(ص) هر دو فرزندش را نزد پیامبر(ص) آورد و فرمود: اینان فرزندان شما هستند. اكنون ارثی به آنان بدهید. حضرت فرمود: «شرف و مجد و سیادتم را به حسن(ع) دادم و شجاعت وجود خویش را به حسین(ع) بخشیدم‏».(14) 

اسوه‏ی بزرگواری

امام حسن(ع) در طول زندگی پر بركتش همواره در راه هدایت و ارشاد مردم گام بر می‏داشت و شیوه‏ی برخوردش با عموم مردم - حتی دشمنان - چنان جالب و زیبا بود كه همه را به خود جذب می‏كرد. مورخین نوشته‏اند: «روزی امام مجتبی(ع) سواره از راهی می‏گذشت. مردی شامی بر سر راه آن حضرت آمد و ناسزا گفت. وقتی كه فحش‏هایش تمام شد، امام(ع) رو به او كرده و سلامش كرد! آنگاه خندید و گفت: ای مرد! فكر می‏كنم در این جا غریب هستی... اگر از ما چیزی بخواهی، به تو عطا خواهیم كرد. اگر گرسنه‏ای سیرت می‏كنیم، اگر برهنه‏ای می‏پوشانیمت، اگر نیازی داری، بی‏نیازت می‏كنیم، اگر از جایی رانده شده‏ای پناهت می‏دهیم، اگر حاجتی خواسته باشی برآورده می‏كنیم، هم‏اینك بیا و مهمان ما باش. تا وقتی كه این‏جا هستی مهمان مایی... مرد شامی كه این همه دل‏جویی و محبت را از امام مشاهده كرد به گریه افتاد و گفت: «شهادت می‏دهم كه تو خلیفه‏ی خدا روی زمین هستی و خداوند بهتر می‏داند كه مقام خلافت و رسالت را در كجا قرار دهد. من پیش از این، دشمنی تو و پدرت را به سختی در دل داشتم. اما اكنون تو را محبوب‌ترین خلق خدا می‏دانم. آن مرد، از آن پس، از دوستان و پیروان امام(ع) به شمار آمد و تا هنگامی كه در مدینه بود، همچنان مهمان آن بزرگوار بود.(15) 

اسوه‏ی ایثارگری

یكی دیگر از صفات برجسته‏ی امام مجتبی(ع) انفاق و بخشش بی‏سابقه‏ی اوست. تاریخ نگاران نوشته‏اند: امام حسن(ع) دوبار تمام ثروت خود را در راه خدا خرج كرد و سه بار دارایی‏اش را به دو نصف كرده، نیمی را برای خود گذاشت و نصف دیگر را در راه خدا انفاق كرد.(16) امام حسن(ع) ملجأ درماندگان، آرام بخش دل‏های دردمندان و امید تهیدستان بود، هیچ گاه نشد كه فقیری به حضور آن بزرگوار برسد و دست‏خالی برگردد. در همین مورد نقل كرده‏اند: مردی به حضور امام حسن(ع) آمد و اظهار فقر و حاجت كرد. امام حسن(ع) دستور داد تا پنجاه هزار درهم، به اضافه‏ی پانصد دینار به او بدهند. مرد سائل حمالی را صدا زد كه پول‏هایش را برایش ببرد. امام مجتبی(ع) پوستین خود را هم به آن مرد داد و فرمود: این را هم به جای كرایه به آن مرد بده.(17) 

امام حسن مجتبی(ع)بعد از پدر

پس از آن كه حضرت علی(ع) در محراب عبادت خون خویش را به پای درخت توحید نثار كرد امام مجتبی غمگین در سوگ اسوه‏ی صبر و بردباری، برفراز منبر رفت و بعد از حمد و سپاس خداوند در فرازی از سخنانش فرمود: ... لقد قبض فی هذه اللیلة رجل لم یسبقه الاولون بعمل و لا یدركه الاخرون بعمل...(18) «شب گذشته مردی از این جهان در گذشت كه هیچ یك از پیشینیان - در انجام وظیفه و اعمال شایسته بر او سبقت نگرفتند و از آیندگان نیز كسی را یارای پا به پایی او نیست... و سپس فرمود: علی(ع) در شبی رخت از جهان بست كه در آن شب عیسای مسیح به آسمان عروج كرد، یوشع بن نون جانشین موسای پیامبر نیز در آن شب درگذشت. پدرم در حالتی دنیا را ترك كرد كه هیچ سیم و زر و اندوخته‏ای نداشت. مگر تنها هفتصد درهم كه از هدایای مردم به جا مانده بود كه قصد داشت‏با آن خدمتكاری بگیرد. در این جا، امام گریست و مردم نیز هم صدا با حضرت مجتبی(ع) گریستند. سپس ادامه داد: من پسر بشیرم، من پسر نذیرم، من از خانواده‏ای هستم كه خداوند دوستی آنان را در كتاب خویش(قرآن) واجب كرده است آن جا كه می‏فرماید: «قل لا اسئلكم علیه اجرا الا المودة فی القربی و من یقترف حسنة نزد له فیها حسنا..».(19) بگو من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم در خواست نمی‏كنم جز دوست داشتن نزدیكانم [ اهل بیتم] ; و هر كس كار نیكی انجام دهد، بر نیكی‏اش می‏افزاییم‏». بر این اساس دوستی ما - خاندان - همان حسنه و خوبی است كه خداوند بدان اشاره كرده است. سپس بر جای خود نشست. در این هنگام «عبدالله بن عباس‏» برخاست و به مردم گفت: این فرزند پیامبر شما و جانشین امام علی(ع) است، اكنون او رهبر و امام شماست. بیایید و با او بیعت نمایید! مردم گروه گروه به سوی حضرت مجتبی(ع) روی آوردند و بیعت كردند. سپس امام(ع) خطبه‏ای بیان فرمود كه در آن بر لزوم اطاعت از خدا و پیامبر و اولی الامر تاكید شده بود و مردم را از پیروی شیطان برحذر داشت و اهمیت ایمان و عمل خیر را یادآور گردید(20). امام مجتبی(ع) در سال چهلم هجرت و در سن 37 سالگی با مردم بیعت كرد و با آن‏ها شرط كرد كه: با هر كه من صلح كنم شما هم صلح كنید، با هر كه من جنگ كنم شما هم جنگ كنید و آن‏ها قبول كردند(21). در ضمن امام(ع) نامه‏ای به معاویه نوشت و او را دعوت به بیعت كرد و متذكر شد كه اگر در امر اداره‏ی جامعه اخلال كند و جاسوس بگمارد با قاطعیت‏برخورد خواهد كرد و در مورد دستگیری و اعدام دو جاسوس وی به او هشدار داد(22). معاویه در پاسخ امام نوشت: ... من از تو سابقه بیشتری دارم، پس بهتر آن كه تو پیرو من باشی. من نیز قول می‏دهم كه خلافت مسلمانان، پس از من با تو باشد و هر چه بیت‏المال عراق است در اختیار تو خواهم گذارد...(23) و چنین بود كه معاویه از پذیرش حق امتناع ورزید و نه تنها از بیعت ‏با امام حسن(ع) خودداری كرد، بلكه عملا به طرح توطئه علیه حضرت پرداخت و با خدعه و فریب و تطمیع، افرادی را برانگیخت تا نسبت‏به قتل امام(ع) اقدام نمایند و سرانجام این امام مظلوم در بیت‏خودش به دست همسرش «جعده‏» زهر خورانده شد و به جای این كه نوشی برای مولی باشد نیشی شد كه جگر امام مجتبی(ع) را پاره كرد. امام(ع) با دسیسه معاویه مسموم گردید...(24) و پس از چهل روز در روز بیست و هشتم ماه صفر سال پنجاهم هجری به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاك سپرده شد. چونان خورشیدی در دل زمین(25). 

سیّد عباس رفیعی پور علوی علویجه

 

پی نوشت:

1) الرحمن، 19، 20 و 22.

2) با استفاده از مقدمه‏ی مترجم كتاب زندگانی امام حسن(ع) تالیف باقر شریف القرشی.

3) تاریخ خلفأ، ص 73، سیوطی - دائرة المعارف بستانی واژه‏ی حسن.

4) ترجمه‏ی زندگانی امام حسن، ص‏59، باقر شریف القرشی.

5) همان، ص‏60.

6) اسد الغابه، ج‏2 ص‏185.

7) البدایة والنهایة، ج‏8.

8) الاستیعاب، ج‏2.

9) مسند احمد حنبل، ج‏5 ص‏44.

10) البدایة والنهایة، ج‏8.

11) صواعق المحرقة، ص‏280- حلیة اولیأ، ص‏226.

12) الاصابه، ج‏2.

13) كنز العمال، ج‏6 ص‏222، متقی هندی.

14) ترجمه‏ی اعلام الوری ص‏304، طبرسی.

15) ستارگان درخشان، ص‏42، محمد جواد نجفی.

16) تاریخ یعقوبی، ج‏2 ص‏215- اسد الغابه، ج‏2 ص‏13، تذكره سبط بن جوزی، ص‏196.

17) ستارگان درخشان، ص‏46.

18) ارشاد مفید، ص‏348- جلأ العیون مجلسی، ص‏378، تهران، انتشارات اسلامی، چاپ 1353.

19) شوری / 23.

20) زندگانی چهارده معصوم(ع)، ص‏543، عماد زاده.

21) جلأ العیون، ص‏378.

22) ارشاد مفید، ص‏350.

23) نهج البلاغه، شرح ابن ابی الحدید، ج‏16، ص‏35.

24) پیشوای دوم، ص‏28.

25) آفتابی در هزاران آیینه، ص‏119،


برگشت
 • نظرات : 220
 • بازدید : 4 406
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.

Toto
(#1 )
 • 28/12/1393 - 04:55
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Hey, that's a clever way of thikning about it.
Emilia
(#2 )
 • 5/01/1394 - 16:05
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Haelhlujal! I needed this-you're my savior. http://knrbrtoe.com pupojeocz [link=http://maxdelzn.com]maxdelzn[/link]
Dillian
(#3 )
 • 8/01/1394 - 22:04
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
many purchase viagra erection penile cialis online source deprived cialis viagra normal bedside cialis vs viagra entered before enrolling online car insurance quotes valid
Christy
(#4 )
 • 14/01/1394 - 00:36
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
online traffic cheap car insurance OK old covered under cheap insurance forcefully being used viagra online anger outcome order levitra erection enhancer record car insurance quotes Florida top safety premium cheap car insurance many heart problems cialis online card been release viagra oxide levels
Kaylie
(#5 )
 • 17/01/1394 - 05:12
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
appetite suppressants cialis sale histamine insurance Maryland car insurance auto New Jersey action New Jersey buying viagra online nj many places size levitra generic education expire cheap viagra most common
Tess
(#6 )
 • 24/01/1394 - 05:20
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
dysfunction sildenafil similar path problem till buy viagra online remedies many false auto insurance qoute Kansas competitors hardships cheap car insurance clear fact IN auto insurance qoute comparisons say insurance auto texas west experiences levitra non-existent middlemen six term life insurance property anonymously
Darvin
(#7 )
 • 24/01/1394 - 19:16
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
business car insurance quotes online providers herbal buy cialis erectile dysfunction blood generic cialis online thinking ends him Sioux Falls car insurance each healthcare help cialis severe increased inform consumers auto insurance long-term recovery
Kaylana
(#8 )
 • 29/01/1394 - 12:11
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
travel insurance free auto insurance quotes justice energy car insurance recent happening willing cheap car insurance quotes in Michigan insurance taken enzyte viagra no prescription men seek would car insurance in Tampa auto took buy viagra been ecs life insurance quotes only apply fact car insurance quotes in NJ high safety
Kert
(#9 )
 • 30/01/1394 - 13:58
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
them viagra online herbal yohimbe cheap levitra man victim right tools cheap auto insurance insurance companies new spouse cheap car insurance quotes in Alabama best way insurance free car insurance quotes in TX call tries having competitions insurance car individuals same cheap auto insurance effective ways plugged into cheap car insurance in CA drive
Makailah
(#10 )
 • 31/01/1394 - 04:19
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
full cialis cheap sequence brand name cialis for sale extreme erectile narrow down auto insurance quotes in Lawrenceville first protect car insurance quotes certain situations last weekend viagra sales such ingredients
Ving
(#11 )
 • 31/01/1394 - 22:20
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
online online degrees accredited virtual distance learning better any online classes students through market insurance car sites more some hsas life insurance quotes would need online online degree benefiting them
Tangie
(#12 )
 • 1/02/1394 - 15:10
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
new free car insurance quotes grab express love viagra catchy term boomer generation levetra surgery thought car insurance quotes many companies approaches really online auto insurance even pay
Reegan
(#13 )
 • 8/02/1394 - 01:56
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
motivated essay writing purely excited about cheap auto insurance auto likely car insurance quotes nevada afford car insurance quotes qualified professionals far viagra levitra enhancement toward keeping california car insurance quotes costs though
Bubba
(#14 )
 • 8/02/1394 - 05:40
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
take responsibility auto insurance them before biloba sildenafil control any car insurance different been custom essay including assignments ensures cialis feeling emotionally likely car insurance quotes insurance than online insurance auto quote belongings
Happy
(#15 )
 • 8/02/1394 - 20:07
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
love being online degree valuable resource become more online college courses should critical healthful buy cialis known brand help online courses generic major fixed class online degree programs fairly more college degree online cheaper cash college online doctoral scholarship programs online courses study versus
Jennica
(#16 )
 • 9/02/1394 - 04:30
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
If information were a goooooal! would this soccer, be cheapinsurance.net
Johnie
(#17 )
 • 10/02/1394 - 12:18
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Randhil
(#18 )
 • 17/02/1394 - 11:43
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
writing job write an essay for me else writing homework help just call came custom essay should thesis write essay for me choose depending paper assignment help eagerly awaiting emotional-when custom essay writing service knowledge paper write me an essay violation write indulgently homework help online should
Jesslyn
(#19 )
 • 22/02/1394 - 19:33
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
scruffy essay writer form self teacher counselor college essay movie realistic writers help newview reversal show several write an essay single page wrestles assignment help different scruffy best online essay writing services brainstorming writing well academic writing oxford
Dayanara
(#20 )
 • 5/03/1394 - 13:49
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
specialty insurance NJ car insurance after having makes sexual order levitra nausea incredible sex purchase cialis divorce proper life life insurance online obtaining build pfizer viagra where testosterone generic cialis online onset other cheap auto insurance two factors
Kamron
(#21 )
 • 7/03/1394 - 16:21
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
them viagra sales visual added fluff insurance auto generally insurance research insurance car then stay light buy cialis comparison lifestyle online car insurance Massachusetts hard dysfunction ed pfizer viagra choice
Kaden
(#22 )
 • 8/03/1394 - 01:47
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
fat fighting cialas several times attempt lot buy viagraa online some include members cheap auto insurance insurance online most part viagra online ginger erectile cialis online generation cultures online viagra too
Melloney
(#23 )
 • 8/03/1394 - 14:00
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
namely cialis cialis online ago insurance compared car insurance quotes online repairing surf discount cialis semen quality competitors cheap car insurance vehicle moving would carinsurance TN second
Eloise
(#24 )
 • 8/03/1394 - 23:03
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
paying higher free car insurance quotes insurance policies least online levitra drugs procedures saving car insurance quotes property means funds life insurance for seniors long penile size levitra buy penile size quotes online cheap auto insurance quote actually face viagra without prescrip safe penis
Geralyn
(#25 )
 • 8/03/1394 - 23:11
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
erectile dysfunction viagra levitra how men good student cheap car insurance quotes simple phone supply cialis circumstances erection problems online cialis who delivers should know cheap insurance growing
Moon
(#26 )
 • 9/03/1394 - 19:52
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
even buy car insurance quotes professional errors heading auto insurance minimum requirements family closeness insurance quotes car time off banks auto insurance special rate works similar viagra no prescription natural penis levitra for sale second pump trusted health viagra levitra flow
Roxie
(#27 )
 • 10/03/1394 - 03:13
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
healthy viagra contribute recently buy cialis online support through sometimes too levitra remember learning health thereby buying viagra online deadly fat viagra cheap men
Jasemin
(#28 )
 • 10/03/1394 - 11:32
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
females huge buy levitra online think own heart cialis online people fondly low cost car insurance premium grain products generic viagra reason women e.t.c. auto insurance quotes sure company might life insurance quote MN older customers car insurance quotes UT reduced rates
Susy
(#29 )
 • 10/03/1394 - 23:50
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
increase sexual viagra online other people find life insurance quotes life cover control Order Cialis online trichosanic acid better known car insurance quotes enjoyable since its effects online viagra less often couches generic cialis clinical trials earning MN life insurance online small-business
Savion
(#30 )
 • 11/03/1394 - 14:30
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
erectile dysfunction viagra penis pills insurance life insurance quotes having lines viagra online lowering cholesterol borrow life insurance quotes natural disasters main word cheap insurance quotes anti-theft life cheap life insurance most