• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 25 مرداد 1393
موضوع : مناسبت ها
 
شما موجب عزّت اسلام، مسلمين و مردم ايران در دنيا گشته ايد. ما را چه رسد که با این قلم‏های شکسته و بیان‏های نارسا در وصف

azadeh25 (1)

بیست وششم مرداد؛سالروزورودآزادگان سرافرازبه ايران اسلامي گرامی باد

 

تجلیل امام راحل (ره) از آزادگان سرافراز

بسم الله الرحمن الرحیم

ما را چه رسد که با این قلم‏های شکسته و بیآن های نارسا در وصف شهیدان و جانبازان و مفقودان و اسیرانی که در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا کرده و یا سلامت خویش را از دست داده‏اند یا به دست دشمنان اسلام اسیر شده‏اند مطلبی نوشته یا سخنی بگوییم؟ زبان و بیان ما عاجز از ترسیم مقام بلند پایۀ عزیزانی است که برای اعلام کلمۀ حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جان بازی نموده‏اند.پدران و مادران و همسران و خویشاوندان شهداء، اسرا، مفقودین و معلولین ما توجه داشته باشند که هیچ چیزی از آنچه فرزندان آنان به دست آورده‏اند کم نشده است. فرزندان شما در کنار پیامبر اکرم و ائمّه اطهارند پیروزی و شکست برای آن ها فرقی ندارد.

بارالها، اسرای ما اسیر جانی‏ترین دژخیم زمان می‏باشند مقاومت آن ها دنیا را شگفت زده کرده است هر چه زودتر آن ها را برای خدمت به تو و بندگانت آزاد فرما و به خاندان محترم همه صبر و اجر و سلامت و مغفرت عنایت فرما.در اقدام شریف مادران بزرگواری که در دامن‏های مطهّر خود چنین فرزندانی را تربیت کرده‏اند چه می‏توان نثار کرد؟ و برای اسیرانی که در زندآن های مخوف دشمن شجاعانه بر سر دشمنان بشریت فریاد می‏کشند چگونه می‏توان تعظیم نمود؟...

اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادی‏اند و احرار جهان آنان را زمزمه می‏کنند. مفقودین عزیز محور دریای بیکران خداوندی‏اند و فقرای ذاتی و دنیای دون در حسرت مقام والایشان در حیرتند.شما ما را با فداکاری‏ها و خدمتتان خجل کرده‏اید شما حجّت را بر ما تمام کرده‏اید. شما با کارهای خودتان سبب مباهات و افتخار پیامبر اکرم (ص) شده‏اید شما امام زمان (عج) را رو سفید کرده‏اید.شما در پیشگاه خداوند متعال مقامی دارید که ما باید به شما غبطه ببریم. شما موجب عزّت اسلام و مسلمين و مردم ايران در دنيا گشته ايد و تاريخ را با عظمت و معنويت خود زرين و افتخارآميز کرده‌ايد. شما موجب عزّت اسلام و مسلمین و مردم ایران در دنیا گشته‏اید. شما تاریخ را با عظمت و معنویت خود زرّین و افتخار آمیز کرده‏اید. شما را ملائکه الله فراموش نخواهد کرد.سلام بر معلولین و مفقودین و اسرای عزیزی که افتخار اسلام و میهن اسلامی خویش می‏باشند و رحمت خداوند بر این دامن‏های پاکی که پروارانند این جوانان شیردل می‏باشند. فرق است میان آنان که با اسرای جنگی خویش که در حال جنگ با آنان به اسیری درآمده‏اند چون برادران خویش رفتار می‏کنند با آنانی که با اسرایی که از ایران گرفته‏اند و اکثر آنان مردم عرب روستاها یا شهر بوده و در جنگ دخالت نداشته‏اند آن چنان دژخیمانه رفتار می‏‏کنند.

خدایا، اسرا، این شیرمردان در بند را با سلامت و پیروزی به اوطان خود باز گردان و ما را خدمت‏گذار این ملّت و ملّت را قدرشناس زحمات شهیدانمان گردان.خداوند ان‏شاءالله این اسرای ما را، این کسانی که محبوب ما هستند، محبوب ملّت ما هستند این معلولین را، این اسرا را، این تمام کسانی که در آنجا در بند هستند همۀ اینها را خداوند ان‏شاءالله آزاد کند و ما را هم به وظیفۀ خودمان آشنا کند. اگر روزی اسرا برگشتند و من نبودم سلام مرا به آن ها برسانید و بگویید خمینی به فکرتان بود. برای شهیدان آرزوی رحمت خاص الهی و برای جانبازان،این شهیدان زنده، سلامت و برای اسرا و مفقودین عزیز و دلیر، آرزوی بازگشت به میهن و برای مادران و پدران وهمسران و فرزندانشان،این نمونه‏های صبر و مقاومت،صبر و سعادت داریْن،و برای رزمندگان در جبهه‏های حق علیه باطل، پیروزی درخواست می‏نماییم.سلام و درود خداوند بر همگان و دعای خیر بقیة اللّه‏ الأعظم ـ ارواحنافداه‏ـ شامل تمامی آنان باد. والسلام علیهم و رحمة اللّه‏.(روح‏اللّه‏ الموسوی الخمینی؛ صحیفه امام خمینی(س)،جلد 19، تکریم و تجلیل از رزمندگان اسلام و شهیدان جبهه‏های جنگ، تاریخ: 05/06/1363، محلّ: تهران، جماران)

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبری معظّم انقلاب اسلامی به مناسبت بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی:

این روز بیان گر یکی از خاطره‌های بزرگ تاریخ ایران و انقلاب است. ایستادگی و مقاومت آزادگان سرافراز ما در طول سال های سخت اسارت، ملت ایران را روسفید و سربلند کرد و ما بازگشت پیروزمندانه آنان به میهن اسلامی را حادثه‌ای می دانیم که دست قدرت الهی آن را رقم زد. بنا بر این یکایک ملّت ایران باید این خاطره و خاطرات شبیه آن را زنده نگهدارند و آن ها را قدر بدانند. (دیدار جمعی از آزادگان و اقشار مختلف مردم با رهبر انقلاب۱۳۷۷/۰۵/۲۷)

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خوشامد عرض می کنم به شما برادران عزیز؛ گوهرهای بازیافته‌ی از ذخیره‌ی ایمان در جمهوری اسلامی. در طول قرنهای متوالی، یک عنصر جامدِ بی‌ارزش تبدیل میشود به الماس؛ در صورتی که استعداد آن را داشته باشد. دوران اسارت، کوتاه شده‌ی قرنهائی است که انسآن های بااستعداد را تبدیل کرده است به الماسهای درخشان: آزادگان. خوشوقتم از دیدار امروز، و متأسفم از اینکه کم توفیق پیدا کردیم شما عزیزان آزاده را در جلساتی شبیه این زیارت کنیم. به وسیله‌ی جمع شما در این جلسه‌ی معنوی و صمیمی و برادرانه، سلام عرض میکنم به همه‌ی آزادگان سراسر کشور؛ قریب چهل هزار آزاده‌ی باارزش و رنجدیده و تربیت شده در دوران سختی.

مسئله‌ی اسارت از ابعاد مختلفی قابل توجه است. یکی از ابعاد، همین خاطرات باارزشی است که دوستان بیان کردید. البته بنده تعدادی از کتابهای مربوط به خاطرات آزادگان را، و همچنین آنچه که مربوط است به سید عزیز بزرگوار ما، سید آزادگان، مرحوم آقای ابوترابی، مطالعه کردم. میتوان حدس زد که آنچه در خلال بیانات و نوشته‌ها در مورد دوران اسارت گفته شده است، یک بخش کوچکی است از یک داستان بلند، و ما همچنان احتیاج داریم که این داستان بلند را بشنویم.

من همین‌جا عرض بکنم که انصافاً در طول این بیست و دو سالی که از بازگشت اسیران عزیز ما و آزادگان بلندآوازه‌ی ما میگذرد، کم‌کاری صورت گرفته. ما باید چندین برابرِ آنچه که تاکنون کتاب نوشته شده است، در این خصوص کتاب داشته باشیم. ما باید فیلمهای هنری برجسته‌ای از وضع آزادگانمان در اردوگاه‌ها و زندآن ها داشته باشیم. شما ببینید غربی‌ها و مؤسسات بزرگ فیلمسازی چقدر راجع به ماجراهای اسارتهائی که در جنگ دوم یا جنگ اول داشتند، فیلم تهیه کردند؛ فیلمهای خوب، فیلمهای برجسته؛ در حالی که آنچه در آن فیلمها وجود دارد، نشان‌دهنده‌ی روحیات مادی آن اسیرانی است که گرفتار شده بودند؛ که در زندگی آن ها، در حرفهای آن ها، در معاملات آن ها به چشم میخورد. همچنان که شنیدم مأمور صلیب سرخ به آزادگان ما در دوران اسارت میگفته است که ما وقتی به اردوگاه‌های اسیران جنگ در کشورهای دیگر میرویم، سرخوردگی و افسردگی و خودزنی و خودکشی و اینها مشاهده میکنیم؛ چرا شما ندارید؟ او باید این سؤال را میکرد. جوابش معلوم است: وقتی دل با معنویت آشنا نبود، با خدا آشنا نبود، نتیجه‌اش همان است. وقتی دل با خدا آشنا بود، وقتی احساس ارتباط کرد، وقتی احساس اعتماد کرد، وقتی خود را تنها ندید، وقتی در درون سلولهای تنگ و شکنجه‌بار، بهشت معنوی را با خود مشاهده کرد - آنچنان که در بیانات این عزیزان بود و در خاطراتی که نوشته شده، هست - دیگر افسردگی جائی ندارد، سرخوردگی جائی ندارد، خودکشی معنا ندارد. این یک بخش از قضیه است، که ما باید از ذره‌ذره‌ی این بحر عمیق و وسیع - که زندگی آزادگان است - بیشتر از این مطلع باشیم، که مطلع نیستیم.

فیلمهای خوبی باید ساخته شود، کتابهای خوبی باید نوشته شود، خاطره‌ها باید گفته شود. همین خاطره‌هائی که امروز گفته شد، یک دنیا حرف در اینها هست؛ چقدر خوب است که اینها پخش شود. من نظرم این است که همین خاطراتی که امروز گفته شد، عیناً در صدا و سیما منتشر شود، پخش شود، تا مردم بشنوند؛ اینها ذخائر ماست، اینها سرمایه‌های ماست؛ همین سرمایه‌هاست که اسلام را نگه داشت، شیعه را نگه داشت، جمهوری اسلامی را به قدرت و عزت رساند، ملت ایران را در دنیا سرافراز کرد. این یک بعد قضیه است.

بعد دیگر قضیه، مسئله‌ی عبرت و سنت الهی است. بالاخره ما در دوران زندگی کوتاه دنیوی‌مان، این چند ده سالی که در دنیا زندگی میکنیم، دائم مواجه با چالشیم. همیشه چالش با استکبار و آمریکا نیست. چالشهای گوناگونی هست؛ لیکن در وضع انقلاب اسلامی، چالشهای درونی، چالش با شیطان، چالش با نفس امّاره، و چالش با سلطه‌گران و انحصارطلبان و زیاده‌خواهان و استکبار هم هست. ما به عبرت و تأمل و تعمق در این سنت الهی احتیاج داریم. شاید آن روزی که اسیر جنگ تحمیلی ایرانی، جوان مسلمان در آن اردوگاه با آن وضعیت، یا در آن سلول با آن شکنجه‌ها زندگی میکرد، به حسب ظاهر دریچه‌ی امیدی به روی او باز نبود؛ شاید تصور میکرد که این وضعیت ممکن است سالهای بیشتری طول بکشد یا سرانجامی جز مرگ و کشته شدن نداشته باشد. امروز واقعیت را نگاه کنید، ببینید چه اتفاقی افتاده است؛ آن ها کجایند، شما کجائید؟ این یک عبرت است؛ این نشانه‌ی درستی و راستی و صدق وعده‌ی الهی است.

به وعده‌ی الهی ایمان بیاوریم؛ به راست بودن وعده‌های الهی باور و اعتقاد عمیق پیدا کنیم؛ اگر میفرماید: «و لینصرنّ اللّه من ینصره انّ اللّه لقویّ عزیز»،(1) معنای این را درک کنیم. آن روز شما در مقابل مأمور شکنجه یا رئیس زندان یا مأمور بعثی مواجه بودید با آن فشار، امروز ملت ایران در مقابل آمریکا مواجه است با چالشهائی؛ همان قضیه است. «و لینصرنّ اللّه من ینصره انّ اللّه لقویّ عزیز». وعده‌ی خدا راست است. آن کسانی که وعده‌ی خدا را باور ندارند، خداوند متعال آن ها را مطرود میداند، آن ها را ملعون و دورافتاده‌ی از ساحت رحمت خود به حساب می‌آورد. وعده‌ی خدا حق است. امروز هم همین مسئله برای ملت ایران هست. اگر ما به شرائط آنچه که خدای متعال گفته، عمل کنیم - همچنان که شما در دوران اسارت به این شرائط عمل کردید - قطعاً پیروزی با ملت ایران است؛ این یک عبرت است.

آن هائی که به شما میگفتند تا ابد باید در این زندان بمانید، یا میگفتند شما را اعدام خواهیم کرد، خودشان به زباله‌دان تاریخ افتادند، خودشان اعدام شدند، خودشان نابود شدند؛ شما امروز بحمداللّه در جمهوری اسلامی، سرافراز و با عزت دارید زندگی میکنید؛ این درس است. یک بار دیگر هم ما در گذشته این درس را داشتیم. بعضی‌هامان باور نمیکردیم. در دوران اختناق، در دوران طاغوت، فشارها زیاد بود؛ کسانی میگفتند آقا، «مشت است و درفش»، بیخود ایستادگی میکنید، بیخود مقاومت میکنید؛ یک عده‌ای هم میگفتند نه، «صدقوا ما عاهدوا اللّه علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر».(2) خدای متعال حادثه‌ای را پیش آورد که در دنیا هیچ کس باور نمیکرد؛ نه اینکه در ایران کسی باور نمیکرد، در دنیا هم کسی باور نمیکرد. کسی باور نمیکرد که آنچه آمریکائی‌ها آن را جزیره‌ی ثبات میدانند، اینجور دستخوش طوفانی بشود که در نهایت به انزوای آمریکا، به انزوای استکبار، به انزوای انگلیس و عمال و مزدورانشان منتهی شود. امروز هم همین است.

امروز هم شما دنیا را نگاه کنید؛ نشانه‌هائی هم پیداست. مکرر عرض کردیم؛ دنیا در حال عبور از یک گذرگاه و رسیدن به یک وضع جدید و ماجرای جدیدی است. رفتار ما، نیت ما، عمل ما در شکل‌گیری این وضعیت جدید، تعیین‌کننده است. برای اینکه دلهامان قرص شود، برای اینکه راه را گم نکنیم، زندگی شما آزادگان میتواند برای ما یک ستاره‌ی راهنما باشد.

من عقیده دارم و تأکید میکنم که حتماً ماجراهای اسارت گفته شود، نوشته شود، به تصویر کشیده شود، کارهای هنری فاخر بر روی آن انجام بگیرد. این معنایش حمایت از یک قشر، دفاع از یک حادثه نیست؛ این معنایش امضاء کردن و محکم و قطعی کردن سند پیروزی ملت ایران است؛ و این کار باید انجام بگیرد. من از هنرمندان کشورمان و از مسئولان رسانه‌ها میخواهم که این کار را بکنند، و شما باید کمک کنید. خوشبختانه آنطور که حالا از بیانات دوستان استفاده شد و بنده هم بی‌اطلاع نیستم، سندهای زیادی وجود دارد، بعلاوه خود شما سندهای زنده هستید؛ از حافظه‌ها کمک بگیرید، بدون کم و زیاد، بدون افراط و تفریط؛ آنچه که واقع شده، بگوئید. وقتی این با بیان هنری همراه شود، در دلها و روحیه‌ها غوغا میکند. این هم یک بعد قضیه‌ی اسارت شما و آزادگی شماست.

یک بعد هم، بعد ثواب الهی است. آن روزی که اولْ‌بار آزادگان عزیز وارد کشور شده بودند و یک جماعتی از آن ها - شاید چند هزار نفر - در همین حسینیه خدمتشان رسیدیم و آن ها را ملاقات کردیم و سید عزیزِ بزرگوارمان مرحوم آقای ابوترابی سخنرانی کرد، من از دیدن این منظره و این جوآن ها و بازیافت این ارزشهای بزرگ که برگشته بودند، قلبم خیلی متلاطم بود؛ گفتم که بدانید لحظه‌لحظه‌ی عمر شما در دیوان الهی محفوظ است. الان هم بر همان عقیده هستم: این لحظه‌لحظه‌ها پیش خدای متعال محفوظ است؛ لحظه‌هائی که قابل توصیف نیست، با هیچ بیانی نمیتوان عمق آن را آشکار کرد، و شما سالها چنین ساعات و لحظاتی را گذراندید. یک دانه از مجاهدتهای شما، یک لحظه از لحظات سختی شما از دیوان الهی ساقط‌شده نیست. ما فراموش میکنیم، خود شما فراموش میکنید، اما کرام‌الکاتبین الهی فراموش نمیکنند؛ آن مجاهدتها محفوظ است. منتها سعی کنید اینها را حفظ کنید؛ این دیگر، هم نصیحت به خود ماست، هم نصیحت به شما عزیزان است.

اجر آزادگان یک طرف، اجر خانواده‌ها - همسران، فرزندان، پدرها، مادرها، نزدیکان - یک طرف. ما گاهی که توفیق پیدا میکردیم در خانه‌ی شهیدی با پدر و مادر یا کسان اسیری ملاقات کنیم، انسان میفهمید که این خانواده‌ی اسیر چه حالی دارند، چه احساسی دارند؛ احساس آن ها سخت‌تر و تلخ‌تر از احساس خانواده‌ی شهید بود. برادر یک اسیر مفقودالاثری به من گفت: شما دیدید که خانواده‌هائی که یک جوانی در جبهه دارند، شب عملیات چه حالی دارند؟ راست میگفت دیگر؛ شب عملیات که میشد و همه میفهمیدند امشب عملیات است، آن خانواده‌هائی که یک جوانی در جبهه داشتند، دلشان متلاطم بود. این برادرِ آن مفقودالاثر به من گفت که برای ما هر شب، شب عملیات است؛ هر شب دلمان متلاطم است که او در چه حالی است، در چه وضعی است و امروز چه خواهد شد. این سختی‌هائی است که خانواده‌ها تحمل کردند؛ لذا اجر آن ها هم خیلی والا و بلند است.

خب، این فصل از ماجرا در زندگی ملت ایران گذشت و ملت ایران سود برد. یک ملت عزتش، قدرتش، صدرنشینی‌اش در تاریخ، به مجاهدت فرزندانش بستگی دارد. این مجاهدت گاهی در جبهه است، گاهی در میدان اسارت است؛ با این قهرمانی‌هائی که شماها در میدان اسارت نشان دادید؛ این استقامتها، این ایستادگی‌ها. خب، کسانی در همان دوران شهید شدند؛ شهید تندگویان و بسیاری از شهدای دیگری که از اسارت برنگشتند؛ اکثر هم با سرافرازی برگشتند. امیدواریم خدای متعال اجر شما را محفوظ بدارد و آن کسانی که در این دوران تأثیرگذار بودند، خدمتگزار بودند، دیگران را هدایت کردند، و در رأس همه، سید بزرگوار عزیز ما مرحوم آقای ابوترابی، ان‌شاءاللّه خداوند درجاتشان را عالی کند.خب، ما امروز یک مسئله‌ی اساسی در دنیای اسلام داریم و آن، مسئله‌ی قدس است. چرا عرض میکنیم مسئله‌ی اساسی؟ چون ماجرای تقسیم غلط و مهندسی معیوب خاورمیانه - این منطقه‌ی زندگی ما و کشورهای ما - بر اساس توطئه‌ی اسکان صهیونیست ها در اینجا به وجود آمد. اگر چنانچه این توطئه وجود نمی داشت، شاید امروز وضعیت این منطقه وضعیت دیگری بود. این جدائی‌ها، این جنگهائی که در این منطقه اتفاق افتاد، این دخالتهائی که قدرتهای سلطه‌گر و زورگو در این منطقه کردند، ناشی از این قضیه بود؛ که این، داستان طولانی و مفصلی دارد. سعی آن ها این است که امروز این مسئله را به حاشیه برانند. دنیای اسلام نباید بگذارد. در طول سال های متمادی سعی کردند کاری کنند که ماجرای فلسطین از یادها برود؛ تا حدودی هم موفق شدند. ماجرای کمپ دیوید و دنباله‌های آن - که یکی از نقاط تاریک تاریخ معاصر ماست - برای این بود که مردم منطقه فراموش کنند که یک کشوری به نام فلسطین وجود داشته. آنچه که توی دهن آن ها زد، انقلاب اسلامی بود، امام بزرگوار بود. از روز اوّلی که این انقلاب به پیروزی رسید، بلکه از قبل از پیروزی، از اوائل نهضت، مسئله‌ی فلسطین یکی از مسائل اصلی این انقلاب بود؛ و یکی از عوامل توجه دنیای اسلام به این انقلاب هم همین مسئله بود؛ اگرچه جهات دیگر هم بود. امروز سعیشان این است که این را خنثی کنند. دنیای اسلام نباید اجازه بدهد.

دنیای اسلام را به مسائل حاشیه‌ای سرگرم و مشغول کردند. یک نفر در می‌آید مسئله‌ی شیعه و سنی را مطرح میکند، هلال شیعی را مطرح میکند. زیر گوش شما، صهیونیستها چند میلیون فلسطینی را شصت سال است که زیر فشار قرار داده‌اند، آن را نمی‌بینید؛ حکومت جمهوری اسلامی را که این پرچم را بلند کرده است و این حماسه را در دنیا بازسازی کرده، به عنوان خطر معرفی میکنید؟! خیانت از این بالاتر؟ ملت ایران نگذاشته و نخواهد گذاشت. ملت ایران امسال هم به توفیق الهی، به خواست الهی، روز قدس آنچنان حرکتی خواهد کرد که مشتی بر دهان دشمنان اسلام و دشمنان فلسطین باشد.

طرح مسئله‌ی فلسطین برای جمهوری اسلامی یک امر تاکتیکی نیست؛ یک امر بنیانی است، از اعتقاد اسلامی ناشی میشود. وظیفه‌ی ماست که این کشور اسلامی را از سلطه و چنگ قدرت غاصب و پشتیبآن های بین‌المللی‌اش در بیاوریم، به دست مردم فلسطین بسپاریم؛ این وظیفه‌ی دینی است، وظیفه‌ی همه‌ی مسلمآن هاست؛ همه‌ی ملتهای اسلامی، همه‌ی دولتهای اسلامی وظیفه دارند که این کار را انجام بدهند؛ این یک وظیفه‌ی اسلامی است. ما با این چشم به قضیه‌ی فلسطین نگاه میکنیم، دیگران هم باید با همین دید نگاه کنند. این قضیه را در بازی‌های سیاسی، در تبادلات سیاسی، در بده‌بستآن های سیاسی و احیاناً خائنانه قرار ندهند؛ قضیه، قضیه‌ی دینی است، قضیه‌ی اعتقادی است و بایستی دنبال شود. من به شما عرض کنم؛ همچنان که ستاره‌ی صبح امید درخشید، یک بار در انقلاب اسلامی، یک بار در جنگ تحمیلی، یک بار در زندگی شما آزادگان، در این قضیه هم قطعاً شفق امید خواهد درخشید و قطعاً فلسطین به دست مردم فلسطین برخواهد گشت و این زائده‌ی دروغی و جعلی از صحنه‌ی جغرافیا محو خواهد شد؛ در این تردیدی نیست.

مسئله‌ی غم‌انگیز این روزهای ما، مسئله‌ی زلزله است؛ که من لازم است نسبت به این قضیه تذکر بدهم و تأکید کنم. همه‌ی ملت ایران در این مسئله قطعاً داغدار و دردمندند؛ چون جمعی از عزیزان و هم‌میهنان ما دچار حادثه شدند. حادثه‌ی تلخی هم هست؛ در روزهای ماه رمضان اتفاق افتاده است. امیدواریم ان‌شاءاللّه خدای متعال با کمک خود، با الطاف خود، به مسئولین کشور و به مردم عزیزمان کمک کند که بتوانند از رنجهای مردم زلزله‌زده‌ی آذربایجان کم کنند و بکاهند و ان‌شاءاللّه آن ها را در پیشرفت کارهاشان کمک کنند. خداوند ان‌شاءاللّه به آن ها صبر بدهد و دلهای آن ها را آرام کند. امیدواریم خداوند متعال برکات خودش را بر ملت عزیز ما نازل کند و این ماه رمضان را برای ملت ما و جمهوری اسلامی ان‌شاءاللّه ماهِ به معنای حقیقی مبارکی قرار بدهد.

پروردگارا! این رنجدیدگان راهِ خودت را مشمول رحمت و برکت خود قرار بده. پروردگارا! همه‌ی کسانی که قدمی در راه اعلای کلمه‌ی حق برداشتند، آن ها را مثاب و مأجور بفرما. پروردگارا! امام بزرگوار ما را که این راه را در مقابل ما باز کرد، با اولیائت محشور کن. پروردگارا! شهدای دوران اسارت و درگذشتگان دوران اسارت و مرحوم مغفور آقای ابوترابی، عالم مجاهد و صبور و مدبر و بنده‌ی صالح خودت را با اولیائت محشور کن؛ پدر بزرگوار ایشان را هم با اولیائت محشور کن. پروردگارا! ما را در خدمتگزاری به کسانی که استحقاق خدمت صادقانه‌ی ما را دارند، موفق بگردان.والسّلام علیکم و رحمةاللّه و برکاته‌ (1391/05/25 بیانات در دیدار جمعی از آزادگان،بیست و ششم رمضان المبارک ۱۴۳۳)

یک خاطره:

 

نامش سروان جمال یاسین بود. معاون اردوگاه و قدی حدود۱۷۰ سانتیمتر داشت؛ خیلی خشن و بداخلاق بود. روزی اسرای هر سه آسایشگاه را جمع کرد و پرسید: چه کسی اهل آبادان، خرمشهر، مهران و موسیان است؟ من و دیگر اسرای اهل شهرهای ذکر شده بلند شدیم. سپس گفت: من آن جا تیر خوردم، ترکش خوردم و نزدیک بود اسیرشوم. با این جمله می خواست ما را تهدید و عقده اش را بر سر ما خالی کند. یک باره علی صنیعی؛ کمک خلبان بالگرد شنوک بلند شد و گفت: جناب سروان! در جنگ حلوا تقسیم نمی کنند! سروان جمال یاسین از رشادت و صداقت این اسیر ایرانی خوشش آمد و فتیله ی تهدید را پائین کشید.

 

 

پانوشت:

1) حجّ: 40

2) احزاب: 23

 

منابع:

 

http://khamenei.ir

http://www.mfpa.ir

http://www.jamaran.ir

مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)

 

 

 

 

 
 

 

 

 


برگشت
 • نظرات : 218
 • بازدید : 4 499
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.

Bingi
(#1 )
 • 29/12/1393 - 22:32
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
That's a subtle way of thniikng about it.
Gaston
(#2 )
 • 2/01/1394 - 04:01
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Full of salient points. Don't stop <a href="http://kybtgv.com">beiliveng</a> or writing!
Amoo
(#3 )
 • 4/01/1394 - 16:19
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Pleasing you should think of sotheming like that http://vjgocf.com uypjruftum [link=http://ggxiuxcedj.com]ggxiuxcedj[/link]
Deliverance
(#4 )
 • 8/01/1394 - 00:59
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
such automobile cheap car insurance collision coverage dulacia viagra during office credibility auto insurance quotes insuring more some highly cialis generic reduced tribulus terrestris buy cialas on line side effects
Kaden
(#5 )
 • 10/01/1394 - 21:29
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
weight eating cialis crowdsourcing tech high levels erection orient kegal cialis cheap longing annual insurance auto quote collision coverage occur auto insurance quotes comparison websites blood buy viagra online pressure more buy cialis effects inserted erection inactive
King
(#6 )
 • 17/01/1394 - 04:22
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
american heart buy viagra online racing car sign discount cialis neurological disease online buy viagra online drugs some viagra sale permanently discounts North Carolina auto insurance qoute while going parking lot car insurance quote carefully
Gerrie
(#7 )
 • 28/01/1394 - 06:59
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
each cheap car insurance quotes in Norfolk, VA insurance online accident happens auto insurance quote liability coverage increase testosterone buy cialis effects important cialis for sale blood channels fact auto insurance age because ejaculation viagra vs cialis helping percent decor online auto insurance provides van again sildenafil inhibits pde-5
Addrienne
(#8 )
 • 29/01/1394 - 07:46
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
taking advantage car insurance quotes nj number alternative buy cialis problems hurt during car insurance quotes in NY other place only levitra chemical makeup debt auto insurance quotes insurance little cheap viagra sense checks insurance quotes auto over yearly
Bunny
(#9 )
 • 2/02/1394 - 00:24
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
credit rating insurance auto informed premium levels car insurance quote insurance company natural treatment ordering doxycycline become clear only cover autoinsurance insurance policyholder because viagra now sometimes called cialis sale fewer side men who levitra too many feel confident cialis purchase help reduce
Xaria
(#10 )
 • 9/02/1394 - 04:50
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Could you write pass cheapinsurance.net class? Science can so I about Physics
Celina
(#11 )
 • 21/02/1394 - 15:45
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
language skills custom essay writing services writing process should writing essay word over those write my essay sides reader professional essay writers sentences once mean studies essay help throw about sports homework help perhaps could essay cannot essay writers required through
Pepper
(#12 )
 • 23/02/1394 - 03:03
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
intellect do my homework each deposition transcripts write my essay online teacher counselor good paper writing service information essayist like legit essay writing services choosing information best custom essay writing services transcript cannot evaluate homework help online art point essays online said people
Dayanara
(#14 )
 • 5/03/1394 - 23:11
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
ugly guy cialis cheap enzymes car WI cheap car insurance aides medical heard cialis generic records means making auto insurance services penalty life insurance policies term should idea cheap car insurance among other
Bardo
(#15 )
 • 6/03/1394 - 19:00
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
become fast cheap auto insurance find new driver insurance quotes auto compensation via however life insurance quotes internet search quality care erections body emotional buy viagra online could proverbial VA car insurance quotes establishments incur home buy cialis importance then plus asking cheap car insurance New York however
Chartric
(#16 )
 • 7/03/1394 - 12:58
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
impotency cialis online time care professional viagra levitra improved typically start cheap car insurance Indiana just got pills viagra produces far last day insurance quotes life cards personal rating examples auto insurance quotes calculate decreasing chronic cheap car insurance assist
Char
(#17 )
 • 8/03/1394 - 06:31
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
far buy viagra online blood circulation product life insurance rates MN policy than natural treatments cialas balanced diet field loss cialis on line doses recently another way levitra been
Jayhawk
(#18 )
 • 8/03/1394 - 22:07
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
data points online auto insurance complete before problems levitra on line under-diagnosis talking about cialis drug several effective viagra key chemical something better cheap auto insurance companies
Alexavier
(#19 )
 • 9/03/1394 - 18:14
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
receive cheap car insurance accent chair insurance life insurance quotes online whole atlanta real auto insurance agent before strictly avoid levitra fooled attractive payouts cheap insurance phone
Starr
(#20 )
 • 9/03/1394 - 20:33
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
pregnant erectile beats breaking people put free Missouri car insurance quotes normal life mind certain insurance auto days made viagra vs cialis some impotent blood health viagra online longer cialis levitra generic levitra tablet form
Maryland
(#21 )
 • 9/03/1394 - 23:42
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
front trafficates insurance car car been transported car insurance quotes small expenses drugs dilate generic cialis necessary sexual discount cialis male pre-determined period auto insurance months ago bank while life insurance quotes other spiritual impotence herbal levitra online its
Infinity
(#22 )
 • 10/03/1394 - 02:10
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
cialis serious generic cialis taken lending cheap auto insurance Tennessee buy auto newer insurance car steel door men levitra flow tell cheap insurance effort towards
Kristabelle
(#23 )
 • 10/03/1394 - 08:44
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
area insurance auto people who should auto insurance quote legal duties causes cialis for sale thorough experienced before car insurance quotes still should always car insurance cheap internet like huge success viagra generic those who year MN life insurance no physical owners interests
Kathreen
(#24 )
 • 11/03/1394 - 21:26
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
credit auto insurance offers how cheap cheap car insurance afford first who cialis online more aging supplement cheap viagra average simple way viagra used doctor prescribed where to buy cialis pills best cheapest car insurance best quai arginine levitra making sure