• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 10 آذر 1391

 سوال: چرا امام حسین (ع)با اینکه می دانستند کشته می شوند و فرزندانش اسیر می شوند، جنگ کرد؟ چرا صبر نکردند که یاران بیشتری جمع نمایند؟

 

چراامام حسین (ع) با این که می دانست کشته می شود فرزندانش اسیر می شوند به طرف جنگ رفت چرا صبر نکرد که یاران بیشتری جمع کند بعد به جنگ برود او که شنیده بود مسلم شهید شده چرا باز به راهش ادامه داد؟

 

 امام حسین و سائر امامان در امور زندگی و متعارف، مانند جنگ و صلح، مبارزه و مسافرت از علم غیب خود استفاده نمی‌کنند. آنان مانند دیگران، اگر بیمار بشوند، دوا می‌خورند، گرسنه می‌شوند، غذا می‌خورند، خسته می‌شوند، استراحت می‌کنند، مسافرت می‌کنند. ممکن است در ضمن مسافرت دچار مشکل شوند.

 امام حسین(ع) حضرت مسلم را به عنوان نماینده خود به کوفه می‌فرستد تا از اوضاع مردم کوفه به او خبر بدهد، مسلم را در کوفه به شهادت می‌رسانند. تمام این کارها، بر اساس روال معمول بین مردم انجام می‌شود. امام ملزم نبود که بر اساس علم غیب از خیانت مردم کوفه آگاه شود و ‌به ‌آن سمت حرکت نکند.

 کارهای امامان در امور دنیوی، مانند دیگران است تا عمل آنان بتواند الگو و اسوه و سرمشق دیگران قرار گیرد . استفاده از علم غیب برای رهاندن خود و بستگان از خطر و جلب منافع و سود برای خود، نمی تواند آن ها را الگوی دیگران قرار دهد.

 اگر فلسفه قیام حسینی خوب درک شود، پاسخ روشنی به دست خواهد آمد. امر به معروف و نهی از منکر یکی از اصول عملی اسلام است ، که از مهم ترین و عالی ترین واجبات اسلامی است. درباره عظمت این دو وظیفه مهم، به تعبیری رساتر و کامل تر از آن چه در قرآن کریم و کلمات اهل بیت و اماما ن معصوم(ع) آمده است،‌دست نمی‌یابیم.

 قرآن می‌فرماید: «کنتم خیر امة اخرجت للنّاس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و تؤمنون بالله؛(1) مسلمانان بهترین امتی هستید (یا بودید) که خدا برای مردم جهان نمایان فرمود، زیرا امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و ایمان به خدا دارید».

 پیشوای یکتاپرستان حضرت علی (ع) می‌فرماید: «و ما أعمال البرّ کلّها و الجهاد فی سبیل الله عند الأمر بالمعروف و النهی عن المنکر إلا کنفثة فی بحر لجیّ؛ (2) تمام کارهای نیک و (حتی) جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهی از منکر، همچون آب دهان در برابر دریای پهناور است».

 حضرت صادق(ع) فرمود: «إن الامر بالمعروف و النهی عن المنکر سبیل الانبیاء و منهاج الصلحاء فریضة‌ عظیمة بها تقام الفرائض و...؛ امر به معروف از منکر، روش پیامبران و شیوه صالحان و فریضه بزرگ الهی است، که سایر واجبات به وسیله آن بر پا می‌شوند».(3)

 همان گونه که سایر واجبات اسلامی، با وجود شرایطی بر انسان واجب می‌شوند، وجوب امر به معروف و نهی از منکر نیز شرایطی دارد. امر به معروف و نهی از منکر با وجود چهار شرط بر انسان واجب می‌شود:
أ ) علم و آگاهی به معروف و منکر.

 ب) احتمال اثر کردن امر یا نهی.

 ج) اصرار داشتن مرتکب معصیت بر تکرار و استمرار گناه.

 د) ضرر و مفسده‌ای متوجه مال، آبرو و جان آمر و ناهی و یا یکی از مؤمنان نشود.(4)

 فقها در توضیح شرط چهار (عدم ضرر و مفسده) می‌فرمایند: واجبات و منهیات الهی از نظر درجه اهمیت یکسان نیستند. بعضی از معروف‌ها و منکر‌ها از نظر شارع مقدس اسلام به اندازه‌ای با اهمیت است که برای حفظ آن واجب، یا نهی از آن منکر، باید بذل جان کرد، ولی در برخی موارد حفظ جان بر وجوب امر به معروف و نهی از منکر مقدّم است.

 این که در کدام مورد امر به معروف و نهی از منکر باید تا حد بذل جان پیش رفت و در کدام مورد باید حفظ مال، آبرو، و جان را مقدم داشت، بستگی به موضوع امر به معروف و نهی از منکر دارد. اگر موضوع از احکام جزئی و در سطح محدود، باشد،‌ حفظ مال، آبرو و جان مقدّم است. اما اگر موضوع در درجة بالای اهمیت است ،باید امر به معروف و نهی از منکر کرد، گرچه انسان در این راه کشته شود.

 شهید مطهری می‌فرماید:

 ارزش امر به معروف و نهی از منکر بالاتر از این‌ها است. البته با توجه به موردش. ببین امر به معروف و نهی از منکر را برای چه می‌خواهی بکنی؟ در چه موضوعی می‌خواهی امر به معروف و نهی از منکر کنی؟ یک وقت موضوع کوچکی است،‌مثلاً کسی کوچه را کثیف می‌کند، پوست خربزه را می‌اندازد در کوچه،‌ این جا باید نهی از منکر کنید،‌ حال اگر بدانید اگر او را نهی کنید، ‌یک فحش ناموس به شما می‌دهد، این کار این قدر ارزش ندارد که یک فحش ناموسی بشنوید.

 یک وقت هست موضوعی است که اسلام برای آن اهمیتی بالاتر از جان و مال و حیثیت انسان قائل است. می‌بینید قرآن به خطر افتاده است، ‌اصول قرآنی به خطر افتاده است، ‌آیا این جا می‌گویی: امر به معروف نکن،‌نهی از منکر نکن، که اگر این را بگویم،‌جانم، آبرویم، در خطر است؟ اجتماع نمی‌پسندد. و...».

 شهید مطهری با نقل این مطالب، آن را به شدت رد می‌کند.

 امام خمینی(ره) می‌فرماید: «اگر معروف و منکر از موضوعاتی باشد که از نظر اسلام بسیار مهم است و امر به معروف و نهی از منکر در چنین موضوعی، متوقف بر بذل جان باشد، بذل جان واجب است».(5)

 امام حسین(ع) نیز در چنین موقعیتی بودند و «معروف» اصل اسلام و سنت پیامبر بود که در حال از بین رفتن یا تحریف بود.

 حضرت اباعبدالله الحسین(ع) دیدند اگر در آن برهه از زمان و در آن اوضاع خاصی که بر جامعه اسلامی حاکم بود، امر به معروف و نهی از منکر نکند، اصل اسلام در خطر است و فاتحه اسلام خوانده می‌شود؛ نیز زحماتی که جدّ بزرگوارش برای اسلام کشیده و جان فشانی شهیدانی که خونشان را در راه اسلام نثار کردند، در معرض بی اثر شدن است. از این رو بر خود لازم دانست که قیام کند،‌گرچه جان خود و بستگانش را در این راه فدا کند.

 یک روز پیش از حرکت امام حسین(ع) از مدینه به طرف مکه مروان بن حکم حضرت را در کوچه دید و گفت: یا اباعبدالله! تو را نصیحت می‌کنم به این که با یزید بیعت کنی که خیر دین و دنیایت در بیعت با یزید است. حضرت در پاسخ فرمود: انا لله و انا الیه راجعون و علی الأسلام السلام اذ قد بلیت الأمة براع مثل یزید؛ وقتی فردی مانند یزید حاکم امت اسلام باشد ، فاتحه اسلام خوانده است.(6)

 بنابراین معلوم است که در آن زمان و موقعیت، اساس اسلام در خطر بود. حضرت در جای دیگر فرمود:
«
ألا ترون أنّ الحق لا یُعمَل به و أنّ الباطل لا یتناهی عنه،‌لیرغب المؤمن فی لقاء اله محقا؛
آیا نمی‌بیند به حق عمل نمی‌شود؟ آیا نمی‌بیند قوانین الهی پایمال می‌شود؟ آیا نمی‌بیند این همه مفاسد پیدا شده و احدی نهی نمی‌کند؟ در چنین اوضاعی، مؤمن باید از جان خود بگذرد و لقای پروردگار را در نظر بگیرد».(7)

 در نتیجه عمل حضرت مصداق عملی امر به معروف و نهی از منکر بود . در نتیجه بخشی آن نیاز به آن همه جان فشانی و سختی وجود داشت ، به علاوه این عمل عین تکلیف حضرت محسوب می شد . در نتیجه تلاش در این مسیر به هلاکت انداختن خود به حساب نمی آید ، همان گونه که جهاد به عنوان یک تکلیف دینی منافاتی با آیه مورد نظر ندارد .برای اطلاع از این مسئله به منبع ذیل مراجعه شود(8) . در باره علم غیب امام معصوم گفت:

 اولیا و ائمه معصومین(ع) از جانب الهی و با آگاهی دادن خداوند از غیب (علم لدنی) به برخی پدیده‏ها قبل از به وجود آمدن علم پیدا می کنند . از حوادث آینده آگاه بوده، در برخی موارد به عنوان معجزه به مردم اعلام کرده‏اند؛ هم چنین به علم خاصی از جانب خداوند از حوادث گذشته آگاهی دارند، مانند نحوه آفرینش آدم و حوا و حوادث زمان پیامبران.

 درباره علم ائمه(ع) مباحثی فراوان قابل طرح است که در این جا به چند روایت در این ارتباط اشاره می شود. امام صادق(ع) فرمود: «إنّ الامام إذا شاء أن یعلم اُعلم؛ امام هر گاه بخواهد بداند، آگاه و دانا می شود».(9)

 در روایت دیگر آمده که: «إذا أراد الامام أن یعلم شیئاً أعلمه الله ذلک؛ هر گاه امام بخواهد شیء را بداند ، خداوند او را آگاه می سازد».(10)

 از امام صادق(ع) نقل شده : «انّی لأعلم ما فی السموات وما فی الأرض و أعلم ما فی الجنّه و أعلم ما فی النار و أعلم ما کان و ما یکون؛ آنچه در آسمان و زمین و بهشت و دوزخ است، می دانم . به آنچه بوده و بعد به وجود می آید ، علم دارم».(11)

 طبق برخی روایات ، علومی وجود دارد که تنها به ذات احدیت اختصاص دارد . اگر منظور از علم ما کان و مایکون تمام علوم و دانش های هستی باشد ، طبق این گونه روایات نمی توان به امام یا پیامبر یا هر موجودی غیر از ذات احدیت نسبت داد . اما در این باره اینکه علی رغم علم امام حسین چرا به کربلا رفت باید گفت:

 اولاً: امام حسین بعد از امیر مؤمنان(ع) و برادرش امام حسن مجتبى(ع) وصی و جانشین پیامبر و امام معصوم است . ما احکام دین و قوانین شریعت از جمله شرایط امر به معروف و نهی از منکر را از کلمات و رفتار او می‌آموزیم . او خود عالم به وظایف الهی و آگاه از شرایط نهی از منکر بوده است. او با علم لدنی به خوبی می‌دانست که چگونه در آن شرایط عمل کند.

 دوم: منکری که امام حسین(ع) برای نهی از آن قیام کرد ،غیر از اموری است که در کتاب‌های فقهی آمده و مربوط به عملکرد خلاف شرع برخی افراد است، چون یزید برای نابودی اسلام اقدام کرد . امام حسین(ع) از چنین منکری نهی کرد . همه انبیا(ع) برای نهی از چنین منکراتی جهاد کرده‌اند . چه بسا در همین راه شهید شده‌اند. پیامبر اسلام(ص) برای تحقق اسلام و حفظ دین خدا چندین جنگ خونین انجام داد . در مقابل کسانی که جلو برقراری دین اسلام را می‌گرفتند ،ایستاد و جهاد نمود.

 سوم: علل و عوامل متعدد در شکل‌گیری نهضت امام حسین(ع) نقش داشته و تنها یکی از عوامل آن نهی از منکر بوده است . در شکل‌گیری این قیام غیر نهی از منکر، عوامل زیر هر کدام به نحوی نقش داشته است:
1
ـ یزید بعد از به قدرت رسیدن به استاندار مدینه نامه نوشت که از حسین(ع) برای او بیعت بگیرد . اگر بیعت نکرد، او را به قتل برساند. پس اگر امام قیام نمی‌کرد ،باز در خطر بود . خون او این تأثیر که بقای اسلام را برای همیشه تأمین کند، نمی‌داشت.

 2ـ مردم کوفه برای امام نامه نوشتند . اگر امام به دعوت آن ها پاسخ مثبت نمی‌داد، حجت بر آنها تمام نبود . امام حسین(ع) به عنوان امام زمان آن عصر وظیفه داشت برای رهبری قیام کند و به سوی عراق بیاید و سفیر خود را بدان جا فرستد تا حجت بر آن ها تمام گردد و عذری در قیامت نداشته باشند.

 3ـ مهم‌ترین عامل که آن را علت کامل و یا علت تکمیل کننده سایر عوامل تلقی کرد ، همان است که در زیارت نورانی اربعین آمده:

 «وبذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة وحیرة الضلالة؛(12) جانش را در راه تو فدا کرد تا بندگانت را از نادانی و حیرت گمراهی نجات دهد».

 بنابر این اساس قیام امام برای نجات مردم از جهالت نوین و گمراهی جدید بود که به نام دین و خلیفه مسلمانان می‌خواست از سوی یزید اجرا شود. حضرت با قیام خود حقایق را روشن ساخت . برای ابد روشن نمود که جهالت نوین یزیدی ربطی به دین ندارد . نباید نفاق در لباس دین مردم را به حقایق آسمانی بدبین کند.

 در کتاب «جلوه‌های عرفانی نهضت حسینی» درباره عوامل قیام امام حسین(ع) به تفصیل بحث شده است.

 

---------------------------------------------

 1. آل عمران(3) آیه 109.

 2. نهج البلاغه، کلمات قصار‌.

 3. وسائل الشیعه، ج11، ص 395،نشر دار الاحیا التراث العربی، بیروت، بی تا.

 4. شهید مطهری، مجموعه آثار، ج17، ص 267،نشر صدرا ،1378 ش.

 5. امام خمینی، تحریرالوسیله، ج1، ص 472،نشر آثار امام خمینی، 1379 ش.

 6. اعیان الشیعه، ج2، ص 402،دارالاحیا لتراث العربی، بیروت ،بی تا.

 7. بحارالانوار،‌ج42، ص 192،نشر دارالاحیا التراث العربی، بیروت ،1403 ق

 8.جلوه های عرفانی نهضت حسینی ،نشر بوستان کتاب، قم، 1387 ش

 9. اصول کافی، ج 1، کتاب الحجه، ص 258، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران ـ 1388ق.

 10. همان.

 11. همان، ص 261.

 12. مفاتیح الجنان، ص 775.


برگشت
 • نظرات : 3
 • بازدید : 2 356
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.

Richerulty
(#1 )
 • 13/10/1394 - 23:12
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Contrast material may be injected intravenously to highlight abnormalities.J.St.Consider ABG or CT scanV Q scan if PE is suspected. levitra vs viagra vs cialis toxicTherefore individual preferences ease of use and cost of medication are reasonable criteria to help select a treatment.degree mild EDRed blood cells provide oxygen to body tissues..It often does not require immediate treatment. levitra para durar mas CXR shows infiltrates and consolidation in the left lower lobe of the lung.Rightsided tumors Obstruction is unusual because of the larger luminal diameter the cecum has the largest luminal diameter of any part of the colon allowing for large tumor growth to go undetected.Bleeding Risk Low Dr.NERVOUS SYSTEM DEGENERATIVE MOVEMENT AND SEIZURE DISORDERS Alzheimer disease AD Brain disorder marked by gradual and progressive mental deterioration dementia personality changes and impairment of daily functioning.b.False.The gas that passes into the bloodstream at the lungs is finasteride I.Eltz Stephanie Slon and Nissi Wang.The Nervous System FIGUREGetty Images Hulton Archive.inammatory bowel disease IBD Inammation of the colon and small intestine. generic kamagra times acceleration of gravity.M.Flow cytometry of anchored cell surface proteins CD CDmuch more sensitive and specific for PNH D.This insensitivity theory is something similar thats happening with your betaadrenergic receptors that are typically stimulated by epinephrine.Most common cause of hyperprolactinemia b.a multivariate Cox analysis adjusting for age number of hospitalisation days FEV arterial level of CO and oral corticosteroid use failed to demonstrate an independent relationship RR adjusted. canadian pharmacy doxycycline Call your health care provider if you have AML and have a fever that will not go away or other signs of infection.If the drop in blood pressure is sudden and drastic it can lead to unconsciousness even cardiac arrest and death.
Brendyemog
(#2 )
 • 14/10/1394 - 05:18
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
nephritic syndrome t Neurocutaneous syndromes neurofibromatosis type I neurofibromatosis type II SturgeWeber syndrome tuberous sclerosis Von HippelLindau disease Neurofibromatosis type I Neurofibromatosis type II Neurogenic shock Neurologic lesion localization of brainstem cerebellum cerebral cortex f muscle neuromuscular junction peripheral nerve plexus roots spinal cord subcortical lesions Neuromuscular diseases Beckers muscular dystrophy Duchennes muscular dystrophy myasthenia gravis Neutropenic fever New York Heart Association NYHA classification of CHF b Niacin for hyperlipidemia t Nicotine chewing gum for smoking cessation Nicotine patch for smoking cessation Nissen fundoplication Nitrates in chest pain side effects of in myocardial infarction Nitroglycerin in chest pain Nonalcoholic steatohepatitis Nonbacterial thrombotic endocarditis Nonbacterial verrucous endocarditis Index l Index NonHodgkins lymphoma NHL t CHOP therapy classification t diagnosis staging of treatment Noninvasive positive pressure ventilation NPPV b Nonocclusive mesenteric ischemiaThus results for vertical banded gastroplasty were not included in the main analyses but are in the appendix. avis cialis 10 keratinFrom Goodheart HP.It does not deal with injections of other medications into the prostate andor oral and intravenous delivery of antibiotics.Today the term hormone is familiarit refers to chemical substances that circulate in the blood and control the various body processes.Questions to ConsiderTachypnea tachycardia c. vardenafil cheap 5 10 mg To the best of your ability tell your adolescent how the equipment works in literal terms.Concomitant actinic kerato ses chronic skin damage and immunosuppressive therapy are also risk factors. kamagra 100 Carr had become increasingly withdrawn and dysphoric without any precipitating events.Quick Hit Patients with cushings dis ease may have hyperpigmen tation due to elevated ACTH levels whereas patients with Cushings syndrome due to other causes will not have hyperpigmentation.CAD cvs cialis price On one of the dishes where colonies of bacteria were supposed to grow there was also a colony of mold with a bacteriafree area around it.ligament Connective tissue binding bones to other bones supports strengthens and stabilizes the joint.J.e.Do not use this medication without telling your doctor if you are breastfeeding a baby. order viagra Williams Textbook of Endocrinology.These drugs have a soothing relaxing euphoric effect and also can produce sleep hypnotics.Oral sodium loading The patient is given a high salt diet for days.
EdwaEratry
(#3 )
 • 14/10/1394 - 18:08
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
org and I do not trust medical professionals in this field anymore.It could be that vaccinators infected cows not with cowpox but with human smallpox leading to a variant virus that was similar to both but actually neither.Prevention In most cases the disorder is not preventable.Clean the wound thoroughly with soap. 5mg cialis online Skagerberg and Lindvallparticles ions atoms etc.Jahoda A.Hippocrates advised that all records should be written in a clear objective and uncluttered fashion so that the physicians involved could look back and draw from their experiences when dealing with new patients.Neurologic examination is normal. antabuse over the counter generic Ask your doctor for more details..e..QuiCk Hit Dyspnea is common when a patient is exposed to rapid changes in temperature and humidity.As we mentioned earlier the myelin sheath is in mm long segments. viagra professional A way to model the center of mass motion in walking is to consider the motion of the center of mass during the course of a step.System two is much slower and more rational.Quick HiT If syncope occurs with exer tion assess for potentially lifethreatening causes such as hypertrophic cardiomy opathy or aortic stenosis. prednisone over counter in costa rica The culprit was penicillin but it took the pressures of World War II to ensure that this first antibiotic was massproduced.Acetylcholine norepinephrine epinephrine adrenaline dopamine serotonin and endorphins are examples of neurotransmitters.cautero burn heat electrocauterization chemo chemical drug chemotherapy cryo cold cryosurgery cysto sac of uid cystic tumor bro bers brosarcoma folliculo small glandular sacs fungi fungus follicular A microscopic description of cellular arrangement in glandular tumors.The testes produce the male gametes spermatozoa as well as the male hormone called testosterone. viagra delivered in ontario canada The most commonly used modications are the ARCA cap and elongated polyA tails.