• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان

جامعه انساني ناچار از تکامل است و اوج اين تکامل در ظهور متجلّي مي شود. بشر در  دوران ظهور به کمال انسانيّ می رسد و مردم همواره چشم به راه اين تکامل بشري هستند و براي تحقّق اين هدف در مسير خود به پيش مي روند. ظهور، زمان تکامل بشر و بردن او به سوي سعادت، صلاح و عدالت است. آن چه بشريّت را به سوي خود جذب مي کند و همه اديان آسماني را به سوي خود مي کشد، ظهور است. در دوران ظهور انسان مؤمن به هدفي که دارد ايمان داشته و براي آن فداکاري می کند و اوج اين مفهوم در انتظار است. انتظار در تنها ماهی که شهادت هیچ یک از معصومان واقع نشده و ماهی سراسر شادی، خیر و برکت و میلاد دو امام بزرگوار، امام حسین(ع) و امام مهدی(عج) است، با چند پرسش با رمز و راز همراه است، از جمله:

 1. بارزترین پیوند این دو دُرّدانه هستی چیست؟
 2. چرا در میلاد او باید نام دیگری بر لب نقش ببندد؟
 3. چه رازی بین سالار شهیدان(ع) و نهمین فرزندش وجود دارد؟
 4. چرا ۲نام با هم پیوند خورده و در شادی و غم، تفکیک آن ها میسر نیست؟
 5. چرا شب میلاد امام حسین(ع) لحظه‌ها را با نام امام مهدی(عج) جشن می گیریم؟

اسرار انتظار
بالاترين اعمال امّت پیامبر(ص) انتظار است.[۱] انتظار يعني انسان با آماده باش كامل خواهان وضع بهتر باشد، مانند آن چه در اعمال میلاد امام حسین(ع) در این دعا آمده است: پروردگارا! از تو می‌خواهم به حق مولود این روز؛ کسی که شفا در تربت او جای گرفت و امامان از نسل او قرار داده شدند، در بعد قائم آنان و سپری‌شدن غیبت، رستگاری با او مقرّر شود.[۲] روز میلاد امام حسین(ع) سخن از ایام بعد از غیبت فرزندش امام مهدی(عج) است. یعنی این که بازگشت آن بزرگواران، بعد از سپری‌شدن ایام غیبت امام مهدی(عج) است. چون آن حضرت ظهور کند، زمینه آمدن آن انوار طیبه، فراهم خواهد شد و‌ آنان نیز بعد از آن خواهند آمد.[۳] زیارت امام حسین(ع) همیشه مورد سفارش بوده است؛ اما شب میلاد امام مهدی(عج) از شب‌های زیارتی مخصوص امام حسین(ع) است. امام صادق(ع) می‌فرماید: هر کس شب نیمه شعبان، مرقد امام حسین(ع) را زیارت کند، خداوند متعال گناهان او را می‌بخشد.[۴] از امام پرسیدند: «آیا خداوند تمام گناهان را می‌آمرزد؟» امام(ع) فرمود: آیا این را برای زائران حسین(ع) زیاد می‌دانید؟ چگونه نیامرزد؟ در حالی که زائر حسین، مانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد.[۵] در نیمة شعبان، منادی‌ای از آسمان ندا می‌کند: «ای زائران حسین! برگردید؛ در حالی که آمرزیده شده‌اید و ثواب شما بر خدا و نبی او حضرت محمد(ص) است.» [۶] زمانی که اول ماه شعبان فرا رسد، منادی‌ای از زیر عرش ندا می‌دهد: «ای کسانی که در کوی حسین بار انداخته‌اید! شب نیمه شعبان را از زیارت آن حضرت خالی مگذارید؛ زیرا اگر بدانید در زیارت نیمه شعبان چه مقدار اجر و ثواب است، سال بر شما طولانی می‌شد، تا نیمه شعبان فرا رسد.»[۷] شب نیمه شعبان، خداوند هر مؤمنی را که زائر امام حسین(ع) باشد می‌آمرزد و به آنان گفته می‌شود: «کارهایتان را از نو آغاز کنید.» یونس به امام عرض می‌کند: «آیا این اجر و ثواب برای کسی است که در شب نیمه شعبان امام حسین(ع) را زیارت کند؟» امام(ع) فرمود: «اگر مردم می‌دانستند چه ثواب‌هایی برای زائران کوی حسینی است، مردان در نبودن مرکب، سوار بر چوب شده و به زیارت امام حسین(ع) می‌شتافتند.»[۸] امام سجاد(ع) می‌فرماید: هر کس دوست دارد با ۱۲۴هزار پیامبر مصافحه کند، امام حسین(ع) را در شب نیمه شعبان زیارت کند که فرشتگان و ارواح پیامبران، برای زیارت آن حضرت، از خداوند کسب اجازه می‌کنند و به ایشان اجازه داده می‌شود؛ پس خوشا به حال کسانی که با ایشان، مصافحه کرده و ایشان با آن‌ها مصافحه کنند.[۹] در میلاد امام حسین(ع) خداوند برای حضرت زهرا(س) چشم روشنی می‌فرستد[۱۰] و در آن، نام مبارک امام مهدی(عج) با ویژگی‌های منحصر به فرد برجسته می‌شود. در میلاد امام مهدی(عج) نیز عاشقان، یاد امام حسین(ع) را در دل‌های خود احیا می‌کنند و جان خود را صفا می‌بخشند. روشن است که زندگی و قیام حسین(ع) بدون زندگانی و قیام امام مهدی(عج) نافرجام است و فرجام آخرین دولت، در گرو زمینه‌هایی است که امام حسین(ع) آن را فراهم کرده است. پشتوانه انتظار و حکومت عدل جهانی، عاشورا است و ظهور، تنها پاسخ کربلا است. بی‌شک، دو جریان مهمّ عاشورا و ظهور، ارتباط تنگاتنگی دارند که پرده و حجاب این ارتباط، با اسرار رهبران آن کنار زدنی است. قبل از ظهور قیام امام مهدی(عج)، در میدانهای مجاهدت، انسان های پاک امتحان می شوند. در کوره های آزمایش وارد می شوند و سربلند بیرون می آیند و جهان به دوران آرمانی و هدفی قیام امام مهدی(عج) روزبه روز نزدیک تر می شود، این، آن امید بزرگ و نیمه شعبان، عید بزرگ است.

وظايف منتظر
انتظار حرکت است. انتظار آمادگی است… . انتظار یعنی کمر بسته بودن، آماده بودن، خود را از همه جهت برای آن هدفی که امام مهدی(عج) برای آن هدف قیام خواهد کرد، آماده کردن. آن انقلاب بزرگ تاریخی برای آن هدف انجام خواهد گرفت و او عبارت است از ایجاد عدل و داد، زندگی انسانی، زندگی الهی، عبودیت خدا؛ این معنای انتظار است. انتظار سازنده، تحرّک بخش و تعهّد آور، همان انتظار راستینی است که در روایات از آن به عنوان «با فضیلت ترین عبادت» یاد شده است. ما که منتظر امام مهدی(عج) هستیم، باید در جهتی که حکومت امام مهدی(عج) تشکیل خواهد شد، زندگی امروز را در همان جهت بسازیم و بنا کنیم. البته، ما کوچک تر از آن هستیم که بتوانیم آن گونه بنایی را که اولیای الهی ساختند یا خواهند ساخت، بنا کنیم؛ اما باید در آن جهت تلاش و کار کنیم. مظهر عدل پروردگار، امام مهدی(عج) است و می دانیم که بزرگ ترین خصوصیت امام مهدی(عج) عدالت می باشد: یَملَأُ الله بِهِ الاَرضَ قِسطاً وَ عَدلاً کَما مُلِئَت ظُلماً و جَورا  رابطه‌ی قلبی و معنوی بین آحاد مردم و امام مهدی(عج)یک امر مستحسن است؛ زیرا انتظار به طور دایم دل انسان را زنده نگه می دارد. اگر کسی تلاشی برای اصلاح جامعه انجام دهد، در انتظار مصلح بزرگ است.[۱۱] در زمان غيبت امام مهدی(عج) منتظر وظايفي دارد كه با رعايت آنان در زمره كساني قرار مي‌گيرد گويا در زمان ظهور زندگي و امام مهدی(عج) را ملاقات كرده است. از جمله این وظايف:

 1. غمگينی به خاطر غيبت امام مهدی(عج)
 2. انجام كار خير براي حفظ وجود امام مهدی(عج)
 3. استمداد از وجود امام مهدی(عج) در گرفتاري ها.[۱۲]
 4. انتظار فرج، پيامبر(ص) فرمود: با فضيلت ترين اعمال امتّ من انتظار فرج است.[۱۲]
 5. دعا براي سلامتي و فرج امام مهدی(عج)، مانند خواندن دعاي فرج، دعاي عهد، ندبه و … .
 6. عمل به فريضه مهم امر به معروف و نهي از منكر تا با رعايت آن زمينة حكومت جهاني فراهم شود.
 7. تأسيس و حفظ حكومت اسلامي، چرا كه اجراي دستورهای اسلام در غيبت بدون تشكيل حكومت اسلامي امكان ندارد.[۱۳]
 8.  رعایت تقوا و اطاعت از دستورهاي اسلام، چنان كه حضرت در اين زمينه مي فرمايد: شما بايد به آن چه كه به وسيله آن به دوستي ما نزديك مي شوید، عمل كنید و از آن چه موجب ناخشنودي ما مي شود، پرهيز نمايید”.[۱۴]

رجعت
بعد از ظهور آن حضرت(عج) عده اي از منتظران واقعي به دنيا بازگشته و از نزديك شاهد حكومت امام مهدی(عج) خواهند شد. از نزديك امام مهدی(عج) را ملاقات و در حكومت وي زندگي می نمايند. در دعاي عهد مي خواهيم: اگر پيش از ظهور آن حضرت از دنيا رفتم، مرا از قبر بيرون آور در حالي كه كفن پوشيده و اسلحه در دست دارم و به نداي امام لبيك مي گويم.[۱۵] خواندن اين دعا براي كساني كه بخواهند در ركاب آن امام مهدی(عج) باشند، به مدت ۴۰صبح سفارش شده است.


پی نوشت ها:

 1. پیامبر(ص): بالاترين اعمال امّتم انتظار فرج است. مجلسي، بحار الأنوار، بيروت، مؤسسة الوفاء، ۱۴۰۴ق، ج۱۳، ص۱۳۷(نرم افزار گنجينه نور)؛ اربلي، كشف الغمة، تبريز، بني هاشمي‏، چ۱، ۱۳۸۱ق، ج۲، ص ۷۳۹؛ مكارم شيرازي، تفسير نمونه‏، تهران، دارالكتب الإسلامية، چ۱، ۱۳۷۴ش، ج۷، ص۳۸۱٫ نرم افزار جامع التفاسير .
 2. شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، اعمال نیمه شعبان؛ توقیع مبارک امام عسکری(ع) به قاسم بن علاء همدانی: اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِحَقِّ الْمَوْلُودِ فِی هَذَا الْیَوْمِ الْمَوْعُودِ بِشَهَادَتِهِ قَبْلَ اسْتِهْلَالِهِ وَ وِلَادَتِهِ بَکَتْهُ السَّمَاءُ وَ مَنْ فِیهَا وَ الْأَرْضُ وَ مَنْ عَلَیْهَا وَ لَمَّا یَطَأْ لَابَتَیْهَا قَتِیلِ الْعَبْرَةِ وَ سَیِّدِ الْأُسْرَةِ الْمَمْدُودِ بِالنُّصْرَةِ یَوْمَ الْکَرَّةِ الْمُعَوَّضِ مِنْ قَتْلِهِ أَنَّ الْأَئِمَّةَ مِنْ نَسْلِهِ وَ الشِّفَاءَ فِی تُرْبَتِهِ وَ الْفَوْزَ مَعَهُ فِی أَوْبَتِهِ وَ الْأَوْصِیَاءَ مِنْ عِتْرَتِهِ بَعْدَ قَائِمِهِمْ وَ غَیْبَتِه. بحارالانوار، ج۹۸، ص۴۷، باب۲۸ .
 3. کریمی جهرمی، بررسی مقایسه‌ای بین حضرت مهدی(عج) و امام حسین(ع)، ص۱۹ .
 4. ابن قولویه، کامل الزیارات، ص۱۹۸، باب۷۲، ح۶ .
 5. سیدبن طاووس، اقبال الاعمال،‌ ج۳، ص۳۴۰؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج۱۰۱، ص۹۸ .
 6. ابن قولویه، کامل الزیارات، ص۱۹۷ .
 7. سیدبن طاووس، اقبال الاعمال، ج۳، ص۳۳۹؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج۱۰۱، ص۹۸ .
 8. امام صادق(ع) به یونس بن یعقوب: ای یونس! … ابن قولویه، کامل الزیارات، ص۱۹۹؛ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج۱۰۱، ص۹۵ .
 9. همان، ص۱۹۷، شیخ طوسی، تهذیب الاحکام، ج۶، ص۴۸ .
 10. این چشم‌روشنی، همان حدیث لوح است.[مجله شماره۶ مقالات] .
 11. دَخَلْتُ عَلَى سَيِّدِي مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع وَ أَنَا أُرِيدُ أَنْ أَسْأَلَهُ عَنِ الْقَائِمِ أَ هُوَ الْمَهْدِيُّ أَوْ غَيْرُهُ فَابْتَدَأَنِي فَقَالَ لِي يَا أَبَا الْقَاسِمِ إِنَّ الْقَائِمَ مِنَّا هُوَ الْمَهْدِيُّ الَّذِي يَجِبُ أَنْ يُنْتَظَرَ فِي غَيْبَتِهِ وَ يُطَاعَ فِي ظُهُورِهِ وَ هُوَ الثَّالِثُ مِنْ وُلْدِي وَ الَّذِي بَعَثَ مُحَمَّداً ص بِالنُّبُوَّةِ وَ خَصَّنَا بِالْإِمَامَةِ إِنَّهُ لَوْ لَمْ‏ يَبْقَ‏ مِنَ‏ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَطَوَّلَ اللَّهُ ذَلِكَ الْيَوْمَ حَتَّى يَخْرُجَ فِيهِ فَيَمْلَأَ الْأَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً وَ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَيُصْلِحُ لَهُ أَمْرَهُ فِي لَيْلَةٍ كَمَا أَصْلَحَ أَمْرَ كَلِيمِهِ مُوسَى ع إِذْ ذَهَبَ لِيَقْتَبِسَ لِأَهْلِهِ نَاراً فَرَجَعَ وَ هُوَ رَسُولٌ نَبِيٌّ ثُمَّ قَالَ ع أَفْضَلُ أَعْمَالِ شِيعَتِنَا انْتِظَارُ الْفَرَجِ: حضرت عبدالعظيم(ع) فرمود: خدمت حضرت جواد(ع) مشرف شدم و مى خواستم از آن جناب سئوال كنم آيا قائم كه مهدى موعود است اوست يا غير او؟ پس آن بزرگوار ابتداء فرمود و گفت: اى ابوالقاسم، قائم ما آن مهدى است كه انتظار غيبت او واجب است، و وقتى كه ظاهر مى شود مطاع است، و سوّمِ از فرزندان من است. به حق آن كسى كه محمّد را به نبوت فرستاد و مخصوص كرد ما را به امامت! اگر باقى نماند از دنيا مگر يك روز، خداوند طولانى مى كند اين روز را تا آن كه بيرون آيد آن بزرگوار، و پر كند زمين را از عدل و داد چنان كه از جور و ستم پر شد[ه باشد]. و خداوند سبحان امر او را اصلاح مى كند در همان شبى كه فرداى آن ظاهر مى شود چنان كه اصلاح فرمود امر حضرت موسى(ع) را در وقتى كه رفت آتش از براى عيالش بياورد، پس مراجعت كرد در حالتى كه پيامبر(ص) بود بعد از آن فرمود: افضل اعمال انتظار فرج است. كمال الدين و تمام النعمة، شیخ صدوق، ج‏۲، ص۳۷۷؛ كفاية الأثر في النص على الأئمة الإثني عشر، على بن محمد خزاز قمى‏، ص ۲۸۰؛ بحار الأنوار، علامه مجلسی، ج ‏۵۱، ص ۱۵۶ .
 12. شيخ عباس قمي، منتهي الامال، قم، دليل، چ۱، ۱۳۷۹ش، ج۳، ص۲۱۱۱٫ (نرم افزار سيره معصومان) .
 13. مجلسي، پيشين، ج۷۵، ص۲۰۸٫ (نرم افزار سيره معصومان) .
 14. ابراهيم اميني، دادگستر جهان، ص۲۶۴ .
 15. مجلسي، بحار الأنوار، تهران، اسلاميه، چ۲، ۱۳۶۳ش، ج۵۳، ص۱۷۶٫ (نرم افزار سيره معصومان) .
 16. مفاتيح الجنان، دعاي عهد .

 

 

منابع:

 1. انتظار
 2. راز میلاد و انتظار
 3. پایگاه احادیث نور
 4. دجّال دروغ گوی حیله گر
 5. امان، محمدرضا فؤادیان، شهریور ۱۳۸۶، شماره ۶
 6. گنجور » سعدی » دیوان اشعار » غزلیات » غزل ۳۹۰
 7. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) – مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 110
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.