• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 23 مهر 1396

پیشوای عارفان و زینت عبادت کنندگان
حضرت امام سجّاد علیه السّلام در سال 38 ه . ق در شهر مدینه و دردوران حکومت عدل گستر امام علی علیه السّلام دیده به گیتی گشود. امام سجّاد علیه السّلام در رخداد جانگداز عاشورا حضور داشت و پس از شهادت جان سوز پدر، عهده دار امامت مسلمانان شد. آن امام پس از 35 سال پیشوایی مردمان و بر جای گذاشتن میراثی گران بها از معارف ناب الهی، سرانجام در ماه محرم سال 95 ه . ق، به دست عبدالملک بن مروان، خلیفه پلید اموی به دیدار محبوب شتافت. بیست و پنجم محرّم، روز شهادت چهارمین امام و رهبر ما، حضرت امام سجّاد علیه السّلام است. امام سجّاد علیه السّلام فرزند امام حسین علیه السّلام و شهربانو، دختر پادشاه ایرانی است. امام سجّاد علیه السّلام در سفر کربلا همراه پدر بزرگوارشان حضور داشتند و بعد از شهادت امام حسین علیه السّلام، اسیر شدند ولی با شجاعت تمام، در شهرهای بزرگ آن زمان سخنرانی کرده و مردم را از جنایت ها و ستم هایی که یزید و یارانش انجام داده بودند، آگاه کردند و باعث شدند تا مردم، بغض و کینه دشمنان را به دل بگیرند. شهادت این امام را به شما دوستان امام سجّاد علیه السّلام تسلیت می گوییم. 
شش درس آموزنده از محضر سید الساجدین
به اعتقاد  امامیه، حضرات معصومین علیهم السلام، قول، فعل و تقریرشان برای مردم حجت بوده و رفتار و سکنات آن بزرگواران باید سرمشق عموم مردم قرار گیرد. شش مورد از رفتار های درس آموز امام سجاد علیه السلام به مناسبت بیست و پنجم محرّم، سالروز شهادت آن امام همام تقدیم می شود.

 برنامه بعد از نماز صبح
مرحوم قطب الدین راوندی در کتاب خود آورده است: امام سجّاد عليه السلام چون نماز صبح را به جا مى آورد؛ در جايگاه خود مى نشست و دعا مى خواند تا موقعى كه خورشيد طلوع نمايد؛ پس ‍ از طلوع خورشيد، دو ركعت نماز براى سلامتى خود و افراد خانواده اش ‍ مى خواند و سپس مختصرى مى خوابيد.چون از خواب بيدار مى شدند، دندان هاى خود را مسواك مى نمود و بعد از آن، مشغول صرف صبحانه مى گرديد.

 احترام ویژه به داماد
مرحوم كلينى، به نقل از حضرت صادق آل محمّد عليهم السّلام حكايت می فرمايد: هرگاه يكى از دامادهاى امام سجّاد عليه السّلام داخل منزل ایشان گرديده و بر حضرتش وارد مى شد، امام سجّاد عليه السّلام، عباى خود را از دوش بر مى گرفت و براى او پهن مى نمود تا روى آن بنشيند.سپس به داماد خود مى فرمود: خوش آمدى، كه تو هم تأمين كننده هزينه هاى خانواده خود و هم، نگه دارنده ناموس خود از شرّ هواهاى نفسانى و اجانب هستى.

 کاربرد نمازهای نافله
روزی امام سجّاد عليه السّلام مشغول خواندن نماز بود، كه در بين نماز، عباى آن حضرت از روى شانه اش افتاد و حضرت بدون كمترين توجّهى نسبت به آن ، با همان حالت به نماز خود ادامه داد.چون از نماز فارغ شد، يكى از اصحاب آن حضرت جلو آمد و اظهار داشت: يابن رسول اللّه! چرا هنگامى كه عبا از روى شانه شما افتاد، بدون توجّه به آن، به نماز خود ادامه دادید !؟.امام عليه السّلام فرمود: اين چه اعتراضى است كه مطرح مى كنى !؟.آيا مى دانى من در حال نماز، در مقابل چه كسى قرار داشتم؛ و با چه كسى سخن مى گفتم؟.آيا توجّه ندارى، هر مقدارى كه از نماز با خلوص و توجّه كامل به خداوند متعال باشد به همان مقدار مقبول درگاه الهى قرار مى گيرد.آن شخص گفت: پس واى بر حال ما، كه بيچاره هستيم.حضرت فرمود: از لطف و رحمت پروردگار مهربان نااميد نباشيد، چون خداوند متعال به وسيله نمازهاى نافله، نواقص نماز را تكميل و جبران مى نمايد.

 از تعریف و تمجیدها به خدا پناه ببریم
شخصى حضرت سجّاد عليه السّلام را تعريف و تمجيد كرد و اظهار علاقه شديدى نسبت به آن حضرت داشت. امام عليه السّلام فرمود: خداوندا، به تو پناه مى برم از اين كه مبادا ديگران مرا دوست بدارند، در حالى كه تو مرا دشمن داشته باشى.

 گدائی غیر از خدا ممنوع

5- امام سجاد علیه السلام در روز عرفه از محلّى عبور مى کرد، عدّه اى را مشاهده كرد كه در حال گدائى بودند و از اين و آن تقاضاى كمك مى كردند. حضرت با حالت تعجّب به آن ها نگاهى نمود و فرمود: واى بر شما، كه در مثل چنين روزى - روز عرفه - از غير خداوند متعال، كمك مى طلبيد و چشم اميد به ديگران بسته ايد.

 کسی را ناامید نکنید
مرحوم كلينى رحمة اللّه عليه در كتاب شريف كافى از سعید بن مسیّب نقل کرده، روزی به محضر مبارک امام سجّاد علىّ بن الحسين عليهماالسّلام وارد شدم در حالى كه آن حضرت مشغول خواندن نماز بود، پس چون نماز خود را به پايان رساند، شخصى درب خانه را زد، حضرت فرمود: سائلی آمده است و تقاضای کمک دارد، او را ناامید نگردانید
.


 

محبوب خدا

مهمان سجّاده

سجده های بسیار

مرد مهربان مدینه

صحیفه سجّادیه

راستگویی

بقیع، آرام و خاموش

شهادت

مهمان سجّاده 

سجده های بسیار

محبوب خدا

مرد مهربان مدینه

راستگویی

امام چهارم علیه السّلام ، خیلی با خدا راز و نیاز می کرد و برای هر نعمتی که از سوی خدا به ایشان می رسید، سجده می کرد، لقب سجّاد را به حضرت دادند. سجّاد، یعنی کسی که زیاد سجده می کند. چون هم چنین به این دلیل که عبادت ایشان از همه مردم بیش تر و بهتر بود، لقب «زین العابدین»، یعنی زینت عبادت کنندگان، را به امام علیه السّلام دادند.

شما که می خواهید خداوند شماها را خیلی زیاد دوست داشته باشد، لازم است به این راهنمایی امام سجّاد علیه السّلام خوب گوش کنند. امام سجّاد فرمودند: «دوست داشتنی ترینِ شما نزد خدای بزرگ، کسی است که کارهای بهتری انجام می دهد»؛ یعنی هر کس کار بهتر و خوب تری انجام بدهد، خدای مهربان هم او را بیش تر دوست دارد.

امام سجّاد علیه السّلام همیشه به فکر نیازمندان بودند. شب به صورت ناشناس غذا برای فقیران مدینه می بردند. امام سجّاد علیه السّلام که به شهادت رسید، نیازمندان و فقیران شهر فهمیدند که دیگر آن غذاهای شبانه و کمک­های بدون منّت به آن ها نمی رسد، فهمیدند آن مرد مهربان مدینه، امام سجّاد، حضرت زین العابدین علیه السّلام بوده است.

راستگويى درى از درهاى بهشت و بهترين كلام است. كسي كه راستگو است دوست‌داشتني هم هست. بعضی ها فکر می کنند که اگر راستگو باشند، دچار مشکل می شوند. امام سجّاد حضرت زین العابدین علیه السّلام علیه السّلام در باره راستگویی می فرمایند: «بهترین کلید گشایش کارها و برطرف کننده مشکلات در زندگی، راستگویی است».

دوست خوب

صحیفه سجّادیه

بقیع، آرام و خاموش

شهادت

همه شما درباره دوست خوب و تأثیر او در زندگی، مطالب زیادی شنیده­اید. روز شهادت حضرت امام سجّاد علیه السّلام، خوب است یک راهنمایی مفید و سازنده هم از ایشان یاد بگیرید و آن را در زندگی بکارببندید.حضرت امام سجّادعلیه السّلام،ازماخواستند:ازدوستی با5گروه دوری کنیم:

1.دروغ گو

2.بدکار

3.بخیل

4.نادان

5.آن که با فامیل قطع رابطه کند.

حضرت امام سجّاد علیه السّلام،از طرف دشمنان سخت مورد اذیت قرار داشت. دشمنان، شجاعت پدر ایشان، امام حسین علیه السّلام را دیدند، مواظب بودند امام سجّاد علیه السّلام هم، مثل پدر دست به مبارزه نزند. امّا امام سجّاد علیه السّلام، یک راه دیگر را برای مبارزه انتخاب و دین اسلام را از راه دعا به مردم یاد دادند.

 

مجموعه دعاهای امام سجّاد علیه السّلام در کتابی به نام «صحیفه سجّادیه» جمع شده است.

اگر کسی از دوستان یا فامیل شما به سفر حجّ رفته باشد، حتما از «قبرستان بقیع» در شهر مدینه برای شما صحبت کرده است.

«قبرستان بقیع» جایی است که چهار امام عزیز ما در آن جا حضور دارند. دشمنان اسلام، بعد از شهادت امامان عزیز ما، حاضر نشدند برای این عزیزان، حَرَم بسازند.

حضرت امام سجّاد علیه السّلام، در کنار امام حسن مجتبی علیه السّلام، امام باقر علیه السّلام و امام صادق علیه السّلام قرار دارد.

حضرت امام سجّاد علیه السّلام، بعد از تحمل سختی های بسیار، به دلیل شهادت پدر، عمو و برادران و دیگر یاران امام حسین علیه السّلام در کربلا و نیز آزار و اذیت دشمن، در 56 سالگی توسّط عبدالملک بن مروان حاکم ستمگر مسموم و به شهادت رسیدند. روز شهادت حضرت امام سجّاد علیه السّلام، 25محرّم، همه برای شادی ایشان، تصمیم بگیریم؛باانجام کارخوب ومبارزه باستمگران،راهش راادامه دهیم.منابع
چهل حدیث و چهل داستان؛ عبد الله صالحی
سرویس علمی فرهنگی خبرگزاری «حوزه»
‌http://hawzahnews.com/detail/News/339749
برگشت
  • نظرات : 1
  • بازدید : 3 778
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.