• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 17 آذر 1393
موضوع : مناسبت ها

علاوه بر احادیث فوق، در اين جا 40حديث دیگر، از ميان انبوه روايات مربوط به سيره پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم گزينش شده است تا از آن بوستان باصفا و دل انگيز، دسته گلى بچينیم و ارمغانی داشته ايم، باشد كه مطالعه آن، چشم دلمان را روشنتر سازد و رفتار حضرت رسالت، الگوى زيستن ما شود و رشته جانمان به عشق نبوى پيوسته تر گردد، تا از اين راه به آن «حبيب خدا» نزديك تر شويم. «حبيب خدا» او که اللّهُ تَبارَكَ وَ تَعالى در باره اش فرمود: لَقَدْ كانَ لَكُمْ فى رَسُولِ اللّهِ اُسْـوَةٌ حَسَـنَةٌ.(احزاب، آيه 21)براى شما در پيامبر خدا(و رفتار و اخلاق او)سرمشقى نيكوست.

بندگي

1 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يَأكُلُ اَكْلَ الْعَـبْدِ وَ يَجْلِسُ جِلْسَةَ الْعَبْدِ وَ يَعْلَمُ أنَّهُ عَبْدٌ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم مانند بنده غذا مى خورد و مانند بنده مى نشست و مى دانست كه بنده است. از بهترين صفات انسان، تواضع و مردمى زيستن است. تواضع در گفتار و كردار و نشست و برخاست هركس آشكار مى شود. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم با همه عظمت و شخصيت، خود را بنده خدا مى دانست و كوچكترين نشانه اى از تكبّر و غرور در آن حضرت نبود و اين تواضع و ساده زيستى و دورى از تجمّل و تكلّف در همه ابعاد زندگى او آشكار بود.

سُـجُـود

2 قالَ الباقِرُ عليه السّّلام: مَا اسْتَيْقَظَ رسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم مِنْ نَوْمٍ اِلاّ خَرَّ لِلّهِ سـاجِدا. امام باقر عليه السّّلام فرمود: هيچگاه پيامبر خدا از خواب بيدار نشد، مگر اين كه سر به خاك نهاده، براى خدا سجده مى كرد. قرآن، خواب را همچون مرگ و بيدارى را مثل حياتِ دوباره مى شمارد و خدا اگر بخواهد، خفتگان ديگر از خواب بر نمى خيزند و به خواب ابدى مرگ فرو مى روند. از سوى ديگرف خواب وسيله آرامش و آسايش جسم و سبب تجديد قوا و نشاط است. پس بيدار شدن از خواب، شكر و سپاس دارد و رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم از اين رو هرگاه از خواب بيدار مى شد، سجده شكر مى كرد.

جـاذبـه نمـاز

3 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم لايُؤْثِرُ عَلَى الصَّلوةِ عِشآءً وَلا غَيْرَهُ وَ كانَ اِذا دَخَلَ وَقْتُها كَاَنَّهُ لايَعْرِفُ اَهْلاً وَ لا حَميما. امام على عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هيچ چيز را، نه شام و نه غير آنرا بر نماز مقدّم نمى داشت. هرگاه وقت نماز فرا مى رسيد، رسول خدا ديگر نه خانواده مى شناخت و نه دوست. عارفان حقيقى، نماز را بهترين وسيله تقرّب به خدا و وسيله شكرگزارى مى دانند، از اين رو در نظرشان بهتر و برتر و مقدّم بر هر كار ديگرى است. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم به نماز اهميّت بسيار مى داد و چون وقت نماز مى رسيد، آن را بر هر كار ديگرى مقدم مى داشت و به نداى «حىّ على الصلاة» پاسخ مى داد. آرى... بايد به كار گفت كه نماز دارم، نه آن كه به نماز بگوييم: كار دارم!

آهـنگ قُـرآن

4 قـالَ الْبـاقِرُ عليه السّّلام: اِنَّ رَسُـولَ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم كانَ اَحْسَنَ النّاسِ صَوْتا بِالْقُرْانِ. امام باقر عليه السّّلام فرمود: پيامبر اسلام، از همه مردم زيباتر و خـوش آهنـگ تر قرآن مى خواند. قرآن، زيباست و زيبا خواندن آن، بر جاذبه و جمال آن مى افزايد. پيشوايان ما هم خودشان صوت زيبا داشتند و قرآن را نيكو تلاوت مى كردند، هم پيروان را به آن توصيه مى كردند. صداى خوب، از نعمت هاى زيباست و بجاست كه در راه خوب و تلاوت قرآن و دعا و مدح اهل بيت عليهم السّّلامبه كار گرفته شود. پيامبر و ائمّه عليه السّّلام، در همه امور، حتى در نيكو قرآن خواندن براى ما الگو هستند.

گـريه در نمـاز

5 قالَ السَّّّجّادُ عليه السّّلام: كانَ يَبْـكى حَتّى يَبْتَلَّ مُصَـلاّهُ خَشْيَةً مِنَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ غَيْرِ جُرمٍ. امام سجاد عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در نماز، آن قدر گريه مى كرد تا آن كه جا نمازش تر مى شد، اين به خاطر خوف از خدا بود، بى آن كه جرمى داشته باشد. گريه در نماز خوب نيست، مگر آن كه از خوف خدا باشد. نماز خاشعانه، همراه با توجّه و حضور قلب و ياد خدا و حالت سوز و اشك و نياز و تضرّع، به نماز «روح» مى بخشد و ثواب آن را بيشتر مى كند. گر چه پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم و پيشوايان دين، معصوم بودند و گناهى نداشتند، ولى معرفت كاملى كه به خدا داشتند، هميشه خود را نسبت به پروردگار، داراى قصور و كوتاهى مى ديدند و اشك مى ريختند. عاصيان از گناه توبه كنند و عارفان از عبادت، استغفار.

بـا اُمّـت

6 قـالَ اَنـَسُ بْنُ مالِكٍ: كانَ رَسُـولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم يَعُـودُ الْمَـريضَ وَ يَتْبَعُ الْجَنازَةَ وَ يُجيبُ دَعْوَةَ الْمَمْلُوكِ. انس بن مالك گويد: پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله و سلّم به عيادت مريض و تشييع جنازه مى رفت و دعوت برده را مى پذيرفت. از عوامل محبوبيّت و جاذبه رهبران، همدردى و همدلى و همراهى با مردم است و اين اخلاق، رابطه آنان را با مردم مستحكم تر مى كند. از نشانه هاى مردمى بودن حضرت رسول صلّي الله عليه و آله و سلّم رفتار متواضعانه او با توده هاى مردم و شركت در تشييع جنازه و عيادت مريض و حضور در مهمانى بردگان بود و از اين راه، دل آنان را به دست مى آورد و به مؤمنان ارزش و احترام قائل مى شد.

ادب بـا هـمنشين

7 قالَ عَلِىٌّ عليه السّّلام: مَا رُئِـىَ مُقَـدِّما رِجْلَهُ بَيْنَ يَدَىْ جَليسٍ لَهُ قَطُّ؛ على عليه السّّلام مى فرمايد: هرگز ديده نشد كه پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله و سلّم پاى خود را پيش كسى دراز كند. ادب در معاشرت، احترام گزاشتن به ديگران است و براى انسان عزّت و محبوبيت مى آورد. ارزش هر كس به اندازه ادب اوست. دراز نكردن پا پيش همنشينان، نشانه اى از ادب اجتماعى است. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هميشه اين ادب را مراعات مى كرد و به اصحاب خود اينگونه ادب مى آموخت.

ادبِ گوش دادن

8 قـالَ عَلِىٌّ عليه السّّلام: لايَقْطَعُ عَلى اَحَدٍ كَلامَهُ حَتّى يَجُوزَ فَيَقْـطَـعُهُ بِنَهْىٍ اَوقِيـامٍ.امام على عليه السّّلام فرمود: پيامبر هرگز سخن كسى را قطع نمى كرد، مگر آن گاه كه بيش از حدّ حرف بزند آن وقت او را نهى مى كرد يا بر مى خاست. هم سخن گفتن آدابى دارد، هم گوش دادن به سخن ديگران. برخى قبل از تمام شدن حرف طرف، وارد سخن او مى شوند و كلامش را قطع مى كنند. اين نشانه كم صبرى و بى ادبى است. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم صبر مى كرد تا كلام گوينده به آخر برسد، مگر آن كه سخن او ناروا و ناحق باشد، كه يا او را نهى مى كرد، يا با ترك مجلس كلامش را گوش نمى كرد.

ادبِ نشستن

9 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ صلّي الله عليه و آله و سلّم لايَجْلِسُ وَ لا يَقُومُ اِلاّ عَلى ذِكْرِ اللّهِ وَلايُوطِنُ اْلأَماكِنَ وَ يَنَهْى عَنْ ايطانِها وَ اِذا انْتَهى اِلى قَوْمٍ جَلَسَ حَيْثُ يَنْتَهى بِهِ الْمَجْلِسُ وَ يَأْمُرُ بِذلِكَ. على عليه السّّلام فرمود: نشستن و بر خاستن رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم با ياد خدا بود. در مجالسّّ جاى مخصوصى براى خود انتخاب نمى كرد و از اين كار نهى مى فرمود. هرگاه به جمعى مى پيوست، هرجا كه خالى بود مى نشست و به اين كار نيز دستور مى داد. ارزش هر «جا» به كسى است كه آنجا مى نشيند. افراد مغرور و متكبّر در پى آنند كه در هر مجلس در صدر بنشينند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم اصحاب خود را از اين كار نهى مى كرد و خودش نيز در عمل، وارد مجلسى كه مى شد، هر جا كه جا بود مى نشست و در پى جايگاه اختصاصى نبود. ممكن است صاحب خانه يا صاحب مجلس براى احترام به مهمان، او را در بالا بنشاند، ولى انسان نبايد روحيه «صدر نشينى» داشته باشد و «جا» برايش چندان مهم باشد.

با مهـمان

10 قـالَ الْكاظِمُ عليه السّّلام: اِنَّ رَسُولَ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اِذا اَتاهُ الضَّيْفُ اَكَلَ مَعَهُ وَ لَمْ يَرفَعْ يَدَهُ مِنَ الْخِوانِ حَتّى يَرْفَعَ الضَّيْفُ يَدَهُ. امام كاظم عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگاه مهمان داشت، با او غذا مى خورد و دست از سفره و غذا نمى كشيد، تا آن كه مهمان دست از غذا خوردن بكشد. مهمان دوستى، خصلتى ارزنده است و هم غذا شدن با مهمان نشانه محبت و تكريم اوست. سيره پيامبران الهى، پذيرايى شايسته از مهمان و احترام به او بوده است. وقتى سر سفره اى يك شخصيت مهم نشسته باشد، ديگران در شروع و پايان به او نگاه مى كنند و اگر او دست از غذا خوردن بكشد، ديگران هم دست مى كشند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم بر سر سفره دير از غذا دست مى كشيد، تا مهمانش گرسنه نماند و از خوردن، خجالت نكشد.

مُصـافـحه

11 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: ما صافَحَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم رَجُلاً قَطُّ فَنَزَعَ يَدَهُ حَتّى يَـكُونَ هُوَ الَّـذى يَنْـزِعُ يَدَهُ منْهُ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگز با كسى دست نداد كه دستش را عقب بكشد مگر آن كه طرف مقابل دست خود را عقب ببرد. مصافحه و دست دادن، يكى از آداب معاشرت در اسلام است كه نشانه صميميّت و دوستى است و سبب افزايش محبّت مى شود. بعضى ها وقتى به كسى علاقه نداشته باشند، يا دست نمى دهند، يا دست خود را زود عقب مى كشند و برخوردى سرد از خود نشان مى دهند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم براى اين كه طرف مقابل، احساس بى مهرى نكند، آن قدر دست خود را در دست طرف مقابل نگه مى داشت تا او دست خود را عقب بكشد و اينگونه آن حضرت، به افراد ديگر ابراز محبت مى كرد.

خـوش خـلقى

12 قـالَ عَلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم، دائِمَ الْبِشْرِ، سَهْلَ الْخُلْقِ، لَيِّـنَ الْجانِبِ، لَيْسَ بِفَـظٍّ وَ لا غَـليظٍ؛امام على عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم همواره خوشرو، خوش خو و نرم بود، خشن و درشت خوى نبود. خوشرويى، خوشخويى و خوشگويى از نشانه هاى «حسن خلق» است. برخورد خوب و با چهره بشّاش و اخلاق نيك، عامل جذب ديگران است. بر عكس، تندخويى و بداخلاقى و بد زبانى، ديگران را مى آزارد و فرارى مى دهد. يكى از مهمترين عوامل موفقيت پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم در دعوت اسلامى، اخلاق نيكوى او بود و قرآن فرموده است: اگر خشن و تندخو بودى مردم از دور تو پراكنده مى شدند و به سبب رحمت الهى است كه بر مردم نرم و مهربان شده اى.

گفـتار

13 قالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ صلّي الله عليه و آله و سلّم لايَذُمُّ اَحَدا وَلايُعَيِّرُهُ وَلا يَطْلُبُ عَثَراتِهِ وَلا عَوْرتَهُ وَلا يَتَكَلَّمُ اِلاّ فيما رَجى ثوابَهُ.امام عـلى عليه السّّلام فرمود: آن حضرت هرگز كسى را مذمّت نمى كرد، و در پى لغزشها و عيوب و اسرار ديگران نبود و سخن نمى گفت مگر آنجا كه اميد ثواب داشت. برخى از مردم، زبان تلخ و گزنده دارند و پيوسته در پى سرزنش و عيب جويى از ديگران و بردن آبروى آنانند. برخى هم بزرگوار و اهل كرامت اند و زبان از نكوهش و بدگويى ديگران نگه مى دارند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم از اين گونه افراد بود و هرگز در پى كشف لغزش ها و خطاهاى ديگران نبود، تا آن ها را به رخ ايشان بكشد و آبروى آنان را ببرد. از سخنان لغو و بيهوده هم پرهيز داشت و جايى زبان به سخن مى گشود كه ثواب داشته باشد و موجب رضاى الهى گردد.

خــوراك

14 قـالَ الصّـادِقُ عليه السّّلام: مازالَ طَعامُ رَسُولِ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم الشَّعيرَ حَتّى قَبَـضَهُ اللّهُ اِلَـيْهِ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم تا روز وفات خود، همواره طعامش نان جو بود. دنيا براى آخرت گرايان، آخورى نيست كه بخورند و بچرند و همواره در پى شكمبارگى باشند. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم اهل قناعت و ساده زيستى بود و نان و خوراك او نان جو بود كه در آن زمان غذاى ساده به شمار مى رفت. كسى كه بر تمايلات نفسانى خود مسلّط و از اسارت شكم آزاد باشد و با قناعت زندگى كند، هميشه عزيز است و كسى كه اسير شكم و غذا باشد، تن به هر ذلّت و حقارت مى دهد تا به نوايى برسد.

شــوخى

15 قـالَ الصّـادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يُداعِبُ وَ لايَقُـولُ اِلاّحَـقّـا. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم شوخى و مزاح مى كرد، ولى جز حقّ چيزى نمى گفت. اسلام، دين نشاط و شادابى است و از نشانه هاى خوش اخلاقى مؤمن آن است كه اهل مزاح و شوخى باشد و با مزاح و مداعبه، ديگران را شاد كند. در روايات اسلامى شاد كردن ديگران و «ادخال سرور در قلب مؤمن» كارى پسنديده و مطلوب به شمار آمده است. در عين حال بايد مراعات كرد تا از حدّ نگذرد و به دروغ و طعنه و استهزاى مؤمن و تحقير و توهين ديگران نيانجامد. آرى، شوخى و مزاح خوب است، تا وقتى كه از مرز حق فراتر نرود و به دروغ و هتّاكى نرسد.

خـوردن به انـدازه

16 قالَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم: نَحْنُ قَوْمٌ لا نَأْكُلُ حَتّى نَجُوعَ وَ اِذا اَكَـلْنا لانَشْبَـعُ. پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم فرمود: مـا جمعيّتى هستيم كه تـا كامـلاً گرسنه نشويم غـذا نمى خوريم و چون مى خـوريم، خود را كاملاً سير نمى كنيم. اساس تندرستى و سلامت، مراعات اندازه در خوردن و پرهيز از پرخورى است. نظم و اندازه در خوراك، كمك به بهداشت تغذيه است و جلوى بسيارى از بيماريها را مى گيرد. سعدى گويد: نه چندان بخور كز دهانت بر آيد نه چندان كه از ضعف، جانت درآيد رعايت اعتدال در خورد و خوراك، ضامن سلامتى انسان و پيروى از سيره و شيوه اولياى الهى است.

غــذاى جـمعى

17 قـالَ الصّـادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اِذا اَكَلَ مَعَ الْقَوْمِ طَعاما كانَ اَوّلَ مَنْ يَضَعُ يَدَهُ وَاخِرَ مَنْ يَرفَعُها لِيَأْكُلَ الْقَوْمُ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگاه در جمع مردم غذا مى خورد، اوّلين كسى بود كه دست به غذا دراز مى كرد و آخرين فردى بود كه دست از غذا مى كشيد تا ديگران بخورند. مراعات حال ديگران در همه امور، نشانه نوعدوستى و ادب و همزيستى با ديگران است. در سفره هاى جمعى در حضور پيامبر، مردم به عنوان ادب، قبل از پيامبر دست به سوى غذا نمى بردند و پس از دست كشيدن پيامبر از غذا، به خوردن ادامه نمى دادند. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم براى آن كه گرسنه اى بيش از حدّ منتظر نماند يا كسى سر سفره اى گرسنه نماند، اوّل از همه شروع مى كرد و آخر از همه نيز از غذا دست مى كشيد، تا ديگران با فراغت خاطر بخورند و سير شوند.

سخن به اندازه فهم مردم

18 قـالَ الصّـادِقُ عليه السّّلام: ما كَلَّمَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم الْعِبادَ بِكُنْهِ عَقْلِهِ قَطُّ، قـالَ رسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم: اِنّا مَعـاشِرَ الاَْنْبِـياءِ اُمِرْنا اَنْ نُكَلّـِمَ النّاسَ عَلى قَدْرِ عُقُولِهِمْ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم، هرگز با مردم به اندازه عقل خود سخن نگفته و فرموده: ما پيامبران مأموريم كه با مردم به اندازه عقل و فهمشان سخن بگوييم. ظرفيت ادراك مردم نسبت به حقايق دينى متفاوت است. يك معلم و مربى و مبلّغ بايد سطح فكر و درك مخاطبان را مراعات كند و در حدّ فهم آنان و ساده و روان حرف بزند. پيامبران الهى چون فرستادگان خدا به سوى همه مردم بودند، زبانشان آسان و همه فهم بود. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم با آن كه عقل كل و داناترين افراد بود، ولى به اندازه سطح فكر و فهم مردم سخن مى گفت. اين شيوه، براى همه معلمان و مبلغان، رسانه ها و مطبوعات و توليد كنندگان برنامه هاى عمومى الگوست.

عـدالت در نـگاه

19 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: كانَ رسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يُقَسِّمُ لَحَظاتِهِ بَيْنَ اَصْحابِهِ فَيَـنْظُرُ اِلى ذا وَ يَـنْظُرُ اِلى ذا بِالسَّّّـوِيَّةِ. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم، نگاه هايش را بين اصحابش تقسيم مى كرد و به اين و آن يكسان نگاه مى كرد. عدالت، خصلت هميشگى پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در همه امور بود. اگر يك گوينده يا معلّم يا واعظ، تنها به بعضى نگاه كند و به بقيّه بى اعتنا باشد، حاضران احساس تبعيض مى كنند و مى رنجند. اگر يك قاضى هم به يكى از دو طرف دعوا توجّه بيشترى كند، اين نگاه تبعيض آميز، اثر منفى مى گذارد. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم حتّى در نگاه به افراد حاضر در جلسات هم عدالت را رعايت مى كرد و نگاه پر مهر خود را يكسان ميان آنان تقسيم مى نمود.

عـاطـفه

20 قالَ الباقِرُ عليه السّّلام: كانَ رسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يَسْمَعُ صَوْتَ الصَّبِىِّ يَبْكى وَهُوَ فىِ الصَّلوةِ فَيُخَفِّفُ الصَّلوةَ فَتَصيرُاِلَيْهِ اُمُّهُ. امام باقر عليه السّّلام فرمود: هرگاه رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در نماز، صداى گريه كودكى را مى شنيد، نمازش را سبكتر مى خواند تا مادر آن كودك «كه در نماز جماعت بود» به بچّه رسيدگى كند. عاطفه و مهرورزى نسبت به مردم به ويژه كودكان و ضعيفان، گواه زنده بودن حسّ نوع دوستى و انسانيّت در وجود آدمى است. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم كه مظهر رحمت الهى براى همه عالميان است، حتّى در نماز جماعت هم از حال ديگران غافل نبود و صداى گريه كودكان سبب مى شد نمازش را كوتاه تر بخواند، تا مادران به كودكان گريان خويش بپردازند. اين شايسته همه مسؤولان و رهبران و مديران است كه از حال زير دستان خود غافل نباشند.

خشـم براى خـدا

21 قالَ عَلِىُّ عليه السّّلام: مَاانْتَصَرَ لِنَفْسِهِ مِنْ مَظْلَمَةٍ حَتّى يَنْتَهِكَ مَحارِمُ اللّهِ فَيَكُونُ حينَئِذٍ غَضَبُهُ لِلّهِ تَبارَكَ وَتَعالى.امام على عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم از ستمى كه به خود او مى شد انتقام نمى گرفت، مگر آن كه حريم الهى هتك شود، كه در آن صورت خشم مى كرد و غضبش براى خدا بود. عفو و گذشت، شيوه انسان هاى بزرگ و با كرامت است. كينه توزى و انتقام جويى شخصى نيز، خصلت انسان هاى حقير است. تاريخ زندگى پيامبر و خاندان او سرشار از صحنه هايى است كه خصلت عفو و گذشت آنان را نشان مى دهد. از سوى ديگر تولّى و تبرّى از واجبات دينى است و نشان مى دهد كه مهر و قهر و دوستى و دشمنى و قاطعيّت و گذشت، بايد بر مدار دين و محور اصول ارزشى باشد. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در مورد حق شخصى خود به سادگى گذشت مى كرد، امّا وقتى به مقدسات دينى و حرمت هاى الهى اهانت مى شد، هرگز كوتاه نمى آمد. خشم مقدّس او هم براى خدا و در راه خدا بود.

مســواك

22 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: اِنَّـهُ صلّي الله عليه و آله و سلّم كانَ يَسْـتاكُ فى كُلِّ مَرَّةٍ قامَ مِنْ نَوْمِهِ.

امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هر بار كه از خواب بر مى خاست،رعايت بهداشت بدن و نظافت دهان و دندان، از توصيه هاى مؤكّد اسلام است. رهبران دينى ما در عمل، نشان مى دادند كه تا چه حد به اين امور اهميّت مى دهند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم مى فرمود: اگر بيم آن نبود كه بر امّتم سخت و مشقّت باشد، مسواك را بر آنان واجب مى ساختم. خود آن حضرت، روزى چند بار مسواك مى زد و مسواك زدن هرگاه كه از خواب بر مى خاست، يكى از آن موارد بود. امّت او هم شايسته است كه در نظافت و بهداشت فردى و اجتماعى به او اقتدا كند.

تنـظيـم وقـت

23 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ اِذا اَوى اِلى مَنْزِلِهِ جَزَّءَ دُخُولَهُ ثَلاثَةَ اَجْزاءَ: جُزْءا لِلّهِ عَزَّوَجَلَّ،وَ جُزْءا لِأَهْلِهِ وَجُزْءا لِنَفْسِهِ. امام على عليه السّّلام فرمود: پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله و سلّم، وقتى به خانه خويش مى رفت اوقاتش را سه قسمت مى كرد: بخشى براى خداى متعال، بخشى مخصوص خانواده و بخشى هم براى كارهاى شخصى خود. نظم و برنامه ريزى در كارها، از عوامل موفقيت است. زمان بندى امور و انجام هر كارى در وقت خاص، يكى از جلوه هاى نظم است. اگر اوقات خود را تنظيم كنيم به خيلى از كارهاى عقب مانده خود مى رسيم و كم نمى آوريم. اينكه آن حضرت اوقات داخل خانه را به سه بخش تنظيم مى كرد، درسى از نظم است و اينكه بخشى براى خدا، بخشى براى مردم و بخشى براى خود اختصاص مى داد، درس ديگرى است كه بايد رابطه با خدا و رابطه عاطفى با خانواده فراموش نشود و فداى كارها و اشتغالات روزمرّه نگردد.

حـفظ زبـان

24 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم، يَخْزُنُ لِسـانَهُ اِلاّعَمّا كانَ يَعْنيهِ وَ يُؤَلِّفُهُمْ وَ لا يُنَفِّرُهُمْ. امام عـلى عليه السّّلام فرمود: پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم زبان خويش را از غير سخنان مورد نياز باز مى داشت و كلامش مردم را الفت مى بخشيد و آنان را دور و بيزار نمى ساخت. زبان، هم مى تواند الفت آور باشد، هم تفرقه انگيز. گفتار انسان گاهى دشمنى و كدورت و اختلاف پديد مى آورد، گاهى اختلافات را به آشتى و تفاهم تبديل مى كند. پيامبر خدا كه رحمت براى جهانيان و «محور وحدت» براى امّت بود، زبان خود را كنترل مى كرد، از حرفهاى نامربوط و بيهوده و تفرقه انگيز پرهيز مى كرد. كم حرف زدن، تمرينى براى خودسازى و تسلّط بر خويش است.

ارزش هاى اخـلاقى

25 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ اَجْوَدَ النّاسِ كَفّا وَ اَجْرَءَ النّاسِ صَدْرا وَ اَصْدَقَ النّاسِ لَهْجَةً وَ اَوْفَى النّاسِ ذِمَّةً وَ اَلْيَنَهُمْ عَريكَةً وَ اَكْرَمَهُم عِشْرَةً. امام على عليه السّّلام فرمود: پيامبرخدا صلّي الله عليه و آله و سلّم، از همه مردم بخشنده تر، با جرأت تر، راستگوتر، وفادارتر، خوش اخلاق تر و نيكو رفتارتر بـود. از قديم گفته اند: دو صد گفته چون نيم كردار نيست. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم و اولياى دين از آن جهت الگوى اخلاقى مايند كه گفتار و كردارشان تجسّم آيات قرآن و ارزشهاى اخلاقى است. نه تنها برخوردار از مكارم اخلاقى اند، بلكه سرآمد همه و پيشتاز در خصلتهاى نيكويند. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در سخاوت و شجاعت و صراحت و صداقت و وفاى به عهد و حسن خلق، از همه برتر بود. آنچه خوبان همه دارند، تو تنها دارى! مديران جامعه نيز بايد الگوى مردم باشند تا جامعه به خوبيها گرايش يابد.

فـرزنـد دخـتر

26 قالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اِذا بُشِّرَ بِجارِيَةٍ قالَ: رَيْحـانَةٌ، وَرِزْقُـها عَـلَى اللّهِ.امام على عليه السّّلام فرمود: هرگاه رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم را به ولادت دخترى مژده مى دادند، مى فرمود: ريحان و دسته گل است و روزىِ او بر خداست. در فرهنگ جاهليت، به زن ارزش و اهميّتى قائل نبودند و بدترين حالت آنان وقتى بود كه خبر مى دادند همسرت، فرزند دختر آورده است. دختران را مايه ننگ مى دانستند و زنده به گور مى كردند. احترامى كه پيامبر به دخترش حضرت زهرا عليهاالسّّلام نشان مى داد و ابراز محبت مى كرد و خوشحالى و شادمانى كه هنگام مژده تولّد دختر، از خود ابراز مى كرد، هم توجّه دادن به كرامت و ارزش انسانى زن بود، هم در عمل، با تفكّرات دوران جاهليت مبارزه مى نمود و دختر را يك دسته گل كه نعمت خداست مى شمرد.

رُو بـه قــبله

27 قـالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اَكْثَرَ ما يَجْلِسُ تِجاهَ الْقِبْلَةِ.

امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسـول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم بيشتر اوقات، رو به طرف قبله مى نشست. كعبه مقدس و مسجد الحرام، قبله گاه مسلمين و كانون توحيد و يادگار حضرت ابراهيم و اسماعيل است. مسلمان در نماز و نياز، به اين جهت و سمت و سوى توحيدى توجه مى كند و ازفداكارى هاى موحّدان عالم و پيروان قبله الهام مى گيرد. مستحب است كه انسان در حالت دعا، تلاوت قرآن، غذا خوردن، خوابيدن رو به قبله باشد. اگر رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در نشستن به اين نكته توجّه داشت، براى درس دادن به ماست كه جهت گيرى توحيدى و الهى را در همه حالات داشته باشيم و خدا و قبله را از ياد نبريم.

تـواضُــع

28 قـالَ البـاقِرُ عليه السّّلام: قالَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم خَمْسٌ لااَدَعُهُنَّ حَتَّى الْمَماتِ: اَلْأَكْلَ عَلَى الْحَضيضِ مَعَ الْعَبيدِ وَرُكُوبِىَ الْحِمارَ مُؤكَفا وَ حَلْبِىَ الْعَنْزَ بِيَدى وَ لُبـْسَ الصُّـوفِ وَ التَّسليمَ عَلَى الصِّبْيانِ لِتَكُونَ سُنَّةً مِن بَعْدى.امام باقر عليه السّّلام فرمود: پيامبر خدا (ص) فرمود: از پنج كار تا هنگام مرگ دست بر نمى دارم: 1ـ غذا خوردن روى زمين با بردگان 2ـ سوار شدن بر اُلاغ بى پالان 3ـ بُز را با دست خود دوشيدن 4ـ لباس پشمينه پوشيدن 5ـ به كودكان سلام كردن تا اين كه بعد از من سنّت شود. اين پنج خصلت و عمل، هر كدام به گونه اى نشان فروتنى و خاكسارى و دورى از تكبّر و غرور است. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم براى ما اسوه و سرمشق همه كمالات، از جمله الگوى «تواضع» است. اينكه آن حضرت تأكيد مى فرمايد تا زنده است اينگونه رفتار مى كند، براى آن است كه امّت محمّدى به آن بزرگوار اقتدا كند و الگو بگيرد.

آراســتگى

29 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يُرَجّـِلُ شَعْرَهُ وَ اَكْثَرُ ما كانَ يُرجّـِلُ شَعْرَهُ بِالْماءِ. امام على عليه السّّلام فرمود: حضرت رسول صلّي الله عليه و آله و سلّم، همواره موهاى خود را شانه مى زد و بيشتر اوقات، موى خود را با آب صاف مى كرد و شانه مى زد. از مهم ترين توصيه هاى دينى، نظم و نظافت و تميزى و آراستگى است. شستن دست و صورت، شانه زدن مو، عطر زدن، ناخن گرفتن، پوشيدن لباس سفيد و تميز، جلوه هايى از آراستگى است كه در سيره نبوى ديده مى شود. ژوليدگى و به هم ريختگى و آلودگى از نظر اسلام، ناپسند است. سزاوار است كه هر مسلمان، با اقتدا به سيره پيامبر اعظم صلّي الله عليه و آله و سلّم، در تميزى و آراستگى نمونه باشد و در عمل، نشان دهد كه اسلام، دين پاكى و پاكيزگى است.

لبخـند در سُـخن

30 عَنْ اَبِى الدَّرْدآءِ: كانَ رَسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم، اِذا حَدَّثَ بِحَديثٍ تَبَسَّمَ فى حَديثِهِ. ابو درداء روايت كرده است: حضرت رسـول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگاه سخنى مى گفت در كلامش تبسم مى نمود ولبخند مى زد. تبسّم و خنده رويى، عامل جذب ديگران است. بر عكس، چهره عبوس و خشن، ديگران را گريزان مى كند. آميختن گفتار به لبخند، تأثير كلام را مى افزايد و دلها را مجذوب مى كند. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم از اين رمز جاذبه استفاده مى فرمود و با چهره خندان و گفتار شيرين با مردم سخن مى گفت و با اخلاق نيكوى خود مردم را تحت تأثير قرار مى داد.

راه رفــتن

31 عَنْ اِبْنِ عَبّاسٍ: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اِذا مَشى، مَشى مَشْيا يُعْرَفُ اَنَّهُ لَيْسَ بِمَشْىِ عاجِزٍو لا بِكَسْلانَ.ابن عبّاس نقل كرده است: پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم هنگام راه رفتن، چنان با نشاط راه مى رفت كه معلوم مى شد راه رفتن انسانِ ناتوان و خسته نيست.بحـار الانوار، ج 16،ص 236 . راه رفتن آدابى دارد. قرآن كريم، از راه رفتن متكبّرانه انتقاد مى كند و به تواضع در راه رفتن توصيه مى كند. از سوى ديگر، راه رفتن شُل و وِل و بى حال و سست، زيبنده يك انسان مصمّم و توانا نيست. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در عين حال كه فروتنى را در همه امور، از جمله در راه رفتن مراعات مى كرد، راه رفتنى محكم و با صلابت و اقتدار داشت و اين صلابت و استوارى در رهبران، نشانه عزم آنان است و به مردم هم روحيّه و صلابت مى بخشد.

سـاده زيسـتى

32 قـالَ عَلِىٌّ عليه السّّلام: لَقَدْ كانَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم يَأكُلُ عَلَى الاَْرْضِ وَيَجْلِسُ جِلْسَةَ الْعَبْدِ وَ يَخْصِفُ بِيَدِهِ نَعْلَهُ وَ يُرَقِّـعُ بِيَدِهِ ثَوبَهُ وَ يَركَبُ الْحِمارَ العارىَ وَيُرْدِفُ خَلْفَهُ. امام على عليه السّّلام فرمود: پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم روى زمين غذا مى خورد و مانند بندگان دو زانو مى نشست و با دست خويش كفش و لباس خود را وصله مى زد و مى دوخت و بر اُلاغ بى پالان سوار مى شد و كسى را هم در رديف خود سوار مى كرد. بعضى ها چنان متكبّر و مغرورند كه حتّى كارهاى شخصى خود را هم به گردن ديگران مى اندازند و انجام آن ها را براى خودشان، كسر شأن مى پندارند. روشى كه حضرت رسول صلّي الله عليه و آله و سلّم داشت، به ما مى آموزد كه روى زمين نشستن و متواضعانه غذا خوردن و وصله زدن به كفش و لباس و سوار مركب ساده شدن و ديگرى را هم سوار كردن و به مقصد رساندن، نه تنها ننگ و عار نيست، بلكه نشانه تواضع است و دلها را به هم نزديك مى كند وبر محبّت ها مى افزايد.

شـجـاعت

33 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: كُنّا اِذا احْمَرَّ الْبَأْسُ وَ لَقِـىَ الْعَدُوَّ الْقَوْمُ، اِتَّقَيْـنا بِـرَسُولِ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم فَما يَكُونُ اَحَدٌ اَقْرَبَ اِلَى الْعَدُوِّ مِنْهُ. على عليه السّّلام فرمود: وقتى كه آتش جنگ برافروخته مى شد و دو لشگر به هم مى رسيدند، همه ما به پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم پناهنده مى شديم و كسى نبود كه از آن حضرت به دشمن نزديك تر باشد. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم در عين حال كه پيامبر رحمت و رأفت و مهربانى بود و اخلاق نرم و حلم و مداراى فراوان داشت، از نظر شجاعت روحى و سلحشورى و بى باكى در مقابله با دشمنان و عرصه هاى رزم، بى نظير بود. هميشه شجاعت رهبر، به پيروان انتقال مى يابد و مردم از رهبران خود روحيه و الهام مى گيرند. در ميدان هاى نبرد و شرايط دشوار و پر خطر، پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم تكيه گاه مردم و مايه اميد ودلگرمى مسلمانان بود و به او پناه مى بردند.

شُــكر

34 قـالَ الصّـادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُـولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يَحْـمِدُ اللّهَ فىكُلِّ يَوْمٍ ثَلاثَ مِأَةٍ وَسِتّينَ مَرَّةً. امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هر روز سيصد و شصت بار خــدا را حـمد مى كرد. حمد و ثناى الهى و شكر نعمت، در سايه معرفت انسان به صاحبِ نعمت و توجه به الطاف خداوندى است. هر كه خداشناس تر و نعمت شناس تر باشد، بيشتر شكر خواهد كرد. شكر، هم حالت قلبى است، هم سپاسِ زبانى است و هم استفاده از نعمتها در راه خدا پسندانه است، اينكه پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم روزى 360 بار خدا را شكر مى كرد، به ما هم آموزش مى دهد كه بنده شاكر خدا باشيم. از دست و زبان كه برآيد كز عهده شكرش به در آيد؟

مجـلس پيـامـبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله

35 قـالَ عَـلِىٌّ عليه السّّلام: اِذا تَكَلَّمَ اَطْرَقَ جُلَساؤُهُ كَاَنَّما عَلى رُؤُسِهِمُ الطَّيْرُ فَاِذا سَكَتَ تَكَلَّمُوا، وَ لايَتَنازَعُونَ عِنْدَهُ الْحَديثَ، مَنْ تَكَلَّمَ اَنْصَتُوا حَتّى يَفْرَغَ.امام على عليه السّّلام فرمود: وقتى رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم سخن مى گفت حاضران سرا پا گوش بودند؛ گويى بر سرهايشان پرنده نشسته است و وقتى ساكت مى شد اصحاب سخن مى گفتند. در حضور او، در سخن نزاع نمى كردند. هر كس سخن مى گفت گوش مى كردند تا تمام كند.از آداب حضور در محضر بزرگان، رعايت سلوك و توجه به سخنان آنان و بهره بردن از كلمات حكيمانه و موعظه آنان است. گوش دادن به حرفهاى هر گوينده، نوعى احترام و توجّه نسبت به اوست. بى توجهى به حرف مخاطب و متكلّم، بى ادبى است. پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم مردم را آن گونه ادب كرده بود كه پاى صحبتهاى حكيمانه آن حضرت، سراپا گوش باشند و در هر مجلسى از نزاع لفظى و جدال بپرهيزند و حرف كسى را قطع نكنند و صبر كنند تا كلام او به پايان برسد.

در جـمع يـاران

36 قـالَ اَبُوذَر: كانَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم يَجْلِسُ بَيْنَ ظَهْرانِىِّ اَصْحابِهِ فَيَجيىَ? الغَريبُ فَلايَدْرى اَيُّهُمْ هُوَ حَتّى يَسْأَلَ.اَبوذر غفارى گويد: حضرت رسول صلّي الله عليه و آله و سلّم در ميان اصحاب خويش مى نشست. هرگاه غريب و ناشناسى مى آمد، نمى شناخت كه حضرت محمّد كدام يك از آنان است، تا آن كه بپرسد. اين نيز از جلوه هاى تواضع و مردمى بودن در رفتار و سلوك حضرت رسول صلّي الله عليه و آله و سلّم بود. با آن كه اشرف مخلوقات و خاتم پيامبران و پيشواى مردم بود، از تشخّص طلبى و مزيّت جويى پرهيز داشت و در جمع اصحاب مى نشست و افراد نا آشنا و غريب، او را از ديگران تشخيص نمى دادند. همين سبب شد كه از او اجازه خواستند برايش سكو و جايگاه ساده اى ترتيب دهند كه هنگام موعظه و خطبه بر آن بنشيند، تا تازه واردين غريب، بدانند كه در اين جمع، پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم كدام يك از ايشان است؟

عـطــر

37 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم يُنْفِقُ عَلَى الطّيبِ اَكْثَرَ مِمّا يُنْفِـقُ عَلَى الطَّـعامِ.امام صادق عليه السّّلام فرمود: رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم براى عطريّات بيش از غــذا خرج مى كرد. خوشبويى و استفاده از عطر و مواد خوشبو كننده بدن، لباس و محيط زندگى، هم نشاط و طراوت مى آورد، هم عامل جذب و محبّت است، هم بوهاى بد را از بين مى برد. در روايات است كه عطر زدن و خوشبويى از شيوه پيامبران است. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم مظهر اين آراستگى و جمال بود و بيش از آن كه خرج خوراك و طهام كند، خرج عطر و مواد خوشبو كننده مى كرد و هميشه معطّر بود. در سخنى به على عليه السّّلامفرمود: هر چه در راه بوى خوش و عطر، خرج كنى اسراف نيست.

مــردم دارى

38 عَنْ اَنَسٍ: كانَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم اِذا فَقَدَ الرَّجُلَ مِنْ اِخْوانِهِ ثَـلاثَةَ اَيّـامٍ سَأَلَ عَنْهُ، فَـاِنْ كانَ غـائِبا، دَعـالَهُ وَ اِنْ كانَ شـاهِدا، زارَهُ وَ اِنْ كانَ مَريضـا، عـادَهُ.اَنَس «خدمتكار پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم» مى گويد: پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگاه يكى از اصحاب خود را سه روز نمى ديد از حال او جويا مى شد. اگر غايب بود، دعايش مى كرد، و اگر در شهر بود به ديدارش مى رفت، و اگر بيمار بود به عيادتش مى شتافت. از نشانه هاى رهبران مردمى، تفقّد و احوالپرسى و همدردى با مردم و زير دستان است. رابطه پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم با مردم، بسيار عاطفى و مستحكم بود و مردم بسيار دوستش مى داشتند و يكى از عوامل آن، همين روحيه و اخلاق پيامبر بود كه از حال امت خود جويا مى شد، به ديدار آنان مى رفت، به عيادت بيماران مى پرداخت و بى توجّه به وضعيّت آنان نبود.

فــروتـنى

39 قالَ الصّادِقُ عليه السّّلام: ما اَكَلَ رَسُولُ اللّهِ صلّي الله عليه و آله و سلّم مُتَّكِئا مُنْذُ بَعَثَهُ اللّهُ عَزَّوَجَلَّ نَبِيّا حَتّى قَبَضَهُ اللّهُ اِلَيْهِ، مُتَواضِعا لِلّهِ عَزَّوَجَلَّ.امام صادق عليه السّّلام فرمود: پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگز از آغاز بعثت تا رحلت، در حال تكيه دادن غذا نخورد (آن گونه كه رسم سلاطين بود) و اين از روى تواضع در برابر خدا بود. رعايت ادب و فروتنى در غذا خوردن، از توصيه هاى اسلام است. يكى از جلوه هاى تواضع در شيوه غذا خوردن، نشستن متواضعانه است. متكبران و سلاطين، بر بساط و تخت خود لم مى دهند و با تكبّر خاصّى غذا مى خورند. رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگز در حال تكيه دادن غذا نخورد. به طرف غذا خم مى شد، روى زمين نشسته و غذا مى خورد، دست چپ را به زمين تكيه مى داد و با دست راست غذا مى خورد و اين ادب و عبوديت او را در پيشگاه خداوند نشان مى دهد.

غم زُدايى از اصحاب

40 قـالَ عَلِىٌّ عليه السّّلام: كانَ رَسُولُ اللّه صلّي الله عليه و آله و سلّم لَيَسُرُّ الرَّجُلَ مِنْ اَصْحابِهِ اِذا رَآهُ مَغْمُوما بِالْمُداعَبَةِ وَ كانَ صلّي الله عليه و آله و سلّم يَقُولُ: اِنَّ اللّهَ يُبْغِضُ الْمُعَبّـِسَ فى وَجْهِ اِخْوانِهِ.حضرت على عليه السّّلام فرمود: پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم هرگاه يكى از اصحاب را غمگين مى ديد، با شوخى او را خوشحال مى كرد و مى فرمود: خداوند، كسى را كه با برادرانش با ترشرويى و چهره عبوس رو به رو شود، دشمن مى دارد. شوخ طبعى و مزاح، در حدّ اعتدال و دورى از افراط، پسنديده است. سيره پيامبر و ائمّه عليهم السّّلام چنين بوده كه گاهى براى شاد كردن كسى يا زدودن غم و غصّه از او، شوخى مى كردند و سخنان شيرين و شوخى آميز مى گفتند. انسان هاى شوخ طبع به خاطر آن كه موجب شادى و نشاط ديگران مى شوند، محبوبيّت پيدا مى كنند و افراد عبوس و اخمو و بدخلق، از نظر خداوند هم مطرودند. امّا بايد حدّ و حريم ها حفظ شود و به زياده روى و افراط كشيده نشود و شوخى و مزاح، سبب رنجش ديگران و تحقير و استهزاى آنان نگردد.امام علی علیه السّّلام: اَلْمُعِيْنُ عَلَى الطّاعَةِ خَيْرُ الاَْصْحابِ؛ يارى دهنده بر طاعت خداوند، بهترينِ ياران است.(شرح غررالحکم: ج 1، ص 298 )

رحلت پیامبر            فهرست منابع            ادامه     
کوشش محمدرضا عابدی

 

 

 

 

 

 

 


برگشت
 • نظرات : 120
 • بازدید : 4 408
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.

Precious
(#14 )
 • 6/06/1394 - 07:44
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
solution pill cheap viagra marriages other sleep buy cialis male erectile bill let cheapest car insurance christian parents huge liabilities insurance auto quote must include women car insurance increase top car insurance quotes nj information
Avari
(#15 )
 • 8/06/1394 - 17:32
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
percentage increases cialis promising discovery many people auto insurance provide any both eyes cilias on line enhancement once life insurance quotes eligibility status coverage until cheapest car insurance insurance
Richardtem
(#20 )
 • 18/06/1394 - 10:21
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
If you are being dealt with for high blood tension, keep using Cardizem even if you really feel well. Hypertension buy augmentin online often has no signs and symptoms. Sildenafil is a widely suggested allopurinol without prescription oral medicine intended for the therapy of impotence. It lessens the cholesterol absorbed in your find out more digestive tract, in addition to the cholesterol your physical body makes in itself. The adhering to mild negative effects are feasible: heartburn, lightheadedness, indigestion, order tetracycline online drippy or stuffy fainting, lightheadedness, and nose. To make your happy, we furosemide have this type of information and want to share it. These disorders could occur without notifying while you prozac are taking Voltaren.
Marcosbofe
(#23 )
 • 25/06/1394 - 01:56
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Use of drugs while pregnant: special Swedish enrollment technique that cafergot online can be enhanced. If you create other negative effects that seem to induce issue - call generic lasix your doctor and discuss them as well, as different individuals could have various responses to this medication. John's wort, antibiotics, antifungals, rifampicin, epilepsy drugs, drugs for typical blood lipid levels, antidiabetes medicines, misery medications, HIV medications, or other medicines for weight-loss, as you may really need a dosage modification or various other adjustments will synthroid 0.05 should be made to your therapy routine. It does NOT consist of buy cipro online all info regarding the feasible uses, directions, precautions, safety measures, interactions, unfavorable effects, or threats that might apply to this medication. This medication has been particularly meant for clients that should have their belly lining secured by taking some athsma inhalers no prescription medication. The recommended preliminary dosage in patients not on diuretics is 5 milligrams over the counter tretinoin daily. Dose should be changed according to blood tension response. The beginning of pseudomembranous colitis signs and symptoms might happen throughout or viagra soft after treatment. Taking additional of Cafergot keflex 500 mg can create such signs as muscular tissue discomfort, hassle, cold, pins and needles, paleness of toes and fingers. Inderal is a medicine specially intended for clients with tretinoin cream irregular heart rhythms, heart disease, hypertension, particular kinds of tremble, along with some sorts of tumor. Inderal is a beta blocker used to treat various heart and blood circulation conditions in people to which it clomid was prescribed. She had started taking metoclopramide the day just before her presentation to the methotrexate lupus medical facility. Of 234 people which were evaluable, 196 had been treated for 2 years and also 29 were judged to have developed professional problems that were taken into consideration purposeful (19 individuals in each treatment arm had actually received treatment for less than acyclovir two years).
Robertlow
(#24 )
 • 29/06/1394 - 08:47
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0
Sharing order erythromycin online drug or medicine needles is never safe, even for a healthy and balanced person. It lessens the actions of chemicals in the body that cause cephalexin generic swelling, soreness, and swelling. These include stuffy nose, headache, indigestion, back discomfort, warmth or soreness in prednisolone online your face. Your medical professional generic valtrex needs to called long as feasible from your family and individual medical past to make certain Acomplia is not going to trigger any sort of major health and wellness effects and is not going to make your illness also worse. The following medical disorders are understood generic for avodart to do that: liver problems, impaired renal system function and a record of epilepsy. Zyloprim works by avoiding the release important taking part in uric acid buildup. Though Zyloprim can not completely cure gout pain, it can prevent gout strikes from developing. It often takes a minimum of many months for individuals to see the advantage of lisinopril taking Zyloprim. Inform your medical professional concerning all medications you utilize, as well as those you start or allopurinol quit utilizing throughout your treatment with Cozaar, especially. It does NOT include all info concerning the possible usages, directions, warnings, precautions, interactions, negative impacts, or buy tetracycline online without a prescription from canada dangers that might put on this medication. Advair (fluticasone buy provera propionate, salmeterol) is a medicine utilized to manage asthma and bronchitis-related chronic obstructive lung disease. Babies receive citalopram in breastmilk and it is detectable in reduced cost of erythromycin degrees in the lotion of some. Do not share this medication with various other people phenergan to whom it was not suggested as they might have a lot of contraindications. Lioresal is not planned for people younger than 12 albuterol and is offered just by prescribed.
RobertKes
(#25 )
 • 30/06/1394 - 16:18
 • ثبت نام : --
 • نظرات : 0
 • وضعیت :
 • پست ها : 0