• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 6 دی 1393
موضوع : مناسبت ها

 « إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجِیهًا فِی الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ؛ ... ای مریم، خداوند تو را به کلمه ای ازخویش که نامش مسیح، عیسی بن مریم است و در دنیا و آخرت وجاهت دارد و از مقرّبان است، بشارت می دهد. » (آل عمران / 45)خداوند متعال، با قدرت نمایی خود فصلی جدید و استثنایی در نظام خلقت گشود. انسانی آفرید که اکثر اسباب عادی و تدریجی از صحنه آفرینش حضرت عیسی (ع) حذف شد. از این جهت است که عیسی خود کلمه نامیده شد.از نشانه های مهر و عطوفت خداوند همان است که بر بندگان خود انسان های معصوم و خاصّی را قرار داد تا اسباب هدایت و بشارت شوند. یکی از این انسان‌های خاصّ و بزرگوار حضرت عیسی (ع) است. او از پیامبران اولوا العزمی است که اصل وجود و خلقتش توام با معجزه و سرانجام زندگیش در این جهان نیز با معجزه پایان یافت. حضرت عیسی مسیح (ع) پیام محبّت ورزیدن به دیگران را برای بشريّت به ارمغان آورد. حضرت عیسی (ع) به اقامه عدل و نفی ظلم همّت گماشت و دنیا طلبی را مذموم شمرد. 


دنیا پل است، خانه‌ای بر آن نسازید. دنیا ساعتی است که در آن به ستایش و دعای خداوند برای آسایش در روزی نادیده می پردازد 

میلاد سراسر نور پیامبر و پیام آور صلح و دوستی، نوید بخش سلامت روح واندیشه، حضرت عیسی علیه السّلام  بر همه حقّ پرستان گیتی مبارک باد. 


برای معتقد به معاد و ابديّت: دنیا پل است، خانه‌ای بر آن نسازید. دنیا ساعتی است که در آن به ستایش و دعای خداوند برای آسایش در روزی نادیده می پردازد. حضرت عیسی (ع)


جشن كریسمس

"كریسمس" جشنی كه هر ساله نوید آغاز سال نوی میلادی را به جهانیان می‌دهد. این جشن مذهبی برای مسیحیان در طول تاریخ خود، دگرگونی‌های بسیاری را تجربه كرده است. آن گونه كه از تاریخ بر می‌آید، كریسمس در قرن چهارم میلادی كه امپراطوری روم (بیزانس) به طور رسمی آیین مسیحیت را پذیرفت، در دنیای غرب رایج شد و به مرور زمان، نشو و نما گرفت. گرچه این جشن متعلّق به مسیحیان است اما در اصل از ایران باستان و آیین "مهر" (میترائیسم) گرفته شده و به همین دلیل، با دی و شب یلدای ایرانی همزادی و اشتراكات فراوان دارد. در این زمینه اختلاف نظرهایی هم موجود است مبنی بر این که سالروز ولادت حضرت عیسی(ع) را نمی‌توان روزی را مشخص كرد. زمان "كریسمس" نیز میان شاخه‌های مختلف مسیحیت اعم از ارتدوكس، كاتولیك و پروتستان ها، متفاوت است. هریك، مبنایی را برای آن تعیین كرده‌اند.  اگر چه همگی به سال روز تولّد "مهر" (میترا) - خدای پاكی- در ایران باستان نزدیك است.

آداب جشن كریسمس

آداب و رسوم كریسمس در طول زمان دچار دگرگونی های بسیار شده است، به‌گونه‌ای كه هدیه‌دادن و شیرینی‌های متنوّع و رنگارنگ آن در قرن نوزدهم میلادی توسّط تاجران یهودی در اروپا رایج شد. عدّه بسیاری نیز معتقدند كه "بابانوئل"، شخصیت افسانه‌ای كه مسیحیان را در ايّام كریسمس با هدایای خود، خوشحال می‌سازد، در واقع از "عمو نوروز" ایرانی ها الهام گرفته و در ابتدا، لباسی سبز بر تن داشته است. علّت تغییر رنگ بابانوئل به لباس قرمز مشخص نیست. به همین دلیل، امروزه عدّه‌ای - به طنز یا جدّی- معتقدند كه شركت كوكاكولا، چنین رنگی را به آن داده است. بابانوئل پیش از این به كودكان هدیه می‌داد اما چند دهه است كه به لطف تبلیغات دنیای مصرف، دادن هدیه به بزرگان را نیز مد كرده است. با وجود این، برگزاری كریسمس در كشورهای مختلف مسیحی بنا به سنّت و رسم و رسوم آنان، تفاوت هایی نیز با یك دیگر دارد. با نزدیك شدن كریسمس مردم برای جشن گرفتن تولد حضرت عیسی مسیح(ع) به كلیساها می‌روند. در این دوران، به خصوص رایج است كه مسیحیان از دستورهای حضرت عیسی(ع) پیروی می‌كنند، امّا چیزی كه به خوبی درك نشده، این است كه مسلمانان هم حضرت عیسی(ع) را دوست داشته و به وی احترام می‌گذارند، چرا كه او نیز یكی از پیام‌آوران خدا برای بشريّت است.

اسلام و حضرت عیسی مسیح(ع)

شخصيّت حضرت عیسی(ع) در اسلام، نقشی اساسی دارد. مسلمانان ایمان دارند كه خداوند، انجیل را به حضرت عیسی (ع) داده است، همان‌گونه كه تورات را بر حضرت موسی(ع)، زبور را بر حضرت داود(ع) و قرآن را بر حضرت محمد(ص) نازل كرده است. مسلمانان تا زمانی كه به حضرت عیسی(ع) ایمان نیاورند، مسلمان به شمار نمی‌روند و اسلام، تنها دینی است كه بر مسیحیت گواهی داده است. هم چنین اسلام، احترام خاصّی نیز برای حضرت مریم(س) قایل است. سوره  مریم  در قرآن به زندگی حضرت عیسی (ع) اختصاص دارد. زندگی عیسی مسیح(ع) برای مسیحیان و غیرمسیحیان واقعه مهمّی است. هم مسلمانان و هم مسیحیان می‌توانند درس‌های بسیاری از كریسمس بگیرند، اما گاه به نظر می‌رسد، این جشن سالانه، پیروزی سمبل‌های شرك بر دین حضرت عیسی (ع) است و در این‌‌باره اختلافی وجود ندارد، چراكه سمبل‌های گرفته‌شده از دین‌های غیرخداپرستانه، تولّد و درس‌های حضرت عیسی مسیح(ع) را تحت‌الشّعاع قرار داده است این اختلاط باعث اختلال در اصول اساسی مسیحيّت، مانند؛ روحانیت، سادگی، فروتنی، مهربانی و بخشندگی است. كریسمس برهه‌ای افتخارآمیز از سال است، امّا هر ساله چهره حضرت عیسی(ع) و آموزه‌های وی بیش تر و بیش تر از این مراسم رخت برمی‌بندد. ولی به هر حال، نكته مثبتی هم دارد كه اگر نبود، روابط خانوادگی از آن چه امروزه دیده می شود بدتر بود و در واقع، تنها فرصتی است كه خانواده‌ها تلاش می‌كنند، پیوندهای شكسته‌شده‌شان را ترمیم كنند. در جنگ جدایی دین از مدارس و دولت، كریسمس پیروزی بزرگی در بازگرداندن روحانيّت به زندگی افراد است. خجالت‌آور است كه به جای  كریسمس مبارك  از الفاظی مانند  تعطیلات مبارك  و  تبریكات فصلی  استفاده شود كه بیش تر ناشی از تمایلات تجاری است. انكار مسیحيّت در جشن‌های كریسمس به هیچ‌كس كمك نمی‌كند. درواقع ما مسلمانان از وجود محتواهای بیش تر مسیحيّت استقبال می‌كنیم و احترام خود را به روش خودمان به حضرت مریم(س) و فرزندش حضرت عیسی (ع) نشان می‌دهیم. در حالی كه عده‌ای می‌كوشند تا مسلمانان و مسیحیان را از هم جدا كنند، ما با نیرویی جدایی‌ناپذیر با یك دیگر متحّد می‌شویم؛ نیرویی كه پیام  عشق،  صلح  و  آموزه‌های فراموش‌ناشدنی  حضرت عیسی مسیح (ع) بوده و از سوی پیروان هر دو دین پذیرفته شده است.

کلامی از حضرت عیسی مسیح (ع) 

 برای معتقد به معاد و ابديّت: دنیا پل است، خانه‌ای بر آن نسازید. دنیا ساعتی است که در آن به ستایش و دعای خداوند برای آسایش در روزی نادیده می پردازد

 

این جمله فراموش‌ناشدنی حضرت عیسی (ع) است:  عیسی پسر مریم گفت: دنیا یك پل است، از آن بگذرید، امّا خانه‌ای بر آن نسازید. كسی كه به روز آخرت معتقد است، امید به ابديّت دارد، امّا این دنیا، تنها یك ساعت است. آن را در ستایش و دعای خداوند برای آسایش در روزی نادیده بگذرانید؛ این جمله‌ای است كه بر سر در بزرگ‌ترین معماری مسلمانان، مسجد ساخته شده توسط امپراتور اكبر در استان  آگرا  در شمال هند نوشته شده است. چرا که تولّد حضرت عیسی(ع) در همه جهان جشن گرفته می‌شود، به ویژه در آمریكا، امّا پیام صلح و عشق وی نادیده انگاشته می‌شود
 
سرنوشت حضرت عیسی (ع)
پرسش:
دیدگاه قرآن نسبت به مرگ حضرت عیسی(ع) چیست؟ و آیا حضرت مسیح مصلوب شده و در زمان به صلیب کشیده شدن به فرمان خدا به پیشگاه حق عروج کرد؟ یانه اصلا" شخص دیگری به جای ایشان مصلوب شد؟ لطفا" راهنمایی بفرمایید.
پاسخ:
قرآن کریم در آیه 157 سوره نساء بر پندار قوم یهود و عقیده بعضی از فِرق مسیحیت درباره مرگ حضرت عیسی خط بطلان می‏کشد. در این آیه آمده است: «گفتند: ما مسیح، پیامبر خدا، را کشتیم. آنها او را نکشتند و دار نزدند؛ بلکه امر بر آنها مشتبه شد. آنان که درباره انتقال حضرت مسیح به عالم بالا اختلاف و گفت و گو می‏کنند در شک و تردیدند. یقیناً عیسی کشته نشده است؛ بلکه خداوند او را نزد خود برد که او قادر و داناست».
همچنین در قرآن می فرماید:«به یاد آر آن گاه را که خداوند فرمود: ای عیسی، من تو را به قرب خود بالا می‏برم و از معاشرت کافران پاک می‏گردانم».
این آیات شریفه، مؤید این هستند که حضرت عیسی علیه‏السلام کشته نشد، بلکه به آسمان رفت. یهودیان مدعی قتل عیسی علیه‏السلام بودند و مسیحیان نیز گمان می‏کردند یهود، عیسی علیه‏السلام را با دار زدن، کشته‏اند و پس از قتل، خداوند او را از میان قبر به سوی آسمان برده است. ناگفته نماند بر اساس آنچه از ظاهر آیات قرآن برمی‏آید، حضرت عیسی علیه‏السلام در نزد خداوندِ متعال زنده است و نخواهد مرد تا همه اهل کتاب به او ایمان آورند.
مسیح قرآن
به عقیده ما مسلمانان، کتاب مقدس مسیحیان، انجیل با گذشت زمان گرفتار آسیب‏ها و انحراف‏های بسیار شد. گواه این مدعا وجود انجیلهای متعددی است که شمار آن از 114 نسخه و روایت فراتر می‏رود. چهره‏ای که انجیل‏های کنونی از حضرت مسیح ارائه می‏کنند چهره واقعی آن حضرت نیست و تصویری آلوده به پندارهای غلط و تهمت‏های ناروای بسیار است که شایسته ساحت قدسی آن حضرت نمی‏باشد. اما مسیحی که خدا در قرآن معرفی می‏کند مردی پرهیزکار، یگانه پرست و فروتن است که سخن بیهوده نمی‏گوید و مدعی امر نامعقولی نیست. از خدایی و اتحاد و حلول حرف نمی‏زند. خداوند او را به آسمان‏ها می‏برد و از ریشخند و اهانت مردم مصون است؛ چون «روح اللّه‏» و «کلمة اللّه‏» و مخزن اسرار و حکمت‏های الهی و تربیت یافته اوست و خداوند بندگان صالح و مؤمن خود را خوار نمی‏کند.
 
عقیده به معراج
تنها مسلمانان نیستند که عقیده به معراج دارند. این عقیده در میان پیروان ادیان دیگر نیز وجود دارد و درباره حضرت عیسی علیه‏السلام نیز دیده می‏شود؛ چنان که درانجیل‏مرقس باب 6، انجیل لوقا باب 24 و انجیل یوحنا باب 21 می‏خوانیم که عیسی به آسمان‏ها صعود نمود (و به معراج همیشگی رفت).
 
عروج عیسی
درباره عروج حضرت عیسی علیه‏السلام سخنان بسیار گفته‏اند: بسیاری از مورخان معتقدند: یهودا اسخر یوطی، یکی از حواریون، فریب دنیا را خورد و محل اختفای حضرت عیسی را به یهودیان نشان داد. اما مسلماً یهودیان نتوانستند حضرت را دستگیر کنند و زمانی که وارد آن مکان شدند، خداوند او را به آسمان بالا برد و شخص دیگری که شبیه او بود به دار آویخته شد و او هر چه فریاد زد که من عیسی نیستم، نپذیرفتند. بعضی گفته‏اند او همان اسخریوطی بوده و بعضی گفته‏اند او همان مأموری بود که وارد آن مکان شد و هر چه گشت عیسی را نیافت و وقتی بیرون آمد شبیه او شد و دیگران که بیرون بودند او را دستگیر کرده، به دار آویختند. اما در روایتی از امام باقر علیه‏السلام آمده است: «حضرت عیسی به حواریون گفت: خدای تعالی به من وحی کرده است که مرا در این ساعت نزد خود خواهد برد. کدام یک از شما حاضرید جان خود را فدا کنید و در بهشت با من باشید؟ جوانی از بین آنان برخاست و اعلام آمادگی کرد. پس خدا او را شبیه عیسی کرد و یهود او را دستگیر کرد و به دار آویخت».[1]
میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) پیام آور صلح و دوستی بر عموم موحّدان عالم و هموطنان مسیحی مبارک باد.
 
پی نوشت

[1] برگرفته از مجله گلبرگ، شماره 36

برگشت
  • نظرات : 2
  • بازدید : 1 646
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.