• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان

اسلام ازدواج‌های نامحدود را محدود به شرایطی خاص، مثل؛ عدالت(عاطفی، مادی و ...)، رعایت برابری بین همسران و ... و به شرط داشتن توانائی مالی و ... می‌توان تا 4همسر دائم اختیار کرد.[1] مسئله تعدد همسران پیامبر(ص) ناشی از شهوت‌رانی و ... نبود. ازدواج‌های متعدد پیامبر(ص) قبل از نزول آیه بود که تعداد زنان را محدود به چهار زن می‌کند.[2] آیه در اواخر سال 8هجری نازل و بعد از آن پیامبر(ص) ازدواج نکردند. پیامبر(ص) در 25سالگی با حضرت خدیجه بنت خویلد، 40ساله ازدواج کرد که 2بار ازدواج کرده و از شوهران قبلی فرزند هم داشت.[3] پیامبر(ص) 25 سال با ایشان زندگی کرد و تا زمانی هم که این بانو در قید حیات بودند با هیچ زنی ازدواج نکرد پس از آن نیز هیچ دوشیزه‌ای را جز عایشه، آن هم در سن بالای 50سالگی، به ازدواج خود نیاورد.[4]

دلیل تعدد همسران پیامبر: هدف پیامبر(ص) از انتخاب همسران متعدد چند مورد است:

 1. سیاسی: کاستن از دشمنی دشمنان و یا ایمان آوردن و یا ایجاد دوستی و علاقۀ اشخاص و قبایل به اسلام است.
 2. مبارزه با رسوم جاهلی: مثل ازدواج با زینب بنت حجش همسر سابق زید، پسر خوانده پیامبر(ص) که پدرخوانده نمی‌توانست با زن مطلقه او ازدواج کند.
 3. تأمین نیاز اقتصادی زنان بیوه و اسیر: بعضی سرپرستشان در جهاد شهید شده بودند.

تعداد همسران پیامبر(ص)
در تعداد زنانی که پیامبر(ص) با آن ها ازدواج‌ کرد، اختلاف هست.(13 تا 23همسر) جز عایشه، زنانی که پیامبر(ص) با آنان ازدواج کرد، بیوه بودند. برخی را پس از مدّتی و برخی را بدون عمل زناشوئی طلاق داد و برخی از آن‌ها در حیات پیامبر(ص) از دنیا رفتند. اُمّهات‌ُالمؤمنین یا اُم‌ُّ الْمُؤْمِنین‌(مادر مؤمنان) لقبی‌ است که‌ در فرهنگ‌ اسلامی‌ به‌‌طور مشترک بر همسران‌ پیامبر(ص‌) اطلاق‌ شده‌ است. پیامبر(ص) هنگام رحلت 9همسر داشتند. پیامبر(ص) تنها از "خدیجه" و "ماریه" صاحب فرزند شد. اسامی برخی از همسران پیامبر(ص) عبارت است از:


خدیجه
عایشه
حفصه 
جویریه
سوده
ام سلمهریحانه[5] 
 زینب[6] 
زینب[7] 
صفیه[8]
ام‌حبیبه[9]
میمونه[10]
ماریه قبطیه[11]

 اسطوره عاشقی: بدون شک، عشق به جنس مخالف یکی از مسایل مهمّ زندگی انسان هاست که به ویژه در عصر حاضر از بحث انگیزترین و شاید پرچالش ترین حوزه ها باشد. در حضرت خدیجه(س) این اسطوره ی عاشقی نکته قابل توجّه این است که عشق در 2محور: زیبایی صورت و زیبایی سیرت شکل گرفت. آن چه خدیجه(س) را متوجّه پیامبر(ص) ساخت، بشارت های یهودیان، مسیحیان و راهبان ادیان الهی به پیامبری حضرت(ص) بود. خدیجه(س) پیرو آیین ابراهیم(ع) بود، طالب مجالس بحث بزرگان دینی از جمله راهبان یهودی و نوفل، پسر عموی خود گشت و برای آگاهی یافتن درباره پیامبر آخرالزّمان(ص) تلاش می کرد تا آن که به او خبر داده شد که پیامبرآخرالزّمان(ص) براساس نشانه ها، محمد(ص) مرد فقیر و نوه ی عبد المطلب است که سبب شد تا خدیجه(س) مشتاق پیامبر(ص) گردد. خدیجه(س) احساسات خود را با عقل هم قدم ساخت و پیامبر(ص) را با اموال خود به یک سفر تجاری فرستاد و مسیره(غلام و خدمتکارش) را نیز برای ارزیابی حضرت محمد(ص) با او همراه کرد. مسیره نیز پس از سفر، وقایع طول سفر را برای خدیجه(س) شرح داد؛ از جمله سخنان یک راهب یهودی را که گفت: «سلام من را به خانم خود برسان و به او خبر بده که او به همسری سرور انسان های دو عالم می رسد و برهمگان برتری خواهد یافت و نامش تا ابد باقی خواهد ماند. هیچ کس وارد بهشت نمی شود مگر آن که به حضرت(ص) ایمان بیاورد و رسالتش را تصدیق کند. او برترین پیامبران و پاک سرشت ترین آن هاست». خدیجه (س) بعد از مدّتی با بهره جستن از مشورت دانشمندان اهل عقل و صداقت تمام، تمایلش را به ازدواج با پیامبر(ص) مطرح کرد و راه سپردن انتخاب را به پیامبر(ص) عرض کرد: «ای مولایم! بیا به خانه خودت، خانه من خانه تو است، و من نیز خدمتکار شما هستم. با این پیش نهاد، پیامبر(ص) به او پاسخ مثبت داد. به این ترتیب، حضرت خَدیجَه دختر خُوَیلِد؛ خدیجه کبری(س)، «سیّده نسوان»[سرور زنان] و امّ المؤمنین اولین همسر پیامبر(ص) گردید و و 24سال با پیامبر(ص) زندگي كرد.[12] حضرت خدیجه(س)، از پدری به نام خویلد بن أسد بن عبدالعزی بن قصی القرشیه الاسدیه[13] و مادری به نام فاطمه بنت زائده در مکه به دنیا آمد[14] و در همان شهر، در خانه پدرش، رشد یافت.[15] ایشان نخستین ایمان آورنده به پیامبر(ص) که همه ثروت خود را در راه نشر اسلام به کار گرفت. فرزندان پیامبر(ص) 2پسر به نام‌های قاسم و عبدالله و 4دختر به نام‌های؛ زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه(س) بودند. خدیجه(س) 3سال قبل از هجرت، 10رمضان، 10بعثت، در 65سالگی درگذشت. پیامبر این سال را عام الحزن نامید.[16] پیامبر(ص) ابتدا با ردای خودش و سپس با ردای بهشتی، خدیجه(س) را کفن کرد و او را در قبرستان معلاة در دامنه کوه حجون که بر فراز شهر مکه است، به خاک سپرد. پیامبر(ص) پس از وفات مادر حضرت زهرا(س) همواره از او با نیکی یاد می‌کرد.[17] امروزه مدفن خدیجه بنای مختصری دارد و زیارتگاه حج‌گزاران و زائران مکه است.

پانویس:

 1. ناصر مکارم شیرازی؛ تفسیر نمونه، تهران، دارالکتاب الاسلامیه،1368 ، ح 4، صص152 - 156
 2. هیکل، محمدحسین؛ حیاة محمد، مصر، دارالمعارف، چاپ 13،(بی‌تا)، ص33
 3. طباره، عفیف عبدالفتاح؛ همراه با پیامبران در قرآن، حسین خاکساری و عباس جلالی، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1379، ص539
 4. ندوی، ابوالحسن؛ نبی‌رحمت، ترجمه قاسم قاسمی، تربت جام، احمد جام،1379،ص412 –413
 5. ریحانه دختر زید
 6. زینب دختر حزیمه
 7. زینب دختر جحش
 8. صفیه دختر ابن اخطب
 9. ام‌حبیبه دختر ابو سفیان
 10. میمونه دختر حارث بن حزن هلالی
 11. ماریه قبطیه مادر ابراهیم
 12. حضرت خدیجه(ص) همراه با مهر و محبّت ویژه گفت «سیدی! الی بیتک فبیتی بیتک و أنا جاریتک! ای مولایم! آقا و سرور من شما هستید و من ...»(رک: ذبیح الله، محلاتی: ریاحین الشریعه، تهران، دارالکتب الاسالمیه، ج2، ص207 و عباس، قمی، سفینه‌البحار، ج1، ص379.) حضرت خدیجه(ص) نخستین ام‌المؤمنین است که در قرآن مجید مورد توجّه بوده و به طور شخصی نیز در سوره «ضحی» آیه8 به نام و اوصاف ایشان اشاره گردیده است. اُم‌ُّ الْمُؤْمِنین‌(مادرِمؤمنان) لقبی‌ است که‌ در فرهنگ‌ اسلامی‌ به‌‌طور مشترک بر همسران‌ پیامبر(ص‌) اطلاق‌ می شود. این‌ لقب‌ از مضمون‌ آیهٔ۶ سوره احزاب گرفته‌ شده‌ ضمن‌ بیان‌ حق‌ّ پیامبر(ص‌) بر مؤمنان‌، می‌فرماید: «وَ أَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ؛ همسران‌ او مادرِمؤمنان‌ هستند.» با نزول‌ این‌ آیه، مسلمانان‌ موظّف‌ شدند تا در مناسبات‌ اجتماعی‌ خود، احترام‌ همسران‌ آن‌‌حضرت‌(ص) را حفظ نموده و تکریم کنند. از جمله احکامی که برای رعایت حرمت‌ همسران‌ پیامبر(ص) و حفظ حریم‌ آن حضرت(ص) تشریع شد، حرام بودن ازدواج‌ با آنان، پس‌ از رحلت‌ پیامبر(ص) است که در آیه ۵۳سوره احزاب به آن اشاره شده است.[مکارم شیرازی،برگزیده تفسیر نمونه،۱۳۸۶ش،ج۳،ص۶۲۷]
 13. ابن اثیر جزری، أسدالغابه فی معرفة الصحابه، ۱۴۰۹ق، ج۶، ص۷۸
 14. ابن عبدالبر، الاستيعاب، ۱۴۱۲ق، ج‏۴، ص۱۷-۱۸
 15. بن سعد، الطبقات الکبری، ۱۴۱۰ق، ج۸، ص۱۱، شماره۴۰۹۶
 16. مقریزی، امتاع الاسماع، ۱۴۲۰ق، ج۱، ص۴۵
 17. جاسر، اماکن تاریخی اسلامی در مکه مکرّمه، ۱۳۷۶ش، ص۱۱۵

منابع:

 1. ریاحین
 2. ویکی شیعه
 3. دلیل تعدد همسران پیامبر(ص)
 4. پژوهشکده باقرالعلوم علیه السّلام

برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 104
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.