• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
هواي بهشت تازه‌تر از روزهاي ديگر بود. بوي عطر خوبي توي فضا پيچيده بود … قديمي‌ترها مي‌دانستند اين عطر مال روزهاي «عيد» است. هر وقت «اين عيد» از راه مي‌رسيد، بوي اين عطر هوا را پُر مي‌كرد. اصلاً انگار بوي اين عطر با آمدن اين عيد عجين شده بود! همه خوشحال بودند، درست مثل عيدهاي پيش، امّا خوشحالي «فرشته‌هاي كوچك» يك چيز ديگر بود. جنس خوشحالي فرشته‌هاي كوچك با بقيه فرق داشت، به‌جاي بالا و پايين پريدن و هورا كشيدن، همه سرگرم كار بودند، به هم كمك مي‌كردند تا كارها زودتر تمام شود.

دوروبرشان پُر بود از ريسه‌ها و نوارهاي رنگي، كارشان را خوب بلد بودند و براي طرح انداختن نيازي به شابلون نداشتند! سبدهايشان پُر بود از ماه و ستاره‌هاي ريز، با دست‌هاي كوچك‌شان دوطرف سبدها را مي‌گرفتند و مي‌بُردند بين جمعيت تقسيم مي‌كردند … لبخند زدن هم يك لحظه فراموش نمي‌شد. هر وقت هم كسي مي‌پرسيد كه دليل اين همه شور و شوق كجاست، يكصدا جواب مي‌دادند: «عيد اوّلمان است ديگر!!»

راست هم مي‌گفتند؛ بار اوّلشان بود تا حالا نشده بود يك ماه تمام جلوي خودشان را بگيرند و با وجود آن همه خوردني‌هاي رنگارنگ به قولشان وفادار مانده باشند … با وجود صداهاي ترسناكي كه از «آن‌طرف تاريك» مي‌آمد و تشويق‌شان مي‌كرد به اينكه زير قولشان بزنند، بازهم مقاومت كرده بودند. حتي چندباري هم سايه‌هاي سياهي را دور و بر درخت‌هاي ميوه ديده بودند كه از رنگ و لعاب ميوه‌هاي تازه رسيده مي‌گفتند و اينكه چقدر خوب است كه يكي از اين ميوه‌ها را بچيني و زير سايه‌ي خنك همين درخت بخوري. بعضي روزها وقتي آفتاب درست به وسط آسمان مي‌رسيد و تحمّل عطش طاقت‌فرسا مي‌شد، بازهم بودند چند نفري كه دور و بر جوي‌هاي آب مي‌پلكيدند و از خنكي و گوارايي‌اش به‌به و چه‌چه مي‌گفتند …

امّا قلب فرشته‌هاي كوچك، خيلي بزرگ بود. آن‌قدر بزرگ كه وسوسه‌هاي به‌ظاهر شيرين آن صورتك‌هاي سياه هم نتوانسته بود كاري از پيش ببرد … فرشته‌هاي كوچك، حسابي تاريكي را عصباني كرده بودند. آن‌قدر كه آخرش هم تنها توانست دندان‌هايش را محكم روي هم بفشارد و تهديد‌هاي هميشگي‌اش را بازگو كند و دنباله‌ي شنل سياهش را بگيرد و برود، برود تا سال ديگر تا با فكر و خيال‌هاي تازه‌اي برگردد …. امّا براي فرشته‌هاي كوچك، امسال مهم‌ترين سال بود، سالي كه امتحانش را يك‌ضرب قبول شده بودند و نمره‌ي ممتازشان را قاب كرده بودند و به هر كس كه مي‌رسيدند، نشانش مي‌دادند. براي همين هم بود كه مي‌خواستند آن قدر همه‌جا را رنگارنگ و نوراني كنند تا براي روز عيد از هر جهت آماده باشند … وقتي كارها تمام شد، همه‌جا از تميزي برق مي‌زد، حالا وقت آن بود تا عيد را به همه اعلام كنند. فرشته‌هاي كوچك هر كدام آينه‌هايشان را برداشتند و از آن بالا به زميني‌ها هم علامت دادند؛ «عيد از راه رسيده بود، عید روزه داران …»(سپيده مرادي


 • شاید هیچ جامعه و گروهی نباشد که ایّام خاصّی به عنوان عید نداشته باشند، امّا معنی عید در میان اقوام و فرهنگ ها یکسان نیست. در برخی از جوامع روزهای عید، صرفا روزهای شادی و تفریح است؛ از سوی دیگر، دربرخی از فرهنگ ها اعیاد به نوعی با دین و معنویت ارتباط دارند، یا اصلاً خواستگاه مذهبی و آیینی دارند. درفرهنگ اسلامی اعیاد، یوم اللّه هستند و ارتباط تنگاتنگی با دین و مذهب دارند. پیامبر(ص) فرمود: زمانی که وارد مدینه شدم، اهالی آن شهر از زمان جاهلیت دو روز داشتند که طی آن دو روز به بازی و تفریح می پرداختند. خداوند به جای آن دو روز، دو روز بهتر به شما داد: روز فطر و روز قربان.
 • روز عید فطر، روزی است که از سوی خداوند متعال، میان مؤمنان جوایزی تقسیم می کنند. مؤمنانی که در ماهمبارک رمضان، برای رضای خداوند روزه گرفته اند، در این روز منتظر دریافت پاداش اند. حضرت علی(ع) در یکروز عید فطر و در خطبه نماز، فرمودند: «روز عید فطر، روزی است که نیکوکاران پاداش می گیرند و گناهکاران زیان می بینند. این عید برای کسی عید است که خداوند نماز و روزه اش را پذیرفته باشد. هر روزی که در آن نافرمانی خدا نکنیم، آن روز عید است.» به راستی چه پاداشی برای مؤمنان بهتر از این که بخشیده شوند و غرق رحمت خداوند گردنند. 
 • خداوند در روز عید، درِ رحمت خویش را به روی تمامی بندگان می گشاید از این رو انسان های روزه دار فرصت این را دارند تا از بخشش و رحمت الهی بهره مند شوند. گویی روح انسان دوباره جوان می گردد و رایحه خوش بوی الهی در کالبدش دمیده می شود. در روز عید سعید فطر، انسان با خواندن نماز پرشکوه عید، به معبود و ولی نعمت واقعی خویش نزدیک تر می شود.
 • عید فطر فرصتی است برای آن که انسان بتواند برای خود زندگی پاک و سالمی به وجود آورد. مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «ماه رمضان و عید فطر هنگامی مبارک خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت برای خودسازی و به وجود آوردن حیات طَیّبه در نفس خویش استفاده کنند و اصلاً از دیدگاه اسلام، همه فرایض،احکام، تکالیف، واجبات، مستحبات و احکام اجتماعی و فردی، مقدمه ای برایِ تسلط بر نفس و زنده شدن روحانسانی در آحاد بشر است.(مجله گلبرگ آذر1379، شماره 9 پیام هایی درباره عید سعید فطر)

مطالب مرتبط:
 1. اعمال عید فطر
 2. خطبه های عيد فطر
 3. مقایسه عید فطر و قیامت
 4. عید فطر و مقام معظّم رهبرى‌
 5. سیره امام سجّاد (ع) در عید فطر

برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 106
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.