• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 24 اسفند 1395
موضوع : مناسبت ها

سفرهای پيامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم
پیامبر(ص) قبل از برانگیخته شدن به رسالت فقط دو بار مسافرت کرد که هر دو به خارج از عربستان(سوریه) و به منظور تجارت صورت گرفت. مرتبه اول در ۱۲ سالگی بود که آن حضرت با عموی خود ابوطالب همراه بود و مرتبه دوم در ۲۵ سالگی صورت گرفت که پیامبر(ص) به قصد تجارت برای زنی بیوه به نام خدیجه به سفر رفت. انواع سفرهای پيامبر(ص) بدین شرح است:

  1.  سفرتجاری: پیامبر درجوانی باکمک عمویش ابوطالب به شام برای تجارت مسافرت كرد.
  2.  سفرآسمانی: معراج؛ پيش ازهجرت به مدينه در ربيع الاول سال ۱۳بعثت اتفاق افتاد. سفری که به امر خداو به همراه جبرئيل،برمرکب فضاپيمايی به نام”براق”انجام شد.
  3.  هجرت: در مکّه بت پرستان از هجرت پيامبر باخبر شدند.آن هاقرارگذاشتند۴۰نفر راتعيين کنند، تا شب هجرت به خانه پيامبر بريزند وحضرت رابه قتل رسانند. پيامبررافرشته وحی با خبر کرد. آن شب علی به جای پيامبرخوابيد.حضرت ازخانه بيرون رفت. ابتدا به غارثور و از آن جا به همراه ابوبکر به”يثرب” يا “مدينة النبي” هجرت فرمود.هجرت پيامبر،زمينة رشداسلام رافراهم آوردومبدأتاريخ اسلام شد.
  4.  سفر نظامي: ازسفرهای نظامی پیامبردرسال ۸هجرى،باحركت ۱۰هزارنظامی ازمدینه است.هدف اصلى پیامبرازاین سفر؛فتح مكه بدون خونریزى به احترام خانه خدا بود.مسلمانان باآزادسازی مکه توانستند بزرگ ترین پیروزی را نصیب خودکنندوبر پله‎های بام مكّه گام نهند.
  5.  آخرین سفر: آخرین سفر پیامبرحجّة الوداع است.پیامبردرسال۱۰هجرت ازطرف خدادر ماه ذی القعده دستور داد که درمدینه اعلان کنند که ایشان عازم خانه خداست تادرحجّ شرکت کند.
  6. سفر به قصد تبلیغ اسلام: از سفرهای دیگری که در قرآن بر آن تاکید شده است، سفر تبلیغی است. تبلیغ به معنای رسانیدن اخبار، آگاهی دادن، اندرز و بیم دادن، تبشیر و بشارت دادن است. و بی‏تردید سیر و سفر یکی از بهترین شیوه های ابلاغ پیام است. رواج و توسعة اسلام و ابلاغ دین، بیشتر از طریق سیر و سفر پیامبر(ص) و یاران آن حضرت انجام می گرفت، حتی ابلاغ برخی از پیام های الهی در سفرهای حساس و سرنوشت ساز پیامبر(ص) از جمله سفر تاریخی، عبادی و سیاسی حجة‏الوداع است. در این بزرگ عبادی- سیاسی، پیامبر(ص) امر مهم امامت و جانشینی امام علی(ع) را از جانب خداوند اعلام می‏کند. استاد شهید مرتضی مطهری در این باره می گوید:«پیامبر(ص) در ابلاغ دین مبین اسلام تحرک داشتند و همواره یاران خود را در انجام این امر الهی به سیر و سفر اعزام می فرمودند. حتی در سفر حج بین افراد قبایل می گشتند و تبلیغ می کردند. حضرت یک بار امام علی(ع)، بار دیگر معاذبن جبل را برای رساندن پیام وحی به یمن فرستادند. مصعب بن عمیر را به مدینه و گروهی را به حبشه اعزام فرمودند. آنان با وجود آزار مردمان بلکه با عشق فراوان، اسلام را در این سفرها تبلیغ می نمودند». پیامبر(ص) سفرهای زیادی داشته ‏اند چه قبل از پیامبری و چه بعد از آن. ایشان در جوانی در جنگ ‏هایی که اعراب داشته اند شرکت می کرده اند و به همین منظور نیز به سفرهای بسیاری اعزم شده اند. بعد از بعثت هم به مدینه هجرت کردند و از آنجا بارها به مکه سفر کردند. آخرین سفر ایشان سفر تبلیغی است. آن سفری که خداوند او را مأمور کرد تا به مکه بیاید و در اجتماع زائران بیت ‏الله‏‏ الحرام پیامی را ابلاغ کند که همان واقعۀ «غدیر خم» است. يَأَيهَا الرَّسولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْك مِن رَّبِّك وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْت رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُك …  [۱] پیامبر(ص) زمانی که این مأموریت را دریافت کرد، مقداری دلواپس بود. زیرا می دانست که منافقین نیز برای این سفر برنامه هایی دارند. در این سفر حداقل ۵ بار برنامۀ قتل  ایشان را طراحی کردند و هر ۵ بار با شکست روبه رو شد. هم در منا و هم در مکه هم بین مکه و غدیرخم و سرگردنه طرح‏ های بسیاری برای قتل ایشان داشته اند. ایشان خیلی دلواپس بودند که عاقبت این سفر چه خواهد شد و آیا موفق خواهند شد که این مراسم را برگزار کند یا خیر. خداوند فرمود: خداوند تو را حفظ خواهد کرد. تو پیامت را ابلاغ کن. چون بسیار مهم است. البته که خود ایشان نیز می‏دانستند که بعدها در مسئله جانشینی آشوب بسیار برپا خواهد شد ولی این کار را انجام دادند. انتقال این پیام آنقدر مهم بود که در قرآن بیان شده است که:همۀ اسلام در یک کفّه و معرفی رهبر بعد از خودت در کفّه دیگر است. اگر این معرفی را انجام ندهی گویا رسالت را انجام نداده‏ای. پیامبر اسلام در ۱۰سالی که مدینه بودند، گروه های زیادی را برای تبلیغ فرستاده اند. گروه های: ۱نفره، ۲نفره تا ۲۰نفره. این گروه مبلغ بودند که به مناطق نزدیک یا دور اعزام می شدند. سفر برای تبلیغ دین. حتی این نیز وجود داشته که گروه ۱۸نفری مبلغان را کشتند و فقط یکی از آن ها توانست جان سالم به در ببرد. با پای پیاده مسافت بسیار طولانی  را پیمود تا توانست به مدینه و نزد پیامبر برسد و گزارش کشته شدن آن ۱۷نفر را به ایشان بدهد. این از اتفاقات مهمی است که در جریان سفرهای پیامبر رخ داده است. پس از ایشان نیز هم چنان زیاد شاهد سفرهای تبلیغی هستیم.

آداب سفر از دیدگاه پیامبر(ص)
سفر به هر شکلی صورت گیرد، پیوسته مشکلاتی را نیز در پیش دارد. به ویژه آن که مسافر از خانه و میهن خود دور و از پشتوانه و حمایت خانواده محروم شده است. رفتن به سفر جاذبه‌اى است که کمتر کسى مى‌تواند در مقابل آن مقاومت کند. امّا حتى در آرام‌ترین سفر‌ها مشکلاتی در کمین ما قرار دارد. یا وقتى تحت تاثیر جاذبه‌ها یا داروهایى هستید که میزان هوشیارى و دقت را کم مى‌کنند، سفر نکنید. بلکه باید تحت نظارت بزرگسالان به سفر بروید. با توجه به شرایط مختلف سفر و مشکلات گوناگون برای مسافر در راه، سفر کردن شخص به تنهایی و بدون همراه و همسفر، سفارش نمی شود. 


کللیک کنید ...  در ادامه آدابی چند از مسافرت در دیدگاه پیامبر(ص):


برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 235
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.