• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 24 فروردین 1396
موضوع : مناسبت ها


السّلام ای زینب ای معنای عشق
السّلام ای رتبه  والای عشق

السّلام ای اسوه صبر و ثبات
السّلام ای روشنی بخش حیات

السّلام ای عزم و رای استوار
السّلام ای مرتضی را یادگار

السّلام ای رهرو راه حسین
السّلام ای جان آگاه حسین

السّلام ای زینب ای جان صبور
السّلام ای در همه غم ها شکور

ای بلند آوازه عزت مدار
ای مهین بانوی ملک افتخار

ای که نام اقدست باشد قرین
با بهار گریه شور آفرین

هر کجا نام تو آید بر زبان
اشک می جوشد به  استقبال آن ۱

ویژگی های حضرت زينب (س) ۱  و  ویژگی های حضرت زينب (س) ۲


سلام زینب
حضرت زينب (س) در حيات جدش رسول خدا (ص) متولد شد. زینب، ترکیب شده از «زين أب» به معناي؛ «زينت پدر» به اعتبار همين معني است، بعضي تعبير از آن بانوي گرامي را با «زين ابيها» در مقابل «اُم ابيها» نموده اند. ایشان از صحابيّات است. وفور صفات حسنه و اوصاف پسنديده، در حضرت زينب (س) بسیار آشکار مي‌باشد، لذا ترکیب «زين أب»، در حضرت  زينب (س) دلالت می كند بر مدح  آن  حضرت (س) که به معنای؛ درخت خوش بوي نيكو منظر هم آمده است. «زين أب» یا مأخوذ از «زَنِبَ» است از باب «فَرِح» يعني فربه شدن، به دلیل وفور صفات حسنه و نیکو، یا اوصاف پسنديده و خوب در وجود حضرت زينب (س) است که چنین آمده است.

القاب حضرت زينب
آن چه از القاب حضرت زينب (س) ذكر شده، متعدد است از جمله؛ صديقةالكبري، العصمةالصغري، وليّةالله العظمي، ناموس الكبري، الرّاضيةبالقدر والقضا، امينةالله، عالمة‌غيرمعلّمة، فهمةغيرمفهمّة، محبوبةالمصطفي،قرة عين المرتضي،نائبة‌الزّهرا، شقيقةالحسن المجتبي، شريكةالحسين سيدالشهداء، زاهدة، فاضلة، عاقلة، كاملة، عاملة، عابدة، محدثه، مخبرة موثقه، مظلومةوحيده، عقيلةالقريش، الباكيةالفصيحة والبليغةوالشّجاعة، عقيلة خدا الرّسالة، رضيعة ثدي الولاية.

اسارت دختر شاه ولایت
حضرت زينب (س) در كنار قتلگاه مي‌گفت: يا محمداه! يا محمداه! هذا الحسين بالعراء مرمل بالدماء مقطع الاعضاء. يا محمداه! و بناتك سبایا و ذريتك مقتّله تسفي عليها الصّبا! يا محمداه! يا محمداه! اين همان حسين است زير آسمان قرار گرفته و به خاك و خون آغشته و اعضايش قطعه قطعه شده است. يا محمداه! دخترانت اسير گرديده، فرزندانت كشته شده‌اند، باد صبا گرد و غبارش را بر آنان مي‌گستراند! پس همه به گريه افتادند! به طوري كه زنان صيحه زده بر صورت هاي خويش سيلي مي‌زدند. پس از آن كه اسرا را به كوفه بردند، در بیرون شهر کوفه، محلی بود و در آن جا زنی بود مستوره(پوشیده)،در خانه خویش بر سجاده نشسته در حضرت پروردگار به  راز و نیاز مشغول و از قضیه غائله کربلا و شهادت سید الشهداء بی خبر،ناگاه غوغایی عظیم و آشوبی بزرگ به  گوش او رسید.آن عفیفه در چادر عفت،بیرون تاخت و بر فراز بام آمد و نگران شد.سپاهی فوج فوج و همراه با آن ها،سرهایی نورانی بر فراز نیزه ها و گروهی اسیر و دست گیر و زن های بی معجر(روسری)داخل محمل های بی روپوش و از خجالت تماشاچیان،سر به  زیر افکنده،و در مقدم(جلو)آن ها،زنی بلند بالا و طفلی در آغوش با حالتی پریشان،بر آن طفل نگران; و آن طفل از آن زن،آب طلب می نمود و بی تابی می کرد.آن زن به  واسطه فقدان آب،از خجالت چهره زرد می کرد.آن زن از مشاهده این حال به  ملال اندر شد و با هایت بی تابی از آن زن عفیفه سؤال نمود:شما از کدام جماعت اسیران باشید؟ آن زن سر بلند کرد،فرمود:ما از اسیران آل محمّدیم و اولاد آن حضرتیم.آن زن چون بشنید،بر چهره خود طپآن چه(کف دست)زد و گفت:ای زن قد خمیده! بگو ببینم چه نام داری؟ همانا با دختر شاه ولایت شباهت داری و این سر نورانی که در مقدم سرهااست،سر که باشد؟ علیا مکرمه،سر بلند نمود و به  آن زن فرمود:از ما چه می پرسی؟ من زینب و این سر،سر شاه شهیدان،برادرم حسین باشد،آن زن پس از مکالماتی با آن مظلومه،به  تعجیل داخل خانه اندر شد.آن چه چادر و معجر و لباس در خانه داشت،آن را بیاورد و به  اسراء بداد. ۲

وفات
سال روز رحلت بانوی فصاحت و اعجاز، فروغ تابنده کوثر، تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت و عقیله بنی هاشم، زینب کبری (سلام الله علیها) تسلیت باد. در ۱۵ رجب(۶۳ ه.ق)، هم چون برادرش امام حسین (ع) در سن ۵۶ سالگی، حضرت زینب (س) درگذشت. بر اساس زمان نقل هاي تاريخي پيرامون محل دفن حضرت زينب (س)، خبر “عبيدلي اعرجي حسيني نسابه” متوفي ۲۷۷هـق به دليل نزديكي به واقعه تاريخي و دسته اول بودن سند بيشتر مورد قبول مي‌باشد. هر چند در مجهول بودن راويان اسناد وي نقلهايي[۲۵] شده است. ولي گذشته از آن، حكم عقل نيز بر آن است كه حضرت زينب (س) به سوي دشمن خود نمي‌رود. و از طرفي با ملاحظه در نقل هاي علماي مورد اعتماد از جمله “كليني”، “صدوق”، “مفيد”، “طوسي” و “علامه حلي” مشاهده مي‌شود كه ايشان متعرض مرقد مطهر حضرت زينب (س) نشده‌اند و تنها آن چه باقي مانده است شهرتي است كه در بين مردم مي‌باشد. و بر اساس اقوال سه گانه فوق شكي نيست كه زيارت قبور مشهور حضرت در شام و همچنين جامع معروف در مصر به قصد تقرب به سوي خداي سبحان و تعظيم براي اهل بيت (عليهم السّلام) مي‌باشد و در حديث است كه «نية المرء خير من عمله»[۳] : «نيت انسان بهتر از عمل او مي‌باشد»

معرفی منابع جهت مطالعه بیش تر:

  1.  ناسخ التواریخ.


  2. منتهی الآمال، شیخ عباس قمی.
  3. خصائص زینبیه از سید نور الدین جزائری.
  4. ویژگی های حضرت زينب (س) ۱  و
  5. ویژگی های حضرت زينب (س) ۲

پی نوشت:
۱  صاعد اصفهانی.
۲  خصائص زینبیه،ص ۱۹۹- ۱۹۸٫
۳  مراقد اهل بيت در شام، سيد احمد فهري ص ۷۲، به نقل از كتاب الانوار النعمانيه، ج ۱ ص ۸۲٫

منابع:

  1.  یمنا
  2. پژوهه

برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 165
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.