• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان

محبّت‌ورزی را از خودتان شروع کنید. محبّت‌ و مهربانی، دستوری و فرمایشی نیست. دست خود شماست. شما می‌توانید محبّت‌ و مهربانی خودتان را روز به روز در دل همسرتان زیاد کنید. چطوری؟ با اخلاق خوب، با رفتار مناسب، با محبّت ورزیدن به او، باوفاداری.(۱) اگر زن بخواهد شوهرش به او محبّت بورزد، باید حرکت و تلاش کند. اگر مرد بخواهد زنش او را دوست داشته باشد، باید یک تلاشی انجام بدهد. محبّت محتاج تلاش و ابتکار است.(۲) محبّت در صورتی خواهد ماند که طرفین حقوق یکدیگر و حدود خود را رعایت کنند و از آن تخطّی و تجاوز نکنند. یعنی در واقع هر کدام از این دو طرف که دو شریک هستند و با هم زندگی را بنا می‌کنند، سعی کنند که جایگاه خود را در دل و ذهن و فکر طرف مقابل، جایگاه راسخ و نافذی قرار دهند. یعنی همان نفوذ معنوی؛ همان ارتباط و پیوند قلبی زن و شوهر. حقوق اسلامی برای این است.(۳) اگر بخواهید این محبّت باقی بماند، به جای اینکه از طرف مقابلتان توقّع کنید که او مرتّب به شما محبّت کند، از دل خودتان بخواهید که تراوش محبّت او روز به روز بیشتر شود. محبّت به طور طبیعی، محبّت می‌آفریند.(۴)

عشق بازی دِگر و نفس پرستی دگر است
امروز در دنیا تعبیر بدی از محبّت می‌کنند، این عِشقی که تعبیر می‌کنند، این ها، آن محبّت واقعی نیست. این، همان حالت هیجان جنسی است که به یک شکل خاصی آن را ظاهر می‌کنند. این ممکن است در خیلی از موارد پیش بیاید، ارزشی هم ندارد. آن چیزی که با ارزش است، آن محبّت عمیق و صمیمی و خدایی و همراه با احساس مسئولیت متقابل بین دختر و پسر است که بدانند حالا بعد از این، یک واحدند و یک هدف را دنبال می‌کنند. این، آن محبّتی است که خانواده بر اساس آن شکل می‌گیرد.(۵) آن محبّت‌ها و عشق‌هایی که بر اساس مبانیِ انسانی نیست و از روی مسائل ظاهری و شهوات زودگذر است، این ها خیلی پایه و بنیادی ندارد. امّا محبّتی که بر اساس آن اصل انسانی است که خدای متعال آن را قرار داده، بخصوص اگر چنان چه با شرایطی که در همین ازدواج اسلامی رعایت شده و توصیه شده است، اگر با این ها همراه باشد، این محبّت روز به روز بیشتر می‌شود.(۶)

گام اوّل: احترام متقابل
زن و شوهر باید به یکدیگر احترام بگذارند، نه احترام ظاهری و تشریفاتی، بلکه احترامی واقعی.(۷) احترام به این معنا نیست که مثلاً همدیگر را با القاب و آداب صدا کنند. بلکه قلباً مرد نسبت به زن خود و زن نسبت به مرد خود، احساس احترام داشته باشند. احترام را در قلب خود نگهدارید، برای هم حرمت قائل باشید. این در اداره‌ زندگی مهمّ است. بین زن و شوهر، اهانت و تحقیر و تذلیل نباشد.(۸)

پانویس:

 1. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۳۰/۷/۱۳۷۶
 2. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۹/۱/۱۳۷۷
 3. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۱/۱۲/۱۳۷۷
 4. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۹/۷/۱۳۷۹
 5. خطبه‌ عقد ۱۵/۱۰/۱۳۷۹ حافظ
 6. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۲/۱/۱۳۸۰
 7. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۲/۱/۱۳۸۰
 8. خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۹/۹/۱۳۷۱

منابع:

 1. حوزه نت
 2. خانواده ایرانی
 3. معيارهاي انتخاب همسر
 4.  مجله اشارات پاییز سال ۱۳۹۲ شماره ۱۵۲ ازدواج و خانواده در سخنان مقام معظم رهبری 
 5. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای؛ خانواده و ازدواج از نگاه رهبری
 6. حاج علی اکبری، محمدجواد، ۱۳۸۴٫ مطلع عشق (گزیده ای از رهنمودهای مقام معظم رهبری به زوج های جوان). تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی. چاپ پنجم

برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 63
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.