• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان

ایّام؛ ایّام غدیر است و غدیری دیگر در راه … . خاطره سال های دور دوباره تکرار می شود و پیامبر(ص) به فرمان خدا بر سرِ چشمه غدیر ایستاده و نظاره گر امّت است؛ تا یک پارچه شوند و گِرد هم آیند و برایشان بگوید فرمان الهی را که: … ای مردم من «صراط مستقیم ام» که خداوند شما را به پیروی آن امر فرموده است، آن گاه پس از من علی و پس از او فرزندانم از نسل او. پیامبر(ص) به فرمان خدا بر سرِ چشمه غدیر ایستاده و نظاره گر امّت است؛ تا در سرزمینی به نام غدیر امام علی(ع) را جانشین و وصی بعد از خود معرفی کند. مردی که از قبیله آفتاب و از تبار باران و از سلاله نور است. مردی به بزرگی آسمان و به زیبایی ماه. او چه کسی می تواند باشد؟ او که همواره مظهر بزرگی و شجاعت هست و خواهد بود. کاش بودم و پیمان می بستم و بر سر پیمان باقی می ماندم. در این میان بهترین راه اثبات امامت او، تمسّک به قرآن و روایات می باشد و البته بدیهی است که انسان باید حقیقت جو باشد تا به توجیهات ناصواب و غیر عقلانی متوسّل نشود و چشم را به روی حقیقت نبندد. اصل غدير در قرآن و روایات(ع) است. در قرآن آیات فراوانی است، با استفاده از احادیثی که از پیامبر(ص) در شأن نزول آن ها وارد شده است، امامت امام علی(ع) را اثبات می نمایند. به آیاتی چند توجّه فرمایید:

 1. آیه تبلیغ: طبق روایات معتبر در جریان غدیر خم نازل شده و پیامبر(ص) با اعلام ولایت و جانشینی حضرت علی(ع) رسالت خود را تکمیل فرمود.[۱]
 2.  آیه ولایت: ولایت حضرت علی(ع) در کنار ولایت خدا و رسول(ص) است.[۲] و [۳]
 3. آیه اولی الامر: اطاعت از اولی الامر را به نحو مطلق واجب کرده و از این الزام مطلق به دست می آید که امام باید معصوم باشد لذا غیر از حضرت علی(ع) که از عصمت برخوردار نیست، نمی تواند امام باشد. علاوه روایاتی در ذیل این آیه به معرفی حضرت علی(ع) به عنوان امام و جانشین پیامبر(ع) پرداخته است، بیش ار اندازه است.[۴]
 4. آیه اکمال: امروز(غديرخم) دين شما را به حد كمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام كردم و اسلام را به عنوان دين براى شما پسنديدم.[۵]
 5. آیه صادقین: ای اهل ایمان، تقوا داشته و با صادقین باشید. در روایات بیان شده است که: منظور از صادقین حضرت علی(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) می باشند.[۶]


غدير از نگاه معصومين(ع)


عيد خلافت و ولايت: زياد بن محمد گويد: بر امام صادق(ع) وارد شدم و گفتم: آيا مسلمانان عيدى غير از عيد قربان و عيد فطر و جمعه دارند؟ امام(ع) فرمود: آرى، روزى كه پیامبر(ص) اميرمؤمنان(ع) را(به خلافت و ولايت) منصوب كرد.

۳- عيد بزرگ خدا: امام صادق(ع) فرمود: غديرخم عيد بزرگ خداست، خدا پيامبرى مبعوث نكرده، مگر اينكه اين روز را عيد گرفته و عظمت آن را شناخته و نام اين روز در آسمان، روز عهد و پيمان و در زمين، روز پيمان محكم و حضور همگانى است.

۴- عيد آسمانى: امام رضا(ع) فرمود: پدرم به نقل از پدرش، امام صادق(ع) نقل كرد كه فرمود: غدير در آسمان مشهورتر از زمين است.

۵- عيد بى‌‏نظير: على(ع) فرمود: امروز(عيد غدير) روز بس بزرگى است. در اين روز گشايش رسيده و منزلت(كسانى كه شايسته آن بودند) بلندى گرفت و برهان‏هاى خدا روشن شد و از مقام پاك با صراحت ‏سخن گفته شد و امروز روز كامل شدن دين و روز عهد و پيمان است.

۶- عيد پربركت: امام صادق(ع) فرمود: به خدا قسم اگر مردم فضيلت واقعى«غدير» را مى‏ شناختند، فرشتگان روزى ده‏ بار با آنان مصافحه مى‏ كردند و بخشش هاى خدا به‏ كسى‏ كه ‏آن روز را شناخته، قابل‏ شمارش نيست.

۷- عيد فروزان: امام صادق(ع) فرمود: … غديرخم در ميان روزهاى عيد فطر و قربان و جمعه همانند ماه در ميان ستارگان است.

۸- روز پيام و ولايت: پیامبر(ص)(در غدير) فرمود: اى مسلمانان! حاضران به غايبان برسانند: كسى را كه به من ايمان آورده و مرا تصديق كرده است، به ولايت على سفارش مى‏ كنم، آگاه باشيد ولايت على، ولايت من است و ولايت من، ولايت‏ خداى من است. اين عهد و پيمانى بود از طرف پروردگارم كه فرمانم داد تا به شما برسانم.

۹- روز اطعام: امام صادق(ع) فرمود: عيد غدير، روزى است كه پیامبر(ص) على(ع) را بعنوان پرچمدار براى مردم برافراشت و فضيلت او را در اين روز آشكار كرد و جانشين خود را معرفى كرد، بعد به عنوان سپاس گزارى از خداى بزرگ آن روزه را روزه گرفت و آن روز، روز روزه‏دارى و عبادت و طعام دادن و به ديدار برادران دينى رفتن است. آنروز روز كسب خشنودى خداى مهربان و به خاك ماليدن بينى شيطان است.

۱۰- روز هديه: امير المؤمنين(ع)(در خطبه روز عيد غدير) فرمود: وقتى كه به همديگر رسيديد همراه سلام، مصافحه كنيد، و در اين روز به يكديگر هديه بدهيد، اين سخنان را هر كه بود و شنيد، به آن كه نبود برساند، توانگر به سراغ مستمند برود، و قدرتمند به يارى ضعيف، پيامبر مرا به اين چيزها امر كرده است.

۱۱- روز كفالت: امير مؤمنان(ع) فرمود: … چگونه خواهد بود حال كسى كه عهده‏دار هزينه زندگى تعدادى از مردان و زنان مؤمن(در غدير) باشد، در صورتى كه من پيش خدا ضامنم كه از كفر و تنگدستى در امان باشد.

۱۲- روز سپاس و شادى: امام صادق(ع) فرمود: عيد غدير، روز عبادت و نماز و سپاس و ستايش خداست و روز سرور و شادى است به خاطر ولايت ما خاندان كه خدابر شما منت گذارد و من دوست دارم كه شما آن روز را روزه بگيريد.

۱۳- روز تبريك و تهنيت: على(ع) فرمود: بعد از پايان گردهم آيى خود(در غدير) به خانه برگرديد، خدا بر شما رحمت فرستد. به خانواده خود گشايش و توسعه دهيد، به برادران خود نيكى كنيد، خداوند را بر اين نعمت كه شما را بخشيده است، سپاس گزاريد، متحد شويد تا خدا به شما وحدت بخشد، نيكويى كنيد تا خدا دوستيتان را پايدار كند، به هم ديگر نعمت‏ خدا را تبريك بگوئيد، همان طور كه خداوند در اين روز با چندين برابر عيدهاى ديگر پاداش دادن به شما تبريك گفته، اين گونه پاداش ها جز در روز عيد غدير نخواهد بود.

۱۴-  روز تكبير: امام رضا(ع) فرمود: كسى كه در روز(غدير) مؤمنى را ديدار كند، خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد مى كند و قبرش را توسعه مى ‏دهد و هر روز ۷۰هزار فرشته قبر او را زيارت مى ‏كنند و او را به بهشت بشارت مى‏ دهند.

۱۵- روز ديدار و نيكى: امام صادق(ع) فرمود: شايسته است با نيكى كردن به ديگران و روزه و نماز و بجاآوردن صله رحم و ديدار برادران ايمانى به خدا نزديك شويد، زيرا پيامبران زمانى كه جانشينان خود را نصب مى‏كردند، چنين مى‏كردند و به آن توصيه مى ‏فرمودند.

۱۶- نماز غدير: امام صادق(ع) فرمود: كسى كه در روز عيد غدير هر ساعتى كه خواست، دو ركعت نماز بخواند و بهتر اينست كه نزديك ظهر باشد كه آن ساعتى است كه امام علی(ع) در آن ساعت در غديرخم به امامت منصوب شد،(هر كه چنين كند) همانند كسى است كه در آن روز حضور پيدا كرده است.

۱۷- روزه غدير: امام صادق(ع) فرمود: روزه غديرخم با روزه تمام عمر جهان برابر است. يعنى اگر انسانى هميشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگيرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عيد غدير است.

۱۸- روز تبريك و تبسم: امام رضا(ع) فرمود: عيد غدير روز تبريك و تهنيت است. هر يك به ديگرى تبريك بگويد، هر وقت مؤمنى برادرش را ملاقات كرد، چنين بگويد:«حمد و ستايش خدايى را كه به ما توفيق چنگ زدن به ولايت اميرمؤمنان و پيشوايان عطا كرد» آرى عيد غدير روز لبخند زدن به چهره مردم با ايمان است.

۱۹ – پيامبر و ولايت على(ع): ابو سعيد گويد: در غديرخم پیامبر(ص) دستور داد: منادى ندا دهد كه: براى نماز جمع شويد. بعد دست على(ع) را گرفت و بلند كرد و فرمود: خدايا كسى كه من مولاى اويم پس على هم مولاى اوست، خدايا دوست بدار كسى را كه على را دوست بدارد و دشمن بدار كسى را كه با على دشمنى كند.

۲۰- زندگى پيامبرگونه: پیامبر(ص) فرمود: كسى كه مى‏ خواهد زندگى و مرگش همانند من باشد و در بهشت جاودانه‏اى كه پروردگارم به من وعده كرده، ساكن شود، ولايت امام علی(ع) را انتخاب كند، زيرا او هرگز شما را از راه هدايت بيرون نبرده، به گمراهى نمى‏كشاند.

۲۱- پيامبر و امامت على(ع): جابربن عبد الله انصارى مى‏گويد: از پیامبر(ص) شنيدم كه به امام علی(ع) فرمود: اى على، تو برادر و وصى و وارث و جانشين من در ميان امت من در زمان حيات و بعد از مرگ منى. دوستدار تو دوستدار من و دشمن و كينه‏توز تو دشمن من است.

۲۲- پايه‏‌هاى اسلام: امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر ۵پايه استوار شده است: نماز، زكات، روزه، حج و ولايت و به هيچ چيز به اندازه آن چه در غدير به ولايت تاكيد شده، ندا نشده است.

۲۳- ولايت جاودانه: امام كاظم(ع) فرمود: ولايت امام على(ع) در كتاب هاى همه پيامبران ثبت‏شده است و هيچ پيامبرى مبعوث نشد، مگر با ميثاق نبوت محمد(ص) و امامت على(ع)

۲۴- ولايت و توحيد: پیامبر(ص) فرمود: ولايت امام علی(ع) ولايت ‏خداست، دوست داشتن او عبادت خداست، پيروى كردن او واجب الهى است و دوستان او دوستان خدا و دشمنان او دشمنان خدايند، جنگ با او، جنگ با خدا و صلح با او، صلح با خداى متعال است.

۲۵- روز ناله نوميدى شيطان: امام باقر(ع) از پدر بزرگوارش امام صادق(ع) نقل كرد كه فرمود: شيطان دشمن خدا چهار بار ناله كرد: روزى كه مورد لعن خدا واقع شد و روزى كه به زمين هبوط كرد و روزى كه پیامبر(ص) مبعوث شد و روز عيد غدير.

۲۶- ولايت علوى دژ توحيد: پیامبر(ص) فرمود: خداوند مى‏ فرمايد: ولايت امام علی(ع) دژ محكم من است، پس هر كس داخل قلعه من گردد، از آتش دوزخم محفوظ خواهد بود.

۲۷-  جانشين پيامبر(ص): پیامبر(ص) فرمود: اى على من شهر علمم و تو درب آن هستى، به شهر جز از راه درب آن وارد نشوند. تو پيشواى امت من و جانشين من در اين شهرى، كسى كه اطاعت تو كند سعادتمند است، و كسى كه تو را نافرمانى كند، بدبخت است، و دوستدار تو سود برده و دشمن تو زيان كرده است.

۲۸- ده هزار شاهد: امام صادق(ع) فرمود: اى حفص! شگفتا از آن چه امام علی(ع) با آن مواجه شد! او با ۱۰هزار شاهد و گواه(در غدير) نتوانست‏ حقّ خود را بگيرد، در حالى كه شخص با ۲شاهد حق خود را مى ‏گيرد.

۲۹- على(ع)، مفسر قرآن: پیامبر(ص) روز عيد غدير فرمود: على(ع) تفسير كتاب خدا، و دعوت كننده به سوى خداست، آگاه باشيد كه حلال و حرام بيش از آنست كه من معرفى و به آن ها امر و نهى كنم و بشمارم. پس دستور داشتم كه از شما عهد و پيمان بگيرم كه آن چه را در مورد امام علی(ع) و پيشوايان بعد او از طرف خداوند بزرگ آوردم، بپذيريد. اى مردم! انديشه كنيد و آيات الهى را بفهميد، در محكمات آن دقت كنيد و متشابهات آن را دنبال نكنيد. به خدا قسم هرگز كسى نداهاى قرآن را نمى‏تواند بيان كند و تفسير آن را روشن كند، جز آن كسى كه من دست او را گرفته‏ ام(و او را معرفى كردم).

۳۰-  به دنبال چه می گردیم؟ عمّار ياسر(ره) گويد: با امام علي(ع) به راهي مي ‏رفتيم، به سرزميني گذشتيم پر از مورچه؛ گفتم: اي اميرمومنان، آيا در ميان آفريدگان كسي را سراغ داري كه شمار اين مورچگان را بداند؟ فرمود: آري! اي عمّار، من مردي را مي ‏شناسم كه شمار آن ها را مي ‏داند و از شمار نر و ماده آنان آگاه است! گفتم: آن مرد كيست؟ فرمود: اي عمّار، آيا در سوره ياسين نخوانده‏ اي: وَ كُلَّ شَي‏ءٍ اَحْصَيْناهُ في اِمامٍ مُبينٍ(۷) “و هرچيزي را در امام مبين برشمرده‏ ايم”؟ گفتم: چرا، مولايم! فرمود: من همان مَردم، همان امام مبين!(۸)۳۱- گم شده: هنگامي كه امام علي(ع) به دنيا آمد و پیامبر(ص) به خانه ابي‏طالب رفت، امام علي(ع) به وجد آمد و در چهره پیامبر(ص) خنديد و گفت: “سلام بر تو اي رسول خدا”. سپس گفت: “به نام خداوند بخشاينده مهربان، به تحقيق مؤمنان رستگار شدند، آنان كه در نماز خود خشوع دارند”.(۹) پیامبر(ص) فرمود: به تحقيق به سبب تو رستگار شدند، به خدا سوگند تو امير آن هايي كه از دانش هاي خود به آن ها خوراك معنوي مي ‏دهي، و به خدا سوگند تو ره نماي آناني و آن ها به سبب تو هدايت مي‏ يابند.(۱۰)

ویژه نامه غدیر:

 1. رشد
 2. غدیرخم
 3. شعرغدیر
 4. اعمال غدیر
 5. حدیث غدیر۱
 6. حدیث غدیر۲
 7. خورشیدغدیر
 8. بركات عیدغدیر
 9. غدیرعیدی آسمانی
 10. غدیردرادبیات فارسی
 11. ۱۸ذیحجه عیدسعیدغدیرخم
 12. عیدغدیردرسیره اهل بیت(ع)
 13. عیدغدیردرسیره اهل بیت علیهم السّلام

پانویس:

 1. ای پیامبر! آن چه از جانب پروردگارت به سوىت نازل شده، ابلاغ كن و اگر نكنى پيامش را نرسانده‌اى و خدا تو را از[گزند] مردم نگاه مى‌دارد. آرى، خدا كافران را هدايت نمى‌كند.(مائده،۶۷)
 2. ولی و سرپرست شما تنها خداست و پیامبر او، و آن ها که ایمان آورده اند و نماز را به پا می دارند و در حال رکوع زکات می پردازند.(مائده،۵۵)
 3. چون طبق روایات معتبر حضرت علی(ع) در رکوع انگشترش را به سائل داد.
 4. ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر(ص) و اولی الامر از خودتان را.(نساء،۵۹)
 5.  أَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دِینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً؛ امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما[به عنوان] آیینی برگزیدم.(مائده،۳) و پژوهشی در زمینه نزول آیه اکمال 
 6. يا أَيُّها الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقوا اللّه وَ كُونُوا مَعَ الصّادقين: اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! از خدا بپرهيزيد و با صادقان باشيد.(توبه،۱۱۹) و در روایات بیان شده است که: منظور از صادقین حضرت علی(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) می باشند.(ینابیع المودة ص۱۱۵ و شواهد التنزیل ج۱ ص۲۶۲) و شوری، ۳۳ و برای آگاهی بیش تر مراجعه شود به نمایه: اهل بیت ‏علیهم السلام و آیه ‏ى مودت.
 7. إِنَّا نَحْنُ نُحْيِي الْمَوْتَىٰ وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ ۚ وَكُلَّ شَيْءٍ أَحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ؛ آرى! ماييم كه مردگان را زنده مى‌سازيم و آن چه را از پيش فرستاده‌اند، با آثار[و اعمال‌ِ]شان درج مى‌كنيم، و هر چيزى را در كارنامه‌اى روشن برشمرده‌ايم.(سوره يس،۱۲)
 8. تفسير البرهان في تفسير القرآن، هاشم الحسيني البحراني، ناشر: بنياد بعثت، دارالتفسير، محلّ نشر: قم،  ۱۴۱۷ق، ج۴، ص۷، سال چاپ: ۱۴۱۶، ISBN:9647866194، شابك: ۹۶۴-۷۸۶۶-۲۰-۸‬.
 9. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ۱ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ۲؛ به راستى كه مؤمنان رستگار شدند،۱ همانان كه در نمازشان فروتنند، ۲٫(سوره مؤمنون، ۱ و ۲)
 10. شفاء الصّدور فی شرح زیارة العاشور، علّامه  طهرانی،حاج ميرزا ابوالفضل بن ابوالقاسم. زبان: فارسی، ناشر: مرتضوی، ص ۷۶ و بحار ۳۵ – ۳۸٫

منابع:
۱ . قرآن كريم.
۲ . امالى شيخ صدوق، كتابخانه اسلاميه.
۳ . قرب الاسناد، عبد الله جعفر الحميرى، آل البيت.
۴ . مصباح المتهجد، شيخ طوسى، مؤسسة فقه الشيعه.
۵ . وسايل الشيعه، شيخ حر عاملى، مكتبة الاسلامية.
۶ . سفينة البحار، شيخ عباس قمى، اسوه.
۷ . جامع الاخبار، محمد سبزوارى، آل البيت.
۸ . بحار الانوار، علامه مجلسى، دار الكتب الاسلاميه.
۹ . حماسه غدير، محمدرضاحكيمى، مؤلف.
۱۰ . اقبال الاعمال، سيد بن طاووس مؤسسة الاعلمى.
۱۱ . اصول كافى، كلينى، دار الكتب الاسلاميه.
۱۲ . الغدير، علامه امينى دار الكتب الاسلامية، کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، تصحیح علی اکبر غفاری، طهران، دارالکتب الاسلامیة، ط الثالثة، ۱۳۸۸ق، مكارم شيرازى، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دار الكتب الإسلامية، چ۱، ۱۳۷۴ش، طباطبایی، سیدمحمدحسین، المیزان فی تفسیرالقرآن، قم، انتشارات اسلامی، ۱۴۱۷ق، حسینی میلانی، علی، نفحات الازهار فی خلاصة عبقات الانوار، قم، مرکز تحقیق و ترجمه و نشر آلاء، ۱۴۲۳ق و ویکی شیعه و اسلام کوئیست.


برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 94
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.