• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان

غدیر بزرگ ترین رخداد دوره نبوت پیامبر(ص) و مكتب آسمانی و الهی اوست. آن چه در غدیر روی داد به واقع نتیجه زحمات و رنج های 23ساله رسالت بود كه خط مشی آینده مسلمان ها را رقم زد و اتمام حجتی بود برای آن ها كه بعداز پیامبر(ص) به دنبال هدایت و سعادت بودند. برای ترسیم واقعه غدیر در اذهان می‌توان به بیان خداوند و سخنان پیامبر(ص) درباره اعلام جانشینی امام علی(ع) تامل و تدبّر بیش ترداشت:
1 . نوع خطاب خداوند:  در سوره مائده: يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ.{المائدة/67} نوع خطاب خداوند متفاوت است که در هیچ جای دیگر از فرامین الهی وجود ندارد.
2 . پراهمیّت بودن خطبه غدیر: با دسته بندی مهمّ ترین نكات سخنان پیامبر(ص) در این روز، پراهمیت بودن این بیانات در خطبه غدیر قابل مشاهده است:

شرایط زمانی و مكانی واقعه 
شرایط جغرافیایی و مكانی غدیر كه در وادی جحفه قرار داشت، به علاوه زمان این واقعه و شرایط خاصّ آن دلایلی قابل توجّه برای تبیین اهمیت ولایت پس از پیامبر(ص) است. غدیر منطقه‌ای است در میانه راه مكه و مدینه، پیامبر پس از آخرین حج خود به همراه مسلمان ها كه «حجه الوداع» نامیده شد در شرایطی خاصّ مسئله جانشینی امام علی(ع) را مطرح نمود. این واقعه در 10هجری رخ داد و پیامبر(ص) پس از دستورالهی افرادی را به مدینه و اطراف آن فرستاد تا همگان از تصمیم پیامبر(ص) براین سفر مطلع شده و خود را آماده همراهی نمایند. حضرت علی(ع) كه دراین ایام ماموریت یافته برای دعوت به اسلام و حل اختلافاتی كه بین اهل یمن پیش آمده بود به این سرزمین سفر كند، پس از اطلاع از عزم پیامبر(ص) بر سفر حج، به همراه یاران و جمعی از اهل یمن رهسپار مكه شد، بطوری كه به قولی 12هزار نفر از اهل یمن حضرت علی(ع) را دراین سفر همراهی كردند.

حركت به سوی میعادگاه 
با این كه انتظار می‌رفت پیامبر(ص) پس از حج مدتی را در مكه اقامت كنند، اما بلافاصله پس از اتمام مناسك دستور داد به مردم اعلام نمایند، چهارم ذی الحجه باید حركت كنند تا در وقت معین در «غدیرخم» حاضر باشند. براساس دستور پیامبر تمامی مسلمان ها ی كه در مراسم حج شركت كرده بودند و تعداد آن ها بالغ بر صدو بیست هزار نفر ذكر شده، برای حضور در این میعادگاه تاریخی عازم شدند. هیجدهم ذی الحجه هنگامی كه كاروان به نزدیكی منطقه غدیر خم رسید، پیامبر(ص) مسیر حركت خود را به سمت غدیر تغییر داد و فرمود: «ایها الناس، اجیبوا داعی الله، انا پیامبر» ای مردم دعوت كننده خدا را اجابت كنید كه من پیام آور خدایم. در ادامه دستور دادند همه مردم متوقف شوند و آن ها كه پیش رفته‌اند باز گردند و آن ها كه از عقب كاروان می‌آیند توقف كنند. هنگامی كه این اجتماع عظیم شكل گرفت شدت گرمای هوا به حدی بود كه مردم گوشه‌ای از لباس و عبای خود را زیرپا گذاشتند تا زمین داغ آن ها را آزرده نكند.

آغاز خطبه غدیر با حمد و ثنای الهی 
اطرافیان با جهاز شتران و دیگر مركب‌ها منبر پیامبر را آماده می‌كنند تا پیامبر(ص) در هنگام ایراد خطابه بر همه اشراف داشته باشد. فردی نیز برای آن كه كلام پیامبر(ص) به همگان برسد در میان جمعیت قرار گرفت تا بیانات را تكرار كند. حال جمعیت منتظرند تا ببینند و بشوند كه فرستاده خدا چه مطلب مهمّ ی را می‌خواهد بیان كند. پیامبر در خطابه‌ای نزدیك به یك ساعت تمام آن چه را كه برای سعادت بشریت و آینده مسلمان ها نیاز است، بیان می‌كند. این سخنان را می‌توان به چند بخش تقسیم كرد كه در ادامه می‌آید: پس از این كه پیامبر نماز را اقامه نمود بر فراز منبر ایستاد و علی(ع) را در كنار خود قرار داد، در شرایطی كه حضرت علی(ع) یك پله پایین‌تر بود و دستان پیامبر(ص) بر شانه ایشان. پیامبر(ص) سخن خود را همچون اغلب خطابه‌ها با حمد و ثنای الهی آغاز كرد. ستایش خدای را سزاست كه در یگانگی‌اش بلندمرتبه و در تنهایی‌اش به آفریدگان نزدیك است. بر همه چیز احاطه دارد و بر تمامی آفریدگان با قدرت و برهان خود چیره است...

فرمان الهی برای ابلاغ پیامی حیاتی 
سپس فرمود: ای مردم خداوند بر من چنین وحی فرموده كه «ای فرستاده ما، آن چه از سوی پروردگارت (درباره علی و خلافت او) بر تو فرود آمده بر مردم ابلاغ كن و گرنه رسالت خداوندی را به انجام نرسانده‌ای و او تو را از آسیب مردمان نگاه می‌دارد. پیامبر(ص) در ادامه فرمود: همان جبرئیل 3بار بر من فرود آمد از سوی پروردگارم كه او سلام است و به من ماموریت داد كه در این اجتماع بر هر سفید و سیاهی اعلام كنم كه: «علی ابن ابیطالب برادر من و وصی من و جانشین من در میان امت و امام پس از من است. جایگاه او نسبت به من همچون هارون به موسی است، جز این كه پیامبری پس از من نخواهد بود و او (علی«ع») صاحب اختیار شما پس از خدا و رسولش است.

استناد به ولایت در قرآن 
پیامبر(ص) در ادامه به آیه ای كه به آیه ولایت مشهور است اشاره كرد كه: پروردگارم آیه‌ای بر من نازل فرموده كه: «إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ{المائدة/55}» ولی و صاحب اختیار و سرپرست شما، خدا و پیامبر او هستند و كسانی كه ایمان آورده‌اند و نماز به پا می‌دارند و درحال ركوع زكات می‌پردازند. و این علی ابن ابیطالب است كه نماز به پا داشته و در ركوع زكات پرداخته و پیوسته خداخواه است. پیامبر ادامه می‌دهد: «من از جبرئیل درخواست كردم از خداوند سلام اجازه گرفته و مرا از این ماموریت معاف فرماید.»، این مطلب نشان از سختی این ماموریت مهمّ دارد و پیامبر كمی پرهیزگاران و فزونی منافقان و دسیسه ملامت گران و مكر مسخره كنندگان را دلیل آن می‌داند.

امامت تا رستاخیز باقی است 
در بخش دیگری از خطبه غدیر، پیامبر(ص) با بیان این كه آخرین بار است كه در این اجتماع به پا ایستاده‌ام، به ولایت امامان بعد از امام علی(ع) اشاره می‌كند و می‌فرماید: پس از من به فرمان پروردگار، علی، ولی و صاحب اختیار و امام شماست. آن گاه امامت در فرزندان من از نسل علی خواهد بود و این قانون تا برپایی رستاخیز كه خدا و رسول او را دیدار كنید، دوام دارد.

تفسیر حقیقی قرآن در دست امام علی(ع) 
خطبه غدیر این چنین از سوی پیامبر ادامه می‌یابد: ای مردم! در قرآن اندیشه كنید، ژرفی آیات آن را دریابید و بر محكماتش نظر كنید و از متشابهات آن پیروی نكنید. پس به خدا سوگند باطن و تفسیر آن را آشكار نمی‌كند مگر همین شخص كه دست و بازوی او را گرفته و بالاآورده ام.

قرآن و عترت دوثقل گران بها 
پیامبر(ص) پیش از آن كه به نقطه عطف این سخنرانی برسد در قسمتی دیگر از خطبه این گونه بیان می‌كند: «هان ای مردم! همانا علی و پاكان از فرزندانم از نسل او، یادگار گران سنگ كوچك ترند(ثقل اصغر) و قرآن یادگار گران سنگ بزرگ تر(ثقل اكبر)، هر یك از این دو از دیگری خبر می‌دهد و با آن سازگار است، این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا در حوض كوثر بر من وارد شوند.» این بخش از كلام پیامبر در جایی دیگر نیز كه به حدیث ثقلین مشهور است در واپسین روزهای زندگی پیامبر(ص) بیان شده و ایشان قرآن و عترت را لازمه سعادت مسلمان ها و انسآن ها می‌دانند و تاكید می‌كنند كه این دو از یكدیگر جدا ناشدنی هستند.

من كنت مولاه فهذا علی مولاه 
پیامبر(ص) آن گاه علی(ع) را به نزدیك تر فرا می‌خواند، هر دو بازوی او را می‌گیرد و می‌فرماید: مردم چه كسی سزاوارتر از شما به شماست؟ گفتند: خدا و پیامبر او(اشاره به آیه قرآن)، فرمود: آگاه باشید آن كه من سرپرست اویم، پس این علی هم سرپرست اوست. خداوندا دوست بدار هر آن كه سرپرستی او را بپذیرد و دشمن بدار هر آن كه او را دشمن دارد و یاری كن یار او را و تنها گذار آن را كه او را تنها بگذارد. «الا من كنت مولاه فهذا علی مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله»

كامل شدن دین خدا 
پیامبر آیه‌ای را كه به آیه اكمال شهرت دارد در این بخش از خطبه بیان می‌كند به این شكل كه: معبودا! تو خود در هنگام بر پاداشتن او و بیان ولایتش نازل فرمودی كه: «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا»(مائده3) امروز دین شما را به كمال و نعمت خود را بر شما به اتمام رساندم و اسلام را به عنوان دین شما پسندیدم.

فضایل علی و اهل بیت(ع) 
پیامبر پس از این مرحله حساس به بیان فضایل علی(ع) و ائمه(ع) می‌پردازد و بیان می‌كند كه: ای مردم! نور از سوی خداوند عز و جل در جان من، سپس در جان علی بن ابیطالب، آن گاه در نسل او تا قائم مهدی(عج) كه حق خدا و ما را می‌ستاند جا گرفته است... ای مردم! صراط مستقیم خداوند كه شما را به پیروی آن امر فرموده، من هستم و پس از من علی است و آن گاه فرزندانم از نسل او پیشوایان راه راست اند كه به درستی و راستی راهنمایند و به آن حكم و دعوت می‌كنند... دوستداران امامان آن مومنانی اند كه قرآن چنین توصیف نموده «آن ها كه ایمان آورده و باور خود را به شرك نیالوده اند در امان و در راه راست هستند» هان! یاران امامان در نهان از پروردگار خویش ترسانند و پاداش بزرگ (الهی) برای آن ها خواهد بود.

دستور به بیعت با امام علی(ع) 
پیامبر در بخش دیگری از خطبه، مردم را برای بیعت با امام علی(ع) آماده كردند و چنین اظهار داشتند: اینك شما را می‌خوانم كه پس از پایان خطبه با من و سپس با علی دست دهید تا با او بیعت كرده و به امامت او اقرار كنید. آگاه باشید من با خداوند و علی با من پیمان بسته و من اكنون از سوی خداوند برای امامت او پیمان می‌گیرم. پیامبر به آیه‌ای از قرآن اشاره می‌كند تا اهمیت مساله بیعت را تبیین كند، آن جا كه خداوند متعال می‌فرماید: «(ای پیامبر) آن ها كه با تو بیعت كردند همانا با خدا بیعت كرده اند. دست خدا بالای دست آن ها است، پس هر كس بیعت را بشكند این شكستن به ضرر خود اوست و هر كس به آن چه با خدا عهد بسته وفادار باشد خداوند به او اجر عظیمی عنایت خواهد كرد.»

بیعت گرفتن پیامبر(ص) از حاضران برای ائمه(ع) 
اینجای خطبه است كه پیامبر برای علی و امامان بعد از او از مردم بیعت لسانی می‌گیرد، این چنین كه: ای مردم شما بیش از آن هستید كه در یك زمان با یك دست من بیعت نمایید. از اینروی خداوند به من دستور داده كه با زبان از شما اقرار بگیرم و پیمان ولایت علی(ع)لی را محكم كنم و نیز بر امامان پس از او كه از نسل من و اویند. همان گونه كه اعلام كردم ذریه من از نسل اوست. پس همگان بگویید: «ما شنیدیم و اطاعت می‌كنیم و راضی هستیم و سر تسلیم فرود می‌آوریم درباره آن چه از جانب پروردگار و خودت به ما رساندی، درباره امر امامت علی، علی و امامانی كه از صلب او به دنیا می‌آیند. بر این مطلب با قلب، جان، زبان و دستانمان با تو بیعت می‌كنیم. براین عقیده زنده ایم و با آن می‌میریم و با آن محشور می‌شویم...پس برای آن ها عهد و پیمان از ما گرفته شده، از قلب هایمان و جآن هایمان و زبآن هایمان و ضمیرهایمان و دستهایمان. هركس توانست با دست بیعت می‌نماید وگرنه با زبانش اقرار می‌كند...» وقتی كلام پیامبر(ص) پایان یافت همه مردم سخن او را تكرار كردند و بدین شكل بیعت عمومی گرفته شد.

ازدحام مردم برای بیعت با علی(ع) 
تاریخ چنین می‌گوید كه: پس از اتمام خطبه، صدای مردم بلند شد كه آری، شنیدیم و طبق فرمان خدا و رسول با قلب و زبان و دستمان اطاعت می‌كنیم. بعد به سوی پیامبر(ص) و امام علی(ع) ازدحام كردند و برای بیعت سبقت می‌گرفتند و با ایشان دست می‌دادند. پیامبر برای نظم دادن به بیعت مردم، دستور دادند دو خیمه برپا شود یكی برای خود و دیگری برای علی(ع) و مردم بدین ترتیب پس از حضور در خیمه پیامبر در خیمه مخصوص علی بر او سلام می‌كردند. پیامبر(ص) دستور دادند تا ظرف آبی آوردند و پرده‌ای زدند كه نیمی از ظرف آب در یك سوی پرده و نیم دیگر آن در یك سوی دیگر قرارگرفت، تا زنان با دست خود در یك سوی آب با امام علی(ع) كه دستش را در سوی دیگر قرار داده بود بیعت كنند و به این شكل زنان نیز بیعت كردند.

دیهیم ولایت 
پیامبر(ص) در ادامه این مراسم عمامه خود را كه سحاب نام داشت به عنوان تاج افتخار بر سر علی قرار دادند. حضرت علی(ع) خود در این باره می‌فرمایند: پیامبر در روز غدیر عمامه‌ و دستاری بر سر بستند و یك طرفش را بردوشم آویختند و فرمودند: خداوند در روز بدر و حنین مرا به وسیله ملائكه‌ای كه چنین عمامه‌ای بر سر داشتند یاری كرد. دو اتفاق بزرگ دیگری كه دراین مراسم پرشكوه سه روزه رخ داد مسئله حضور جبرئیل و معجزه‌ای است كه در قضیه حارث فهری پیش آمد و این وقایع نیز بر حقیقت مسئله غدیر تاكید داشتند.(1) به عقیده علماء در تواتر غدیر جای بحث وجود ندارد. این حدیث كه بخشی از خطبه پیامبر(ص) در روز غدیر است، آن قدر از افراد مختلف نقل شده كه هرگز نمی توان احتمال داد دروغ یا تبانی دركار بوده باشد. ضمن این كه پیامبر(ص) چه قبل از این واقعه در طول سال های نبوّت و چه بعد از این رویداد مهمّ، بارها در تفسیر و تاویل و بیان شان نزول آیات قرآن و احادیث مختلف برجانشینی علی(ع) تاكید داشتند كه از آن جمله می‌توان به آیه ولایت و حدیث منزلت اشاره نمود و در حقیقت غدیر نقطه ای از زمان و مكان بود كه پیامبر به صورت عمومی بر این مسئله تصریح كرد.

معنی مولا 
كلمه «مولا» در لغت، به معنای: 1 آقا، ارباب، خواجه، سرور، صاحب، ولی 2 دوستدار 3 بنده & عبد است.(2) برخی می‌گویند كلمه «مولا» كه دراین خطبه به آن اشاره شد به معنی دوستی است، حال آن كه در جای جای خطبه می‌بینیم پیامبر با اشاره به آیات قرآن و شان نزول آن ها تاكید بر مسئله خلافت و جانشینی حضرت علی(ع) دارند و دیگر این كه بیعت گرفتن از آن جمعیت عظیم و در شرایطی كه ذكر شد، آیا می‌تواند تنها برای اثبات دوستی و محبت امام علی(ع) باشد. این بیعت نشان می دهد مسئله ای كه مطرح شد برخلافت و جانشینی پیامبر(ص) تاكید داشته و به هیچ شكل دیگری نمی توان آن را تاویل كرد. مسئله دیگری كه در این مقوله مطرح می‌باشد این است كه اگر این واقعه به خوبی سرلوحه امت مسلمان قرار می‌گرفت، اختلافاتی كه در طول تاریخ برای مسلمین پیش آمد، هرگز به وقوع نمی پیوست و وحدت اسلامی به معنای واقعی كلمه تحقق می‌یافت، زیرا پیامبر علاوه بر علی(ع) به جانشینان او تا قیامت نیز اشاره كردند، لكن اتفاقات و مسائل مختلفی جامعه اسلامی را از این موهبت عظیم الهی محروم كرد و تنها عده‌ای اندك در طول تاریخ توانستند از بركات وجودی ائمه هدی(ع) بهره مند شوند و این مسئله مسئولیت اندیشمندان را در تبیین صحیح جانشینی بعد از پیامبر(ص) دوچندان می‌كند. زیرا برخلاف ظاهر، این رخداد بزرگ تاریخ اسلام می‌تواند نقطه اتحاد مذاهب و فرقه‌های مختلف اسلامی بر حول محور ولایت باشد و تمامی مسلمان ها در یك مسیر حركت كنند و با بهره گیری از این معادن حكمت و علم و معرفت، جهانی پر از عدل و داد را رقم بزنند. شرح واقعه غدیر در كتب معتبری هم چون الاقبال سیدبن طاووس، جلد اول الغدیر علامه امینی، جلد37 بحارالانوار مجلسی و جلد نخست ترجمه احتجاح طبرسی بیان شده است.

پانویس:

  1. اولین مخالف غدیر: هنگامی که پیامبر(ص) امام علی(ع) را در روز" غدیر خم" به خلافت منصوب فرمود و درباره او گفت: من کنت مولاه فعلی مولاه" هر کس من مولی و ولی او هستم علی مولی و ولی او است" چیزی نگذشت که این مساله در بلاد و شهرها منتشر شد" نعمان بن حارث فهری" خدمت پیامبر(ص) آمد و عرض کرد تو به ما دستور دادی شهادت به یگانگی خدا و اینکه تو فرستاده او هستی دهیم ما هم شهادت دادیم، سپس دستور به جهاد و حج و روزه و نماز و زکات دادی ما همه این ها را نیز پذیرفتیم، اما با این ها راضی نشدی تا این که این جوان(اشاره به علی(ع) است) را به جانشینی خود منصوب کردی، و گفتی: من کنت مولاه فعلی مولاه، آیا این سخنی است که از ناحیه خودت یا از سوی خدااست؟! پیامبر (ص) فرمود:" قسم به خدایی که معبودی جز او نیست این از ناحیه خدا است"." نعمان" روی بر گرداند در حالی که می‏گفت اللَّهُمَّ إِنْ کانَ هذا هُوَ الْحَقَّ مِنْ عِنْدِکَ فَأَمْطِرْ عَلَیْنا حِجارَةً مِنَ السَّماءِ:" خداوندا! اگر این سخن حق است و از ناحیه تو، سنگی از آسمان بر ما بباران"! اینجا بود که سنگی از آسمان بر سرش فرود آمد و او را کشت، همین جا آیه سَأَلَ سائِلٌ بِعَذابٍ واقِعٍ لِلْکافِرینَ لَیْسَ لَهُ دافِعٌ نازل گشت".آنچه را در بالا گفتیم مضمون عبارتی است که در" مجمع البیان" از" ابو القاسم حسکانی" با سلسله سندش از" امام صادق (ع)" نقل شده است.(تفسیر نمونه، ج‏25، ص8 و مجمع البیان، ج10، ص352)
  2. آقا، ارباب، خواجه، سرور، صاحب، ولی 2 دوستدار 3 بنده & عبد. مولا: [ م َ ] (ع ص ، اِ) مولی . سرور. مخدوم . سرپرست که مورد احترام و ستایش کس یا کسان باشد. (از یادداشت مؤلف ). صاحب و خداوندگار و مالک و خواجه : بیعت کردم به سید خود و مولای خود. مولا. ( اسم ) عنوانی است که به درویشان دهند.(تاریخ بیهقی چ ادیب ص 315) معنی مولا در لغت نامه دهخدا. مولا: [ م َ ] (ع ص ، اِ) مولی. سرور. مخدوم. سرپرست که مورد احترام و ستایش کس یا کسان باشد.(از یادداشت مؤلف)

منابع:
قرآن
خطبه غدیر
الاقبال، سیدبن طاووس
الغدیر، علامه امینی، جلد 1
بحارالانوار، محمّدباقر مجلسی، جلد 37، تفسیر نمونه، جلد ‏25 و متن کامل خطبه غدیر خم با ترجمه فارسی


برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 440
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.