• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 14 دی 1394
موضوع : مناسبت ها
10 ربیع الثانی, وفات, کریمه اهل بیت, حضرت معصومه
 

یارب بحق پرده نشین دیار قم  پاکیزه گوهر صدف اعتبار قم  
روشن زنور او شده شب های تار قم  مدفون شده به امر خدا در کنار قم  

در دست اوست در همه باب اختیار قم
قم گشته از شرافت معصومه با صفا  چون روضه بهشت برین گشته پرضیا  
شاهدان بدگهش همه آورده التجا  بیشک که میرود ببهشت از ره عطا  

برنعش مجرمی که نشیند غبار قم
این گنبد رفیع که دایم منوّر است  این بارگاه دختر موسی بن جعفر است  
خاک درش چو تربت پاکش معطر است  عمق یقین بدان که علی بن جعفر است  

یارب بود بروز جزا حمله دار قم
خاک فرج که مدفن اولاد مرتضی است  اینجا حریم خواهر سلطان دین رضا است  
خاک درش بچشم خلایق چو توتیاست  شاهیکه خشت گنبد با رفعتش طلا است  

چندین حدیث گفته بوصف دیار قم
روزی که سیل سیمره از رود ناربار  آمد به شهر قم زقضایای کردگار  
دانی که کرد دفع بلا را از این دیار  معصومه بود دختر موسی تاجدار  

ذرّیه رسول خدا غمگسار قم
اولاد مرتضی علی آنشاه لوکشف  هستند چهارصد و چهل و چار از شرف  
مدفون بامر حق همه چون درّ در این صدف  فرقی مدان میان قم و کعبه و نجف  

جان می دهند اهل خرد در نثار قم
روزی که کس نبود بخلق جهان دلیل  معمار رنگ ریزی قم کرد جبرئیل  
برد از دیار قم حجر کعبه را خلیل  محکم شد از شرافت قم خانه خلیل  

بنگر به چشم عقل تو بر اعتبار قم
روزی که ظلم در همه جا باب می شود  رحم از میان خلق چو نایاب می شود  
روی زمین چو کوره سیماب می شود  ظالم بدشت قم چونمک آب می شود  

گردن کشان چه بهره برند از دیار قم
محفوظ از بلا بود این دارمؤمنین  طوفان بدور نوح نیامد در این زمین  
از لطف حق شرافت این خاکرا ببین  یکدر گشوده می شود از خلد هشتمین  

بوی بهشت می سوزد از مرغزار قم
روزی که حشر و نشر قیامت بپا شود  ایمان و کفر نیک و بد از هم جدا شود  
بهر حساب خلق چه میزان بپا شود  بر اهل قم محاسبه در قبرها شود  

در دست اوست در همه باب اختیار قم
هر جا که موج فتنه ترا در میان گرفت  طغیان نمود ظلم و تمام جهان گرفت  
فصل بهار زندگیت را خزان گرفت  باید که پند از (زکی باغبان) گرفت  

خود را کشید و رفت بقم یا جوار قم.مرحوم زکی باغبان

 

 آئینه توحید به قم می‌آید
یا خواهر خورشید به قم می‌آید
نذر نفحات فاطمی‌اش صلوات

با آمدنش عید به قم می‌آید

 

 


 

اعتبار قم

حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) بعد از پدر، در سال ۱۷۹ تحت کفالت برادرش حضرت امام رضا (علیه‌السلام) قرار گرفت و تا سال ۲۰۰ (ه.ق) یعنی ۲۱ سال تمام،در کنار برادر بزرگوارشان به مقامات عالی و کمالات علمی و عرفانی و اخلاقی دست یافت. "فاطمه"نام شريف"حضرت معصومه سلام الله علیها"است. القابشان: معصومه، اخت الرّضا و فاطمه كبرى است. پدر گراميش حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسّلام) و مادر ارجمندش نجمه خاتون مادر حضرت رضا(علیه السّلام) است. حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها اول ذى القعده سال 173هـ.ق در مدينه منوّره به دنيا آمدند و در 28سالگى در دهم(1) يا دوازدهم(2) ربيع الثانى 201هـ.ق در شهر قم از دنيا رفتند. پس از آن که مأمون عباسی در سال 200هجری ثامن الحجج(علیه السّلام) را به خراسان دعوت کرد، حضرت سلام الله علیها همراه عدّه‌ای ‌از برادران و بستگان خود پس از گذشت یک سال به انگیزه دیدار برادر، راهى ديار غربت وارد ایران شد. حضرت فاطمه معصومه روز یکشنبه 23 ربیع الاول سال 201 هجری قمری برابر با اول آبانماه 195 هجری شمسی به شهر مقدس قم وارد شدند،‌ در طول راه به شهر ساوه رسيدند، ولى از آن جا كه در آن زمان مردم ساوه از مخالفان اهل بيت (علیهم السّلام) بودند، با ماموران حكومتى همراهى نموده و با همراهان حضرت وارد نبرد و جنگ شدند. پس از این که مأموران حکومت عباسی در ساوه جلوی کاروان حضرت معصومه سلام الله علیها را گرفتند، حدود 23 نفر از آن‌ها کشته، گروهی اسیر و گروهی نیز متواری شدند. حضرت معصومه سلام الله علیها را عمال بنی‌ عباس در ساوه مسموم کردند، بنابراین آن حضرت سلام الله علیها در حال بیماری رهسپار قم شد و فرمود: مرا به شهر قم ببرید؛ زیرا از پدرم شنیدم که مى‏‌فرمود: شهر قم مرکزپیروان ماست.(3) در 23 ربیع الاول، سالروز ورود تاریخی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به طرف قم حركت نمود. بزرگان قم وقتى از اين خبر مسرت بخش مطلع شدند ،به استقبال حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها شتافتند. در حالى كه موسى بن خزرج بزرگ خاندان اشعرى زمام شتر حضرت را به دوش مى كشيد؛ ايشان در ميان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر شد. به منزل شخصى موسى بن خزرج رفت. (4)

 

 

سابقه شهر قم
از قرن اول هجری پیروان اهل بيت (علیهم السّلام) در قم فراوان بودند. از قرن اول شهر قم را سوی امامان(علیهم السّلام) به عنوان پناهگاه معرفی‌کردند که خیل عظیم دیگری هم از پیروان اهل بیت(علیهم السّلام) را، قم در خود جای داد،‌ به هر حال بعد از ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به قم و دفن پیکر مطهر آن حضرت در این دیار، علویان و سادات بیشترى به این شهر روى آوردند، توجّه خاصّ پیروان اهل بیت(علیهم السّلام) به این نقطه سبب فزونى مردمی که از پیروان اهل بیت(علیهم السّلام) بودند، گردید. علما در طول تاریخ به ‏این مکان مقدّس توجّه خاصّی نشان دادند و به این ترتیب قم با این ویژگى‌‏ها در میان شهرهای ایرا‌ن، از شهرت جهانى برخوردار شد و یکى از شهرهاى مهم جهان اسلام به شمار آمد و از همه مهم‏تر به عنوان پایگاه اصلى باشکوه‌ترین انقلاب در تاریخ جهان مطرح شد. البته قبل از اسلام قم به صورت چند قلعه‌ای بوده و زرتشتیان و یهودیان در آن سکونت داشتند که با ورود اسلام و حضور اشعری‌ها که یمنی تبار بودند این شهر گسترش یافت. با این وجود روایت‌های مؤرخان و مستشرقان درباره جایگاه مزار حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر قم هم خواندنی است، به گونه‌ای که «اوژن فلاندن‏» جهانگرد فرانسوى و دانشمندى که در زمان محمد شاه قاجار در سال‏هاى 1219 و 1221 شمسى به اتفاق هموطن هنرمند خود «پاسکال کست‏» به ایران آمده بود، چنین مى‏نگارد: «مقبره فاطمه که ایرانى‏ها «معصومه‏» مى‌‏نامند، در تمام مشرق احترامى به سزا دارد و مردم از اکناف به زیارتش مى‏‌آیند، فاطمه سلام الله علیها  نوه على(علیه السّلام) است. از پادشاهان ایران شاه عباس دوم، شاه صفى و فتحعلى شاه در قم مدفون هستند، تیمور لنگ به قم چندان لطمه نرسانده و شاید از برکت حضرت معصومه سلام الله علیهاباشد. «کارل بروگش‏» جهانگرد آلمانى نیز که اوضاع ایران را در سده نوزدهم میلادى از دید مادى خود بررسى کرده است، مى‏‌گوید: «دورنماى قم به معناى واقعى کلمه از فاصله چند میلى مى‏‌درخشد، زیرا گنبد زیارتگاه این شهر را با ورقه‏‌هایى از طلا پوشانده‌‏اند که نور آفتاب را به شکل خیره‌کننده‌‏اى منعکس مى‏‌کند، شاهان ایران علاقه زیاد دارند به اینکه گنبد بناهاى مقدس را با ورقه‏‌هاى طلا و نقره بپوشانند، طلاکارى‏‌ها و نقره‌کارى‏‌هاى زیباى ضریح مقدس واقعاً چشم را روشن مى‏‌کنند. خدمتکارانم پیوسته از شکوه و جلال گنبد و مقبره حضرت معصومه سلام الله علیها در قم سخن مى‏‌گفتند، نه فقط زندگان بلکه مردگان نیز به سوى این مزار جلب مى‏‌شوند، زیرا بسیارى از ایرانیان وصیت مى‏‌کنند که پس از مرگ در جوار این بانوى مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها دفن شوند، قم مدفن قدیسین هم هست. بنا به گفته اهالى محل، قم داراى 444 امامزاده کوچک و بزرگ است‏. با این وجود امام راحل(ره) هم به در سخنانش به این مهمّ در باره حضرت معصومه سلام الله علیها اشاره می‌کند و می‌فرمایند: «قم حرم اهل بیت است. قم مرکز علم است. قم مرکز تقواست. قم مرکز شهادت و شهامت است. از قم علم به همه جهان صادر شده است و مى‏‌شود و از قم شهادت به همه جا صادر مى‏‌شود. قم شهرى است که در آن ایمان و علم و تقوا پرورش یافته و... از زمان ائمه اطهار(علیهم السّلام) مورد توجه اسلام بوده است و از قم تقوا، شجاعت، شهامت و همه فضایل به همه‏ جا صادر مى‏‌شد و صادر خواهد شد، علمایى که در قم من ادراک کرده‏‌ام، کسانى بودند که در دنیا نمونه بودند، در علم و در تقوا و من امیدوارم که ادامه پیدا کند این علم و تقوا در شهر شما تا زمان ظهور امام زمان سلام الله علیه‏».

محل اسکان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
خانه موسی بن خزرج که در آن زمان در منتهی‌الیه سمت جنوب غربی شهر قم بوده، امروزه در محله «میدان میر» محلی به نام ستیه است که مسجد و مدرسه‌ای در اطراف آن بنا کرده‌اند و از قدیم‌الایام سینه به سینه رسیده است که این مکان جای فرود آمدن حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها  است. حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هفده روز در قم به سر برد. در اين مدت مشغول عبادت و راز و نياز با پروردگار متعال بود. واپسين روزهاى عمر پربركت خويش را با خضوع و خشوع در برابر ذات پاك الهى به پايان رساند. سرانجام بعد از هفده روز دار فاني را وداع نمود و به ديار حق شتافت. در باره علت مريضى نابه­ هنگام و مرگ زودرس حضرت گفته شده است: زنى در شهر ساوه ايشان را مسموم نمود. اين مطلب با توجّه به درگيرى دشمنان اهل بيت با همراهان حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و شهادت عده اى از آن ها در ساوه و جو نامساعد آن شهر و حركت نابه­ هنگام حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در حال مريضى به سوى شهر قم، مطلبى قابل قبول مى باشد. (5)

وفات کریمه اهل بیت حضرت فاطمه سلام الله علیها
«خدا جلال و جبروت حضرت فاطمه سلام الله علیها را به حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها عنایت فرموده است و هر کس بخواهد ثواب زیارت حضرت فاطمه سلام الله علیها را درک کند، به زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برود.» این کلام را علمای بسیاری گفته اند؛ کسی مثل امام خمینی(ره) که از همه به زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها پای بندتر بود و هر شب به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها مشرّف می شد.کسی مثل مرحوم آیت الله مرعشی نجفی(ره) که گفته بود: 60سال هر روز اولین زائر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هستم. کسی مثل ملاصدرای شیرازی(ره) که هر وقت در مسایل علمی به مشکلی بر می خورد، به قم می آمد و با زیارت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از ایشان یاری می خواست و با عنایت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، مسئله علمی برای او حل می شد و کسان بسیاری دیگر از علما ... و این تنها از فضیلت های بی شمار دختر امام، خواهر امام و عمّه امام، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است. بعد از وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها راغسل دادند و كفن نمودند. سپس در قبرستان بابلان دفن كردند. در باره ورود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به قم اگر وفات ایشان دهم ربیع الثانی باشد، 17 روز پیش از این تاریخ او وارد قم شده است.

پي نوشت ها:
1. وسيله المعصوميه،ميرزاابوطالب بيوك،ص65نقل ازنزهه الابرار. چ سنگي،تهران،کاتب احمدزنجاني،ربيع المولود1371ق،مستدرك سفينة البحارج8ص257.
2.مستدرك سفينة البحار،علي نمازي شاهرودي،ج8ص261سال چ1419ناشرمؤسسة النشرالإسلامي التابعة لجماعة المدرسين بقم المشرفة.
3. زندگى حضرت معصومه، مهدي منصوري ، ص 14. قم، کتابفروشي صحفي، 1380ق.
4. تاريخ قم،حسن بن محمدبن حسن قمى،ترجمه حسن بن على بن حسن عبد الملك قمى،ص213تحقيق سيدجلال الدين تهرانى،تهران،توس1361ش.
5. وسيله المعصوميه، ص 68؛ الحياه السّياسيه للامام الرضا عليه السّلام، جعفر مرتضى العاملى، ص 428. ناشر جامعه مدرسين قم سال 1362.

 منابع:

  1. http://www.farsnews.com/
  2. روزها و رازها، اصغر عرفان
  3. http://www.pasokhgoo.ir/node/21343
  4. گلبرگ، فروردین 1388، شماره 108، صفحه105

برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 622
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.