• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 21 بهمن 1394
موضوع : مناسبت ها

 

جُمادی‌الاَوَّل

هلال جُمادی‌الاَوَّل که در افق نمایان شود، نگاه انسان مؤمن بعد از غروب آفتاب با چهره ی کم رنگ آن جلوه دیگری می یابد. عطری از سوره «یاسین» و ذکر «صلوات» بر لب انسان مؤمن جاری شود. جُمادی‌الاَوَّل، مانند ماه های دیگر در سینه خود خاطراتی نهفته دارد. هر کدام از خاطرات نشان دهنده، برگی از صفحات قطور تاریخ است. برگ هایی که گاهی جلوه ایی از شادی و گاهی صورتی از غمّ دارند. از جلوه های شاد ماه جُمادی‌الاَوَّل عطری است که امام علی علیه السّلام فضای خانه اش را احاطه کرد. با ذکر «صلوات» عطر حضور دل انگیزی که شور و نشاط را در فضا پراکنده ساخت. این عطر در خانه امام علی علیه السّلام، آئینه شکیبایی مادر حضرت زهراء سلام الله علیها شد. عطری که همراز کودکانه برادران، امام حسن و حسین علیهما السّلام گردید. این حضور دل انگیز در پنجم جُمادی‌الاَوَّل مدینه را هم، با عطر نفس فرشتگان الهی معطّر نمود. حضورش در لب های وجود مبارک خاتم الانبیاء و المرسلین حضرت محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم تبسّمی آسمانی نشاند

 

 

جُمادی‌الاَوَّل:

ماه جُمادی‌الاَوَّل (یا ماه جمادی الاولی به عربی جمادى الأولى) پنجمین ماه از ماه‌های قمری است. دلیل نام این ماه و جمادی الثانی این است که چون در هنگام نام گذاری ماه‌‌های عربی، این دو ماه در فصل سرما و یخبندان قرار گرفتند «جمادی» (یعنی انجماد و یخبندان) نام گرفتند و یا واژه عربی جمادی به معنی زمین خشک و دِج (سفت) است و به خشک شدن زمین در این ماه تابستانی اشاره دارد.

حوادث ماه جمادی الاول
هلال ماه جمادی الاول در افق نمایان می شود و نگاه های مؤمن بعد از غروب آفتاب با چهره ی کم رنگ آن جلوه ی دیگری می یابند. عده ای عطر «یاسین و صلوات» از لبانشان جاری می شود و عده ای بی تفاوت می گذرند. این ماه نیز مثل ماه های گذشته و اینده در سینه ی خود خاطراتی را نهفته است که هرکدام نشان دهنده ی برگی از صفحات قطور تاریخ اند. برگ هایی که گاه جلوه ی شادی و گاهی صورتی از غم دارند. حوادث زیادی که در این ماه روی داده است، مهمّ ترین آن‌ها عبارت است از:

5 جمادی الاول
عطری فضای خانه ی حضرت علی علیه السّلام را احاطه کرده است؛ عطر صلوات، عطر حضور نوزادی دل انگیز که شور و نشاط دیگری به خانه خواهد آورد.زینت سلام الله علیها در خانه ی پدر، آئینه ی شکیبایی مادر و هم راز کودکانه های برادر. برادری همچون حسن علیه السّلام، همچون حسین علیه السّلام، حسین.آسمان مدینه را عطر نفس فرشتگان فرا گرفته است و وجود مبارک خاتم انبیاء، باز هم همان تبسّم آسمانی خویش را به لب دارد.زینب سلام الله علیها نخستین دختر خانه ی علی علیه السّلام است. دختر، همان مخلوق زیبایی که تا قبل از ظهور آفتاب محمدی صلّی الله علیه و آله و سلّم، وجودش نحس تصور می شد و امروز با حضور زهرای مرضیه سلام الله علیها و نوزاد نورانی اش، نام تمام دختران، متبرک به عطر نجابت شده است.این دختر؛ مادر صبر است، زینب است. زینبی که تمام غم های عالم در نگاهش حقیرند و عظمت کلامش حتی داغ های تلخ و غریبانه ی شهادت را شیرین نشان می دهد. تمام سختی های کربلا برایش شیرین و تمام تصاویر غمناک عاشورا برایش زیباست. زیبا مثل کلمه ی«ما رایت الاّ جمیلا». زینبی که پله های سنگی کاخ ها از شکوه گام هایش لرزان و ستون دارالاماره ها از صولت حیدری اش ترسانند.زینبی که مدرّس زیباترین ایثار در حضور برادر است. آنگاه که حتی برای دیدن جسم خونین پسر از خیمه بیرون نمی اید تا مبادا داغ فرزند، عنان صبر از او در مقابل مولایش بگیرد.زینب، زینبی که عقیله ی بنی هاشم است، راوی احادیث حضرت رسول صلّی الله علیه و آله و سلّم و امیرالمؤمنین علی علیه السّلام، راوی احادیث آسمانی حضرت زهرا سلام الله علیها، راوی تمام زخم های عاشورایی.زینب، زینبی که امام حسین علیه السّلام، هنگام دیدار ایشان از جا برمی خاست و احترامش می کرد.زینب، بانوی در نهایت فصاحت و بلاغت، وقار و زهد و عفاف، مناعت طبع و شهامت،... در برابر سیل مصیبت ها همچون سدّی استوار، و در برابر طوفان سختی ها همچون کوه، پابرجا. کاروانی که حضرت زینب سلام الله علیها به مدد حضرت سجاد علیه السّلام در مسیر کوفه و شام هدایت کرد، تاریخ را تغییر داد. در حقیقت کاروان تاریخ بشری را هدایت فرمود.

13 جمادی الاول
آغاز دهه ي اوّل فاطميّه، کم کم به شب 13 جمادی الاول که نزدیک شویم و از رفتار غروب مشخص است که غمی بس سترگ در سینه دارد! غمی که با تلنگر هر مرثیه اش، دیدگان عرش به گریه می افتد. تنها 75 روز از خاموشی آفتاب دین حضرت خیرالمرسلین صلّی الله علیه و آله و سلّم گذشته است. پیراهن سیاه طوبی که هنوز غبار غم به دامان دارد، باید داغ دیگری را به مرثیه بنشیند، این بار دیگر چلچراغ خانه ی اهل کساء خاموش شده است. این بار دیگر این مصیبت را تا قیامت باید نالید. چه نابه هنگام است شهادتت، دخت رسول الله صلّی الله علیه و آله و سلّم! یا زهرا سلام الله علیها!... حادثه عظیم شهادت بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سال 11 قمری روی داد.

15 جمادی الاول
آن گاه نوبت پانزدهم جمادی الاول می رسد و «نقل قولی» از ولادت سیدالسّاجدین و امام عابدین علیهماالسّلام، سیّدی از سلاله ی پاکان که عطر نام مبارکش را می توان از تربت خونین کربلا استشمام کرد. عطری که غربت همیشگی «بقیع»، سحرگاهان آن را در سراسر عالم می پراکند. امام بزرگواری که در«صحیفه ی سجادیه»اش زیباترین ارتباط بشر با خداوند را ترسیم کرده است، امامی که وقار سجده هایش سبب حیرت خاکیان بود و سرور افلاکیان.
 
جنگ جَمَل
سال 36 قمری بین حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السّلام و عایشه و طلحه و زبیر جنگ جَمَل رخ داد که در نهایت به شکست سپاه جمل منتهی گشت. جنگ جَمَل روز پنجشنبه نیمه جمادی‌ الاولی سال ۳۶ق در مکان خریبه از نواحی بصره بود. علّت جنگ؛ گروهی از مسلمانان که به دلیل شکستن بیعت با امام علی علیه‌السّلام، ناکثین (یعنی پیمان‌شكنان) نامیده شدند ـ به جنگ با وی برخاستند. عده شهدای سپاه امام را از ۴۰۰ تا ۵۰۰۰ تن نوشته‌اند. جنگ جَمَل، جنگ گروهی به رهبری عایشه همسر پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم، و طلحه و زبیر علیه خلیفه وقت مسلمانان، امام علی  علیه‌السّلام. این جنگ در سال ۳۶ قمری و در اطراف بصره رخ داد. عایشه و همراهانش این جنگ را به بهانه خون‌خواهی عثمان خلیفه سوم به راه انداختند. عایشه در این نبرد حضور داشت و بر شتری سرخ‌موی سوار بود و علت نامگذاری این جنگ به جمل (شتر نر) همین است. این جنگ که نخستین جنگ داخلی مسلمانان محسوب می‌شود با پیروزی سپاه امام علی و کشته شدن طلحه و زبیر و بازداشت عایشه و فرستادن او به مدینه به اتمام رسید. از آنجا که سران سپاه جمل با امام علی به عنوان خلیفه بیعت کرده و سپس بیعت خود را شکسته و وارد جنگ شده بودند، به ناکثین (بیعت شکنان) معروف شدند و این جنگ نیز جنگ با ناکثین نامیده شد. جنگ جَمَل باعث انتقال مرکزیت خلافت مسلمین از مدینه به کوفه در عراق شد و به علت بروز درگیری بین چند تن از صحابه و شخص خلیفه، زمینه‌ای برای ظهور برخی نظریه‌های جدید کلامی و فقهی میان مذاهب اسلامی در باب سیاست گشت. تاریخ این حوادث را 15، ۲۴ و یا ۲۵ ماه جمادی الاول سال ۳۶ هجری نوشته‌اند.

از دیگر رویدادهای این ماه می‌‌توان به سوزاندن محمد بن ابی‌بکر، استاندار علوی مصر توسط دژخیمان معاویه اشاره کرد که در سال 38 قمری اتفاق افتاد. دیگر به پایان«جمادی الاول» نزدیک می شویم و آغاز رخ نمایاندن هلال«جمادی الثانی».

اعمال ماه جمادی الاول
برای ماه جمادی الاول 1437 در باب دهم(1) در مورد ماه جمادى الاول آمده است:

روز اول:
در اين روز بخواند دعايى را كه سيّد بن طاووس(2) در اقبال ذكر كرده: اللّهم انت الله...

روز دهم:
در اين روز در سال 36 (سى و شش) جنگ جمل واقع شد و زيد بن صوحان و برادرش شهيد شدند و طلحه را مروان و زبير را ابن جرموز به قتل رسانيد.

روز سيزدهم:
اول ايام فاطميه است.

روز چهاردهم:
علامه مجلسى رحمه الله در زادالمعاد فرموده: كه كلينى به سند صحيح از حضرت امام صادق علیه‌السّلام روايت كرده است كه: حضرت فاطمه صلوات الله عليها هفتاد و پنج روز بعد از حضرت رسالت صلى الله عليه و آله زنده بود، پس بنابر مشهور كه وفات حضرت رسول صلى الله عليه و آله در بيست و هشتم ماه صفر بوده، وفات حضرت فاطمه عليهاالسّّلام بايد در سيزدهم يا در چهاردهم يا پانزدهم ماه جمادى الاولى باشد. پس زيارت آن حضرت در اين ايام مناسب است خصوصا در چهاردهم كه ظاهرتر است و احقر وفات آن بانو را در سوم جمادى الاخر ذكر مى‌نمايم، انشاءالله.

روز پانزدهم:
در اين روز در سال 36 (سى و ششم) فتح بصره شد و نزول نصر، شد براى امیرالمومنین عليه‌السّلام در جنگ جمل و در همين روز بعينه ولادت با سعادت حضرت على بن الحسين عليه‌السّلام واقع شده، والده ماجده آن حضرت معظمه، شهربانو بود. او دختر يزدگرد پادشاه عجم است كه در ايام ولادت آن حضرت از دنيا رحلت كرد و حضرت على بن الحسين عليه‌السّلام را ابن الخيرتين مى‌گفتند به سبب حديثى كه از رسول خدا صلى الله عليه و آله مروى است كه فرموده است: «ان لله فى عباده خيرتين فخيرته من العرب قريش و من العجم فارس».

 

برای مطالعه بیش تر رجوع کنید به:
وقایع الایام شیخ عباس قمی، ماه جمادی الاول: فیض العلّام فی عمل الشّهور و وقایع الایّام، قمّی، عبّاس، 1254-1319، به کوشش صادق برزگر ناشر: قم: [صبح پیروزی]، 1385.

 

پانوشت:

 1. مفاتيح الجنان، فصل دهم، در اعمال ماه جمادي الأوّل.
 2. سیّد رضی الدین علی بن موسی، معروف به سیّد بن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد عليهماالسّّلام، روز 15محرّم سال 589 هجرى در شهر حله به دنيا آمد. وی از بزرگ ترین علمای ربّانی در قرن هفتم بود. سیّد بن طاووس آثار بسیاری(حدود 50 تأليف) دارد که موضوع غالب آن ها ادعیه و زیارات است. شهرت اصلى او در زهد و تقوى و عرفان اوست. در سال 664 هجرى در سن 75 سالگى و در شهر بغداد وفات نمود. بدن شريفش را به نجف اشرف منتقل نموده و در حرم اميرالمؤمنين عليه السّّلام به خاك سپردند.

منابع:

 1. دانشنامه‌ی اسلامی
 2. http://fa.wikishia.net
 3. مرکز تقویم، تقویم سال 1437 هجری قمری.
 4. بحارالانوار، ج107، ص63 و 64 و  ج1، ص205.
 5. مفاتيح الجنان، فصل دهم، در اعمال ماه جمادي الأوّل.
 6. خیمه، خرداد و تیر 1385، شماره 23، تقویم روزهای همیشه، روزنگار ماه های جمادی
 7. قمی، شیخ عباس، الفوائد الرّضویة فی أحوال علماء المذهب الجعفریة، ترجمه و تحقیق ناصر باقری بیدهندی، قم، نشر بوستان کتاب، 1385شمسی، ج1، ص542. برگرفته از «http://wiki.ahlolbait.com/index.php?title=ماه_جمادی_الاول&oldid=19619»

برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 429
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.