• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
رمضان الکریم، ماه برکت و رحمت، ماه دعا و نیایش، ماه آمرزش و بخشش در شب‌های قدر و با ارزش
شب زنده داری، استغفار، دعا و نیایش به درگاه الهی از ویژگی های ماه مبارک رمضان است، روح و روان را با عبادت صیقل می دهد و انسان در این ماه رسم بندگی را به جای می آورد.
رمضان ماه بیداری و هوشیاری در برابر هجوم و وسوسه شیطان است ، مهر پاکی بر دل ها می نشاند و همه را به سوی خدا می خواند.
ماه خدا، گناه  روزهای غفلت را می شوید ، کینه ها را از دل برمی دارد و عشق به خوبی ها را در وجود انسان می رویاند.
رحمت خداوند در ماه مبارک رمضان افضل است ، زیرا انسان به داشته هایش پی می برد و دلش سفره حق می شود.
در این ماه، دل انسان در ضیافت الهی شکوفه امید می دهد و نور حق نشاط جاودانه می شود و یاس و ناامیدی به کرانه های دور می رود.
انسان با نماز و عبادت دم ساز حق می شود و در درگاه الهی سخن می راند، دل مخلوق در فرش خالق می نشیند و درمدحش سودای عشق می خواند.
عشق به خدا در دل مومن موج می زند و انسانیت از پس گذشته های غفلت پدیدار می شود، روح متعالی، انسان را به عرش اعلا می خواند و او را رستگار می کند.
ماه رمضان مهجوریت قرآن را می زداید،  کتاب آسمانی را به تاقچه دل می آورد، دل های غبار گرفته را با غبار تاقچه ها پاک می کند.
ماه نزول رحمت، زمان توبه و استغفار به درگاه پرودگار است و نشانه های دینداری را در انسان پدیدار می کند.
**  رمضان، ماه صبر، همدردی، مسابقه
 ماه مبارک رمضان، ماه صبر ، همدردی و مسابقه می نامند، صبر در برابر گرسنگی ، تشنگی وخستگی و کم خوابی.
ماه همدردی با فقیرو مسکین است و انسان رنج های فقرا و مساکین را در این ماه تجربه می کند وبخشی از ثروتش را به تقسیم می گذارد.
فقرا و مساکین طعم روزهای خوش می چشند،  شریک داشته های مادی مومنان می شوند و انسانیت را در بخشش و دست های مهربان می یابند، فقیر و غنی کنار سفره های یکسان می نشینند و شکر نعمت های خداوند را  به جای می آورند.  
ماه مبارک رمضان ، ماه مسابقه می دانند از آن جهت که مومنان برای قرب الهی از یکدیگر سبقت می گیرند و به سوی فلاح و رستگاری می شتابند.
چشمانشان بر روی گناه می بندند، به عمل نیکو متمسک می شوند، انبیاء و اوصیای الهی  را واسطه قرار می دهند،
شیطان را به آتش خود می رانند و روح خود را با قرائت قرآن ، دعا و نیایش به آسمان پاکی ها گره می زنند.
** روایات دینی و نبوی در وصف ماه مبارک رمضان
رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند: 'نگویید رمضان چون رمضان یکی از نام‌های خدای تعالی است، بلکه بگویید ماه رمضان.
برخی از نام‌های این ماه مبارک اشاره به عظمتی دارد که خداوند متعال برای این ماه قرار داده است که از آن جمله می توان به ماه خدا، ماه میهمانی خدا، ماه نزول قرآن، ماه برکت، ماه رحمت، ماه آمرزش اشاره کرد.
برخی از نام های ماه مبارک رمضان به وضعیت اخلاقی مومنان دارد که سبب ارتقای وجودی و تعالی معنوی آنان می‌شود مانند ماه پاک کننده، خالص سازی، صبر، توبه، بازگشت، استغفار، اطاعت، مسابقه است.
از دیگر نام های  ماه مبارک رمضان نیز به وظایف عبادی بزرگی که مومنان در کنار روزه این ماه باید به  تلاوت قرآن، نماز، دعا، عبادت بپردازند.
برخی از اسامی ماه مبارک رمضان به وظایف مومنان نسبت به دیگران  مانند ماه مسلمانی، مساوات، همدردی و بهار فقیرانه اشاره می کند.
** اهمیت ماه رمضان
این ماه اهمیت خاصی نسبت به دیگر ماه‌های سال دارد و تنها ماهی است که نام آن در قرآن کریم آمده است.
ماه رمضان زمانی است برای راهنمایی مردم، بیان راه، روش هدایت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است پس هر کس که این ماه را دریابد باید در آن روزه بگیرد و هر کسی بیمار و یا در سفر باشد باید به همان تعداد از روزهای دیگر را روزه بگیرد.
حضرت علی (ع) در خطبه خود در اولین روز از ماه مبارک رمضان فرمودند:' ای مردم، این ماه، ماهی است که خداوند بر ماه‌های دیگر برتری داده است همچون برتری ما خاندان اهل بیت (ع) بر دیگر مردم و ماهی است که درهای آسمان و درهای رحمت در آن گشوده شده و درهای دوزخ در آن بسته می‌شوند. این ماه شما همچون ماه‌های دیگر نیست، روزهایش برترین روزها و شب‌هایش برترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعت‌ها است.'
*** سه ویژگی ماه مبارک رمضان
این ماه ، ماه خدا، ماه میهمانی خدا  و ماه آغاز سال است
با آنکه تمام روزها و ماه‌ها، ماه خدا است و او مالک مطلق زمین، زمان، اوقات و احوال است اما خود آن مالک و قادر متعال بعضی روزها را همراه با لطف خاص برای بندگانش قرار داده است که در کلام اولیای دین از آنها به عنوان 'ایام‌الله' تعبیر شده است.
اگر ماه مبارک رمضان ماه خداست همه‌ی کسانی که به خدا اعتقاد دارند و با قصد اطاعت فرامین الهی وارد این ماه می‌شوند میهمانان خدا هستند که دعوت الهی را برای روزه گرفتن و دوری از گناهان و توجه بیشتر به بندگی حق اجابت کرده و با قبول دعوت الهی بر سر سفره گسترده‌ی رحمت حق نشسته‌اند و از غذاهای معنوی و ضیافت الهی بهره می‌برند.
*** برکات ماه مبارک رمضان
آمرزش گناهان از سوی خدای متعال، آزادی از آتش دوزخ، رحمت، اجابت دعا، به بند کشیده شدن شیطان، از جمله برکات ماه مبارک رمضان است.
رسول خدا (ص) در حدیثی می‌فرمایند:  'چون شب اول ماه رمضان می‌شود خداوند از آفریدگان هر که را بخواهد می‌آمرزد و چون شب بعد فرا رسد دو برابر آنان را می‌آمرزد، شب بعد  نیز  دو برابر همه‌ی آنانی که آمرزیده و آزاد کرده است می‌آمرزد تا در آخرین شب ماه رمضان دو برابر آنچه در هر شب آزاد کرده است از آتش آزاد می‌کند.'
امام رضا (ع) می‌فرمایند:  ماه رمضان، ماه برکت، رحمت، آمرزش، توبه و بازگشت به سوی خداست پس آنکه در این ماه آمرزیده نشود پس کدام ماه آمرزیده می‌شود؟
*** اعمال ماه مبارک رمضان
در مورد اعمال ماه مبارک رمضان در مفاتیح الجنان اعمال زیادی ذکر شده است  چون روزه از واجبات است و وسیله‌ای برای تربیت روح و روان انسان است.
روزه مختص بدن نیست بلکه روزه زبان، چشم، نفس، قلب، روح و سر نیز ضروری می‌باشد.
روزه زبان یعنی محافظت و نگهداری زبان از دروغ و غیبت و تهمت و امثال این‌ها و وزه چشم شامل  خودداری نمودن چشم از نگاه کردن به مناظر ممنوعه و حرام می شود.
روزه گوش نیز خودداری کردن از شنیدن سخنان لغو و بیهوده و غیبت و  روزه نفس  هم ترک آرزوها و آمال دنیوی و ترک شهوات نفسانی است.
روزه قلب هم  تخلیه قلب از محبت دنیا و زینت‌های آن و روزه روح  یعنی تخلیه آن از آرزوی نعمت‌های اخروی می شود.
روزه سر هم شامل قطع نمودن از غیرخدا و باز داشتن روح و روان از غیر او می شود.
پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: «روزه سپری در برابر آتش است ،  روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن‌ها روزه‌داری است.»
در احادیث آمده است که ماه رمضان بهار قرآن است. امام صادق(ع) می‌فرمایند: «با قرآن به استقبال قرآن بروید. ضمن اینکه ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر است با یک ختم قرآن در ماه‌های دیگر.»
ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. روایت شده که امام زین‌العابدین(ع) در این ماه جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی‌گشود.
خواندن ادعیه مخصوص ماه مبارک رمضان که در هر روز و برای تعقیبات نماز وارد شد. مثل دعای یا علی یا عظیم... و دعای اللهم ادخل علی... و دعای افتتاح و دعای سحر و دعای افطار و... را در این ماه مبارک در برنامه روزانه امان بگنجانیم تا بهره ببریم.
غسل کردن ،خواندن نمازهای مخصوص ماه مبارک رمضان،افطار و سحر کردن ، نیکی در حق مومنان کردن از جمله دیگر اعمال ماه مبارک رمضان است.

برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 1 081
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.