• Site Rules
 • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 18 فروردین 1395
موضوع : مناسبت ها

فرمول, ساده, چکاپ, شخصیبهداشت زیر بنای فعالیّت های اقتصادی و پیشرفت های اجتماعی یک ملّت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی می باشد و جامعه سالم و تندرست می تواند از منافع خود دفاع، و حقوق خود را کسب کند. بهداشت عبارت است ازعلم و هنر پیش گیری از بیماری ها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح سلامت و توانایی بشر که اگر تک تک افراد جامعه سالم باشند، می توان در مجموع، یک جامعه سالم و توانا به وجود آورد. بهداشت در قانون اساسی کشورمان نیز قرار گرفته است و در اصول سوم، بیست و نهم و چهل و سوم قانون اساسی بر ضرورت تأمین بهداشت و فراهم نمودن امکانات بهداشتی و درمان بیماری ها، و گسترش خدمات درمانی تأکید شده است. مسائل بهداشتی وسیع و گسترده است و با توجّه به پیشرفت سریع علم، هر روز نکات بهداشتی ریزتر و دقیق تر و اهداف بهداشتی، گسترده تر می شوند. استاد شهید مطهری درباره آموزه های بهداشتی اسلام، چنین می فرمایند: «نظر به این که اسلام هیچ دستور گزافی نمی دهد، اموری را که اسلام سنّت کرده است، باید به صورت یک اصل حفظ کنیم، اسلام برای غذا خوردن آدابی ذکر کرده است.

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد//وجود نازکت آزرده گزند مباد

 

 

کنفرانس بین المللی بهداشت: سازمان بهداشت جهانی که در شهر ژنو پایتخت سویس قرار دارد از موسسات وابسته به سازمان ملل است. در کنفرانس سانفرانسیسکو در سال 1946 تصمیم به تشکیل یک کنفرانس بین المللی بهداشت گرفته شد که اساسنامه آن در هفتم آوریل سال 1948، در نیویورک تنظیم و تصویب شد و اولین انجمن بهداشت جهانی اقدام به انتخاب روزی از سال به نام " روز جهانی بهداشت " نمود. در ژوئن همان سال اولین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان 61 کشور جهان تشکیل شد. از سال 1950، 7 آوریل ( 7 April ) هر سال، با نام روز جهانی بهداشت در سراسر دنیا جشن گرفته می‌ شود. هفتم آوریل، روز جهانی بهداشت و همچنین سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت است
رسالت روز جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) آن را در رأس اولویت های بهداشتی سال قرار داده است. این روز به عنوان نقطه شروع اجرای برنامه های بهداشتی بلند مدتی است که می بایست مدت ها قبل از 7 آوریل، فعالیت های آن انجام شده و منابع آن فراهم گردد. هدف این سازمان، فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای کلیه انسان های روی زمین است، به دنبال این هدف، سازمان، برنامه های زیادی را به مرحله اجرا می گذارد تا زمینه مساعدت کشور ها را برای تقویت بهداشت عمومی خود فراهم کند. از موانع بزرگ در بهبود وضع بهداشت در دنیا کمبود اشخاص متخصص می باشد. سازمان بهداشت جهانی برای رفع این مشکل، دوره های مطالعاتی و کارآموزی و تعلیم و تکمیلی در سرتاسر جهان تشکیل داده است. بیش ترین توجّه سازمان مداوای تب های مناطق حارّه، سل، جذام، وبا، طاعون، آبله، بهداشت مادران و کودکان و تغذیه متمرکز می باشد و از جمله برنامه های عمده آن ریشه کنی مالاریا و آبله است. ایران در 23 نوامبر 1946، به عضویت این سازمان درآمد و همه ساله در اجلاس سالیانه آن و در کمیته منطقه ای در گروه مدیترانه شرقی شرکت داشته است. بهداشت در واقع زیر بنای فعالیت های اقتصادی و پیشرفت های اجتماعی یک ملت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی می باشد و جامعه سالم و تندرست می تواند از منافع خود دفاع، و حقوق خود را کسب کند. بهداشت عبارت است از علم و هنر پیشگیری از بیماری ها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح سلامت و توانایی بشر که اگر تک تک افراد جامعه سالم باشند، می توان در مجموع، یک جامعه سالم و توانا به وجود آورد. در قانون اساسی بر مسأله بهداشت تاکید زیادی شده است. در اصول سوم، بیست و نهم و چهل و سوم قانون اساسی بر ضرورت تأمین بهداشت و فراهم نمودن امکانات بهداشتی و درمان بیماری ها، و گسترش خدمات درمانی تأکید شده است. از جمله ویژگی های فطری تمامی موجودات جهان غریزه پاکیزگی و میل به نظافت می باشد و انسان نیز به عنوان اشرف مخلوقات به طور ذاتی به سلامتی و تامین تندرستی خود علاقه مند است. دین مبین اسلام، اهمیت زیادی برای انسان ها قائل است و با وضع قوانین بهداشتی، نسبت به حفظ سلامت افراد، برنامه ریزی کرده است. ناگفته نماند که تندرستی فقط سلامت جسم نیست و سلامت روح و روان افراد و سلامت جامعه نیز اهمیت زیادی دارد و هر کدام از اینها بر یکدیگر تاثیر متقابل دارند. اسلام نیز تاکید فراوان بر خود سازی افراد جهت سلامت جامعه کرده و خط مشی زندگی را برای انسان ها ترسیم نموده است.همان طور که اشاره شد بخش عمده ای از ایجاد بهداشت به هنر پیشگیری از بیماریها اشاره می کند، که در این رابطه حوزه هنری می تواند با استفاده از امکانات پیشرفته کنونی در رابطه با تبلیغات،مانند استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی، پنل های عمومی،استفاده از پوسترها و تصاویر بهداشتی در این مهم کمک کرده و نقش سازنده ای برای ایجاد جامعه ای سالم داشته باشد. به طور خلاصه اهداف بهداشتی را می توان به صورت زیر بیان کرد:

1- سالم سازی محیط زیست.
2- کنترل بیماری های واگیردار.
3- آموزش بهداشت عمومی.
4- ایجاد خدمات پزشکی و پرستاری برای تشخیص و درمان بیماری ها.
5- ایجاد و توسعه، یک سیستم اجتماعی که در آن هر فرد از وسایل و امکانات لازم برای سالم ماندن برخوردار باشد تا افراد از حق مسلم خود یعنی سلامت و زندگی طولانی بهره مند و در مواقع بیماری بتوانند از آن خدمات بهره مند شوند.

در ایران روز 18 فروردین روز سلامت و 24-17فروردین، هفته سلامت نام گذاری شده است.
عناوین روزهای هفته سلامت:

 • سلامت و همکاری های بین بخشی؛
 • سلامت و تغییرات آب و هوایی؛
 • سلامت، تغذیه و گروه های در معرض خطر؛
 • سلامت و فّنآوری های نوین؛
 • سلامت و پزشک خانواده؛
 • سلامت و جامعه عاری از دخانیات؛
 • سلامت و تحرک جسمانی.

 World Health Day 2016: Diabetes

7 April 2016 - World Health Day

شعار روز جهانی بهداشت: قند و دیابت
هرساله این سازمان يك مشكل جهانی را به عنوان موضوع اين روز انتخاب و توجه جهانيان را به اين موضوع مهم جلب مي‌نمايد. موضوع تعيين شده برای سال 2016- 1395 «دیابت» می باشد. موضوع روز جهانی بهداشت 2016، دیابت یک بیماری غیر مسری است که به طور مستقیم  بر روی زندگی میلیون ها نفر، به طور عمده در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط.تاثیر می گذارد. در حال حاضر دیابت از شایع ترین بیماری ها در جهان است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. دیابت یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است.  در بیماری دیابت به علت ترشح ناکافی انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن به حساب می آید، میزان قند خون از حد طبیعی خارج می شود. این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیش گیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم.

در سال 1948 میلادی، در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین شد. رسالت روز جهانی بهداشت، بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را در رأس اولویت های بهداشتی سال قرار داده است. هدف این سازمان، فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای کلیه انسان های روی زمین است، به دنبال این هدف، سازمان، برنامه های زیادی را به مرحله اجرا می گذارد تا زمینه مساعدت کشور ها را برای تقویت بهداشت عمومی خود فراهم کند. از موانع بزرگ در بهبود وضع بهداشت در دنیا کمبود اشخاص متخصص می باشد. سازمان بهداشت جهانی برای رفع این مشکل، دوره های مطالعاتی و کارآموزی و تعلیم و تکمیلی در سرتاسر جهان تشکیل داده است. از سال 1948 میلادی به بعد، همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی سلامت شناخته می‏شود. گفته می‏شود که نام‏گذاری این روز توسط دکتر محمد حسین حافظی، رئیس هیات نمایندگی ایران در کنفرانس نیویورک، به صورت پیش نهادی در 12 آگوست 1946 صورت گرفته است.

بهداشت چیست؟
بهداشت در واقع زیر بنای فعالیّت های اقتصادی و پیشرفت های اجتماعی یک ملّت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی می باشد و جامعه سالم و تندرست می تواند از منافع خود دفاع، و حقوق خود را کسب کند. بهداشت عبارت است ازعلم وهنر پیش گیری از بیماریها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سطح سلامت و توانایی بشر که اگر تک تک افراد جامعه سالم باشند، می توان در مجموع، یک جامعه سالم و توانا به وجود آورد. بهداشت در قانون اساسی کشورمان نیز قرار گرفته است و در اصول سوم، بیست و نهم و چهل و سوم قانون اساسی بر ضرورت تأمین بهداشت و فراهم نمودن امکانات بهداشتی و درمان بیماریها، و گسترش خدمات درمانی تأکید شده است.

اهداف بهداشتی
مسائل بهداشتی وسیع و گسترده است و با توجّه به پیشرفت سریع علم، هر روز نکات بهداشتی ریزتر و دقیق تر و اهداف بهداشتی، گسترده تر می شوند. به طور خلاصه اهداف بهداشتی را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • 1- سالم سازی محیط زیست.
 • 2- کنترل بیماری های واگیردار.
 • 3- آموزش بهداشت عمومی.
 • 4- ایجاد خدمات پزشکی و پرستاری برای تشخیص و درمان بیماری ها.
 • 5- ایجاد و توسعه، یک سیستم اجتماعی که در آن هر فرد از وسایل و امکانات لازم برای سالم ماندن برخوردار باشد تا افراد از حقّ مسلّم خود یعنی سلامت و زندگی طولانی بهره مند و در مواقع بیماری بتوانند از آن خدمات بهره مند شوند.

اگر افراد جامعه نکات بهداشتی را رعایت کنند، بهداشت جامعه نیز تامین خواهد شد. بنابراین هر فردی در این کار سهمی دارد؛ انسان ها باید کوشش کنند تا از آلوده ساختن محیط زیست خود مانند هوا، آب، زمین و ... جلوگیری نمایند و از گسترش بیماری های واگیردار با رعایت اصول بهداشتی جلوگیری به عمل آورند.

 

 

گاندی

سلامتی بالاترین دارایی انسان است که با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست

 

منابع

 1. گلبرگ، فروردین ۱۳۸۳، شماره ۴۹، روز جهانی بهداشت
 2. پايگاه حوزه؛ www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3282/4620
 3. http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2016/event/en
 4. http://artzahedan.ir/Default.aspx?page=10496&section=litem&mid=27867&id=126617 به نقل از: www.vefagh.co.ir ، tebyan.net ، shc.sums.ac.ir و سایت ناگهان: http://nagahan.com/varzesh-salamat/post-254

 برگشت
 • نظرات : 0
 • بازدید : 341
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.