• Site Rules
  • Contact

 

مــوضوعـات ســایت
رهگیری ثبت نام ها
جدید ترین مطالب
پـنـل کــاربری
لینک دوستان
تاریخ : 15 اردیبهشت 1395
موضوع : مناسبت ها
هفت،داستان،کوتاه،درباره،پیامبر،اعظم،(ع)ویژگی های پیامبر صلوات الله علیه

سخن گفتن درباره ی ویژگی های اخلاقی رسول اکرم  پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم بسی دشوار است که زبان از گفتن آن قاصر و قلم از بیان آن عاجز است. اما از باب این که:

آب دریا را اگر نتوان کشید

هم به قدر تشنگی باید چشید

به نگارش ذرّه ای از اقیانوس بی کران فضایل اخلاقی آن حضرت صلّي الله عليه و آله و سلّم پرداخته می شود. پیامبری که رحمة للعالمین است و خداوند متعال در قرآن كريم، ويژگي هاى بارز رسول اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم و اخلاق خوش آن حضرت صلّي الله عليه و آله و سلّم را بيان مي كند و و او را چنين می ستاید: «وَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ؛ و تو به طور قطع اخلاق عظيم و برجسته اى دارى، و تو اخلاق عظيم و برجسته ‏اى دارى.»....(1) خداوند بزرگ از صفات بر جسته رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم را مهربانى و ملايمت مى داند و خشونت و تندخويى را از وى نفى مى كند و مي فرمايد:... به (بركت) رحمت الهى در برابر آنان [مردم‏] نرم (و مهربان) شدى! و اگر خشن و سنگ دل بودى از اطراف تو، پراكنده مى‏شدند.(2) علاوه بر قرآن كريم برخي از ياران پيامبر اكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم و تاریخ نگاران به گوشه‌هايي از زيبائي‌هاي رفتاري و كرداري رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم اشاره كرده اند كه در قالب تعابيري بسيار جذّاب و در جمله هایی زيبا نقل شده است، مانند:... او پيوسته خوش رو، داراى خلق و خوى راحت و نرم خو بود. آن حضرت صلّي الله عليه و آله و سلّم خشن، تندخو، پر هياهو، ناسزا گو و عيب گير نبود.(3)... رسول خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم مهربان، دلسوز و بردبار بود.(4) پیامبری که رحمة للعالمین است که فرمود: « إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ؛ به راستى كه من براى به كمال رساندن مكارم اخلاق مبعوث شده ام. » وی برای تکمیل مکارم اخلاق آمده است و به همین خاطر رفتار رسول خدا حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم  پر از زیبایی هاست. نگاه کردن حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم حکایت از عدالت درونی ایشان دارد، رفتار کریمانه اش گویای بزرگی روح، و خشم و خشنودی اش تنها به خاطر رضایت پروردگارش بود. در مجلس دارای ادب، سکوتش دارای حکمت و حیاء حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم قابل تو صیف نیست، زهد حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم با احدی قابل مقایسه نمی باشد، فقیر و غنی در منظر آن حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم جز به تقوای الهی هیچ تفاوتی با هم ندارند.همیشه حقّ بر زبانش جاری و لبخند بر لب داشت. متواضع ترین مردم بود. آن قدر مهربان و نازک دل بود که همه مردم مشتاق زیارت حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم بودند. در امانت داری سرآمد همه بود. در راستگویی از دوران جوانی لقب امین به او داده بودند. در زیبایی سیرت و صورت همتایی نداشت. به قول و پیمانش وفادار بود. عفت کلام حضرت پیامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم سر مشق همه ی نیکان بود. خوبی ها و فضایل و زیبایی های آن حضرت آن قدر فراوانند که ذکر همه آن ها در این مختصر نمی گنجد. اینک به ذکر گوشه ای از ویژگی های اخلاقی حضرت پیامبر اکرم صلّي الله عليه و آله و سلّم در قالب هفت داستان کوتاه از پیامبر اکرم صلّي الله عليه و آله و سلّم می پردازیم:

  1. فاطمه جان! به من بگو پدر!
  2. شب میلاد پیامبر صلوات الله علیه
  3. عاطفه پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم
  4. دوستی و وفاداری پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم
  5. ارزش علم و دانش از دیدگاه پيامبر صلّي الله عليه و آله و سلّم
  6. داستان کودکی پیامبر رحمت صلّى اللَّه عليه و آله‏ و سلّم در مکّه
  7. اندازه مهر و محبّت خداوند بخشنده و مهربان به تمامی بندگان خود

پی نوشت ها:

1 . وَ إِنَّكَ لَعَلى خُلُق عَظِيم /القلم،4.
2 . فَبِمَا رَحْمَة مِنْ اللهِ لِنْتَ لَهُمْ و َلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ /آل عمران،159.
3 . متقي هندي:... كان دائم البُشر، سهل الخلق، لين الجانب ليس بفظّ و لا غليظ و لا ضحّاک و لا فحّاش و لا عيّاب؛ /الهندي، علاء الدّين علي المتقي بن حسام الدّين (متوفاي975هـ)، كنز العمال في سنن الأقوال و الأفعال، ج7، ص166، تحقيق: محمود عمر الدمياطي، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت، الطبعة: الأولى، 1419هـ - 1998م.
4 . طبراني:... كان رسول الله رحيماً رقيقاً حليماً /الطبراني، سليمان بن أحمد بن أيوب أبو القاسم (متوفاي360هـ)، المعجم الكبير، ج19، ص288، تحقيق: حمدي بن عبدالمجيد السلفي، ناشر: مكتبة الزهراء - الموصل، الطبعة: الثانية، 1404هـ – 1983م.

برگشت
  • نظرات : 0
  • بازدید : 317
کاربر گرامی شما هنوز در وبسایت ثبت نام نکرده اید
ما از شما درخواست داریم ثبت نام کنید و با نام کاربری خود وارد شوید.